Alliance

МіО в сфері громадського здоров’я

Урок 5

Індикатори

Індикатори – це стандартизовані змінні, за допомогою яких можна  оцінювати прогрес у досягненні цілей та завдань проекту/програми.

Види індикаторів:

  • Кількісні – фіксують, наскільки виражена певна ознака, і мають числовий вираз.

  • Якісні – фіксують наявність чи відсутність певних рис (словесний опис).


Класифікація індикаторів.

У міжнародній практиці використовують класифікацію індикаторів за рівнями:

  • Вклад (внесок) – матеріальні і нематеріальні ресурси, отримані з різних джерел, які використовуються під час виконання програми.

  • Заходи – будь-яка діяльність, яка провадиться для виконання поставлених завдань (кількість навчених фахівців, проведених заходів, розроблених/розповсюджених матеріалів тощо).

  • Результат – безпосередні результати програмної діяльності (кількість та відсоток людей, охоплених послугами; кількість наданих консультацій).

  • Наслідок – зміни, до яких призводить виконання проекту/програми серед представників цільової аудиторії (зміни у знаннях, поведінці, доступі до послуг).

  • Вплив – позитивні або негативні, основні або вторинні триваючі кумулятивні ефекти від прямого чи опосередкованого виконання програм, які проявляються у змінах поширеності, кількості нових випадків захворювань, кількості смертей від хвороб, обумовлених захворюваннями.


Всі ці індикатори можуть бути відображені у так званій логічній матриці (рамці) результатів проекту/програми, яка наочно демонструє взаємозв’язок між внеском, активностями, результатами та як вони пов’язані з програмними задачами (наслідки) і цілями (вплив).

Основні компоненти індикатора:

  • Назва – короткий заголовок індикатора.

  • Визначення – зрозумілий і лаконічний опис індикатора.

  • Ціль – причина існування індикатору, для чого він використовується.

  • Обґрунтування – чому індикатор потрібен і в чому його користь.

  • Метод обчислення – логічна і конкретна послідовність операцій, яка використовується для обчислення індикатора. Включає у себе чисельник та знаменник.

  • Джерело, метод збору даних та інструменти – загальні підходи та конкретні інструменти, які використовуються для збору даних.

  • Частота збору даних – часові проміжки, за які відбувається збір даних (щокварталу, щороку).

  • Дезагрегація даних – підгрупи, на які можна розбити зібрані дані для того, щоб краще зрозуміти та проаналізувати отримані результати (наприклад, за статтю, за віком).

  • Інструкція для аналізу і використання даних – рекомендації щодо того, як краще оцінювати і застосовувати отримані результати, наприклад що означатиме збільшення або зменшення значення індикатору.

  • Сильні та слабкі сторони – короткий опис того, що індикатор відображає добре, а що ні.

  • Обмеження – потенційні перешкоди або проблеми, які можуть вплинути на використання показника або на точність/достовірність висновків.

  • Джерела додаткової інформації – посилання на інформацію/матеріали, які відносяться до індикатора, в тому числі інформація про розробку показника, порівняння з попередніми версіями, уроки, отримані під час використання цього або аналогічних індикаторів.


Хороший індикатор має бути зрозумілим і лаконічним. Він має бути сфокусованим на одному питанні, відповідь на яке дасть необхідну інформацію про поточну ситуацію.

Критерії хорошого індикатора (AIMS):

  • A – Action focused (сфокусований на дії). Індикатор має вести до дії. Якщо зацікавлені сторони не знають, що робити з отриманими значеннями індикатора, тоді це поганий показник.

  • I – Important (важливий). Індикатор та дані, отримані за його допомогою, можуть бути покладені в основу рішення про те, як ефективно реагувати на епідемію.

  • M – Measurable (піддається вимірюванню). Індикатор реально можна виміряти на практиці, застосувавши відповідну методологію.

  • S – Simple (простий). Працювати з хорошим, простим індикатором, що генерує дані, які можна використати – це краще, ніж займатися пошуком ідеальних індикаторів.


Стандарти, яким має відповідати хороший індикатор (за даними Консультативної групи з моніторингу та оцінки UNAIDS):

  • Показник є необхідним та корисним.

  • Повинен мати технічні переваги.

  • Має чітке визначення.

  • Вимірювання показника можна здійснити на практиці.

  • Показник був попередньо протестований або вже використовувався раніше.

  • Показники в наборах (групах показників) мають бути узгодженими між собою та збалансованими.


Джерела даних для розрахунку індикаторів – це ресурси, які використовуються для отримання даних.

Зазвичай джерела даних поділяються на два типи:

  • Рутинні – з цих джерел можна отримати дані, які збираються на постійній основі. Наприклад, це можуть бути журнали реєстрації медичних або профілактичних послуг, наданих пацієнтам/клієнтам.

  • Нерутинні – з цих джерел можна отримати дані, які збираються на періодичній основі, зазвичай щороку або частіше. Такими є, наприклад, біоповедінкові дослідження.


Для розрахунку одного й того ж показника можуть бути використані різні джерела даних. Наприклад, для знаменника показника охоплення людей, які вживають ін’єкційні наркотики (ЛВІН) замісною підтримувальною терапією можна використовувати статистичні дані наркологічних диспансерів щодо кількості ЛВІН (рутинні дані), а можна використати оціночну кількість ЛВІН на певній території (нерутинні дані).

 

Глосарій до уроку 5:

Глосарій термінів

Активності (заходи) – будь-яка діяльність, яка провадиться для виконання поставлених завдань (кількість навчених фахівців, проведених заходів, розроблених/розповсюджених матеріалів тощо).

 Внесок – ресурси, які використовуються для виконання програми. Під внеском розуміють фінансові, людські ресурси, матеріали.

Вплив – позитивні або негативні, основні або вторинні триваючі кумулятивні ефекти від прямого чи опосередкованого виконання програм, які проявляються у змінах поширеності, кількості нових випадків захворювань, кількості смертей від хвороб, обумовлених захворюваннями.

Джерела даних – ресурси, що використовуються для отримання даних, необхідних для здійснення діяльності з моніторингу та оцінки. Ці джерела включають в себе, зокрема, нормативну базу, дані офіційної статистики, записи лікарняних реєстрів, первинну медичну документацію, первинну документацію проектів, інтерв’ю, дані різноманітних досліджень і т.ін.

Індикатори – стандартизовані змінні, за допомогою яких можна оцінювати прогрес у досягненні цілей та завдань проекту/програми.

Кількісні дані – дані, які вимірюються за допомогою чисел. Можуть бути проаналізовані за допомогою статистичних методів і бути зображені у вигляді таблиць, графіків.

 Логічна рамка результатів – динамічний інструмент планування та управління проектом, який логічно пов’язує елементи проекту/програми. Він допомагає визначити стратегічні елементи програми (внесок, результати, цілі, мету) та взаємозв’язки між ними, а також зовнішні фактори, що можуть вплинути на успіх чи невдачу проекту/програми. Служить основою для моніторингу стану виконання програми та оцінки її результатів.

Набір/група індикаторів – корисний  набір або група пов’язаних між собою індикаторів. Характер взаємозв’язку між індикаторами в наборі може вар’юватися. Наприклад, вони можуть групуватись за рівнями їхнього використання: глобальні, національні, регіональні, тематичні або проектні.

Наслідки – зміни, до яких призводить виконання проекту/програми серед представників цільової аудиторії, наприклад зміни у знаннях, поведінці, доступі до послуг.

 Нерутинні джерела даних – ресурси, які містять дані, зібрані на періодичній основі. Такими є перепис населення, спеціальні дослідження, обстеження домашніх господарств

 Результат – безпосередні результати програмної діяльності (активностей). Наприклад, це може бути кількість та відсоток людей, охоплених послугами, кількість наданих консультацій.

Рутинні джерела даних – ресурси, що містять дані, зібрані на постійній основі. Наприклад, такими є журнали реєстрації медичних або профілактичних послуг, наданих пацієнтам/клієнтам. Хоч дані і збираються постійно (надані послуги вписуються в журнали щодня по кожному клієнту/пацієнту), проте отримати звіт за результатами збору цих даних можна лише з певною періодичністю.

Спостереження – постійний, систематичний збір, аналіз, інтерпретація і поширення даних, що стосуються події, пов’язаної зі здоров'ям, для використання у сфері громадського здоров’я з метою зниження захворюваності, смертності та поліпшення здоров’я. Дані спостереження можуть допомогти передбачити майбутні тенденції і потреби у розробці програм з профілактики та лікування.

Якісні дані –  дані, зібрані з використанням якісних методів, таких як

інтерв’ю, фокус-група, спостереження, інтерв’ю з ключовими інформаторами.

Якісні дані можуть дати уявлення про ситуацію в суспільстві і взаємодію між його членами. Якісні дані, як правило, записуються в описовій формі, тобто не чисельно.

Література уроку 5

Рекомендована література

Моніторинг та оцінка програм і проектів. Практичний посібник / О. Морозова, О. Варецька, Д. Джонс, П. Чікуква, Т. Салюк. — К.: Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні, 2008. — 144 с.. – Режим доступу:

http://aph.org.ua/wp-content/uploads/2016/08/mon.pdf

Общие принципы и основные понятия мониторинга и оценки в области ВИЧ/СПИДа: Методическое пособие / Серия рабочих материалов по мониторингу и оценке в области ВИЧ/СПИДа. Выпуск 1. — ЮНЭЙДС, 2005. — 32. с. Режим доступу: http://phc.org.ua/uploads/documents/ab1ccb/c03e66da7107d2b72fa1bfef9c118f51.pdf

Руководство по мониторингу и оценке (МиО) проектов/программ. – Женева: Международная федерация облществ Красного Креста и Красного Полумесяца. 2011. – Режим доступу:

http://www.ifrc.org/Global/Publications/monitoring/ME-guide-in-Russian.pdf

M&E Fundamentals: A  Self-Guided  MinicourseUSAID, Washington, DC, 2016 – Режим доступу: https://www.measureevaluation.org/resources/publications/ms-07-20-en/at_download/document

Basic terminology and frameworks for monitoring and evaluation. – UNAIDS, 2010/ - Режим доступу:

http://www.unaids.org/sites/default/files/sub_landing/files/7_1-Basic-Terminology-and-Frameworks-MEF.pdf

An introduction to indicators. – UNAIDS, 2010. – Режим доступу:

http://www.unaids.org/sites/default/files/sub_landing/files/8_2-Intro-to-IndicatorsFMEF.pdf

UNAIDS (MERG) Indicator standards: operational guidelines for selecting indicators for the HIV response. Geneva: UNAIDS MERG; Jan, 2010. [11 December 2010]. – Режим доступу:

http://www.unaids.org/sites/default/files/sub_landing/files/4_3_MERG_Indicator_Standards.pdf

Реєстр індикаторів. Центральна база інформації по показникам, що застосовуються для відстеження заходів з протидії епідемії ВІЛ.

http://www.indicatorregistry.org

 

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: