Alliance

МіО в сфері громадського здоров’я

Урок 2

Моніторинг

Моніторинг – це регулярний процес збору та аналізу інформації про перебіг виконання проекту або програми (найчастіше -  внеску у його/її виконання; діяльності, яка проводиться за проектом/програмою; результатів цієї діяльності).



Моніторинг та оцінка – це не просто спосіб догодити фінансовим донорам…

Це невід’ємна частина проекту!

Дія – розробка- МіО – набуття знань- партнери-взаємодія з громадськістю – дослідження-бюджети

Під час моніторингу проекту або програми здійснюється збір рутинних даних, які дозволяють виміряти прогрес досягнення його/її цілей. Він використовується для відстеження змін, які відбуваються під час виконання програми з плином часу.

Моніторинг призначений для:

  • виявлення тенденцій та закономірностей;

  • корегування стратегій;

  • надання зацікавленим сторонам всієї інформації, необхідної для прийняття обґрунтованого рішення щодо ефективності програми та раціональності використання ресурсів.


На діаграмі показані основні питання, які використовуються під час проведення моніторингу. Слід зазначити, що під час нього зазвичай не проводиться збір та аналіз даних про наслідки та вплив програми, бо ці зміни відбуваються протягом більш тривалого періоду часу та потребують спеціального аналізу в рамках заходів з оцінки.

Діаграма. Запитання для проведення моніторингу



Моніторинг іноді називають оцінкою процесу, оскільки він орієнтований на процес впровадження програми та відповідає на такі ключові запитання:

  • Наскільки добре впроваджується програма?

  • Наскільки реалізація програми відрізняється на різних сайтах?

  • Чи приносить програма користь тим людям, для яких вона реалізується?

  • Яка вартість тих змін, які відбуваються?


Моніторинг:

  • є постійним безперервним процесом;

  • потребує збору даних в декількох точках протягом усього програмного циклу, в тому числі і на його початку, для визначення базового рівня;

  • може використовуватися визначення того, чи потребують якісь заходи корегування задля досягнення бажаних результатів.


Зазвичай, в ході впровадження проекту/програми здійснюється декілька видів моніторингу, тематика яких визначається конкретними інформаційними потребами:

  • моніторинг внеску;

  • моніторинг якості;

  • моніторинг результатів;

  • моніторинг та оцінка наслідків;

  • моніторинг та оцінка впливу.


Моніторинг внеску допомагає надавачам послуг:

  • оцінити ресурси, необхідні для досягнення цілей проекту;

  • визначити доступні ресурси;

  • виявити, чи існує дефіцит ресурсів.


Моніторинг якості.

Ефективність проекту безпосередньо залежить від якості послуг, що надаються клієнтам. Погана якість роботи може стати причиною серйозних проблем у реалізації проекту.

Якість включає в себе обсяг, повноту, безпеку, задоволеність клієнтів, послідовність послуг, що надаються, та умови їхнього надання, а також відповідність їхнього змісту кожній окремій ключовій групі населення.

Основні запитання, на які необхідно відповісти при здійсненні моніторингу якості:

  • Чи надаються послуги так, як це заплановано?

  • Якою є якість кожної послуги, яка надається проектом?


Для контролю та поліпшення якості програм може бути використана техніка PDCA (плануй-виконуй-аналізуй-корегуй).



Що ми спостерігали? Що ми побачили? До якого висновку ми прийшли? Що тоді ми порекомендуємо? Як ми повинні на це реагувати? Що ми тепер заплануємо?

Команда аналітиків.  Співробітники проекту. Оцінка.

Це циклічний процес, під час якого виявляються проблеми, розробляються та впроваджуються рішення, які потім оцінюються. Якщо мета досягнута, то процес закінчується. Якщо проблема не вирішена, то процес повторюється до тих пір, доки не буде знайдено ефективне рішення.

Діаграма. Цикл PDCA



 Моніторинг результатів – це головний вид моніторингу на рівні надання послуг. Він дозволяє визначати прогрес у досягненні намічених результатів (завдань), а також виявляти можливі незаплановані ефекти від їхнього виконання (позитивні або негативні).

 Індикатори результатів використовуються для:

  • визначення, чи послуги насправді надавались;

  • оцінки кількості людей, які отримали послуги;

  • оцінки того, чи були досягнуті планові показники виконання заходів;

  • визначення можливості покращання якості послуг;

  • відстеження змін у впровадженні послуг;

  • обґрунтування фінансування програми для донорів.


Моніторинг наслідків

Моніторинг наслідків відслідковує зміни у знаннях, практиках, навичках, поведінці без намагання визначити, чи призвела конкретно взята програма до цих змін. Наприклад: чи стали представники ключових груп частіше використовувати презервативи?

Моніторинг впливу описує тренди поширеності, захворюваності та смертності від окремих хвороб.

 Про вплив можна говорити лише як про результат діяльності декількох проектів/програм, а не ефект окремо взятого проекту/програми. Тому моніторинг та оцінка впливу здійснюється на національному або регіональному рівні для розуміння відповіді країни/регіону на весь комплекс профілактичних заходів, який здійснюється на даній території.

Глосарій до уроку 2:

Глосарій термінів

 Аудит – оцінювання, яке здійснюється з метою перевірки відповідності встановленим правилам, нормативним вимогам, стандартам. Аудит відрізняється від оцінки тим, що основною його метою є підтвердження надійності і відповідності вимогам, а не висновок про ефективність або значимість.

Внесок – ресурси, які використовуються для виконання програми. Під внеском розуміють фінансові та людські ресурси, матеріали.

Вплив – позитивні або негативні, основні або вторинні тривалі кумулятивні ефекти від прямого чи опосередкованого виконання програм, які проявляються у змінах поширеності, кількості нових випадків захворювань, кількості смертей від хвороб, обумовлених захворюваннями.

Діяльність – поетапна програма/дія, наприклад консультаційний цикл, розподіл матеріалів, семінар, тренінг, аутріч-роботі, що призводить до конкретних результатів - самостійно або у комплексі з іншими видами діяльності.

Кінцевий результат – ефект від виконання програмних заходів, які мають першочергове значення для досягнення цілей та призводять до змін у знаннях, поведінці, навичках, доступності послуг серед ключових груп або населення.

Моніторинг діяльності дозволяє відслідковувати використання ресурсів, а також прогрес у здійсненні діяльності та забезпеченні проміжних результатів. У ході  даного виду моніторингу вивчається те, яким чином забезпечується реалізація заходів, та яка їхня ефективність з точки зору витрат часу та ресурсів. Джерела даних для моніторингу внеску і результату зазвичай наявні у первинній документації, наприклад у звітах про діяльність проекту/програми де розписані час, місце та кількість наданих послуг.

Отримувачі послуг – особи, групи чи організації, які безпосередньо чи опосередковано отримують вигоду від діяльності проекту/програми.

Охоплення – розмір програми, при якому вона охоплює цільову групу, популяцію або населення.

Поширеність ВІЛ-інфекції – число зареєстрованих ВІЛ-інфікованих осіб, які знаходяться під медичним наглядом на кінець звітного періоду (на 100 тис. населення).

Проміжний результат – продукти, товари, послуги та інші результати втручання, які ведуть до досягнення кінцевих результатів. Проміжний результат відноситься до безпосередньо виконаних заходів або до їхніх отримувачів, наприклад: кількість проведених консультацій, кількість навчених працівників, кількість розповсюджених профілактичних матеріалів.

Результати – ефекти від конкретного втручання, які можуть бути запланованими чи незапланованими, позитивними чи негативними.

Цільова група населення – визначена група осіб чи організацій, в інтересах яких здійснюється втручання (проект/програма).

Література уроку 2

Рекомендована література

Моніторинг та оцінка програм і проектів. Практичний посібник / О. Морозова, О. Варецька, Д. Джонс, П. Чікуква, Т. Салюк. — К.: Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні, 2008. — 144 с.. – Режим доступу: http://aph.org.ua/wp-content/uploads/2016/08/mon.pdf

Общие принципы и основные понятия мониторинга и оценки в области ВИЧ/СПИДа: Методическое пособие / Серия рабочих материалов по мониторингу и оценке в области ВИЧ/СПИДа. Выпуск 1. — ЮНЭЙДС, 2005. — 32. с. Режим доступу: http://phc.org.ua/uploads/documents/ab1ccb/c03e66da7107d2b72fa1bfef9c118f51.pdf

Руководство по мониторингу и оценке (МиО) проектов/программ. – Женева: Международная федерация обществ Красного Креста и Красного Полумесяца. 2011. – Режим доступу: http://www.ifrc.org/Global/Publications/monitoring/ME-guide-in-Russian.pdf

M&E Fundamentals: A  Self-Guided  MinicourseUSAID, Washington, DC, 2016 – Режим доступу: https://www.measureevaluation.org/resources/publications/ms-07-20-en/at_download/document

Basic terminology and frameworks for monitoring and evaluation. – Режим доступу: http://www.unaids.org/sites/default/files/sub_landing/files/7_1-Basic-Terminology-and-Frameworks-MEF.pdf

 

 

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: