Alliance

МіО в сфері громадського здоров’я

Урок 7

Епідеміологічні дослідження та їхні види. Обсерваційні дослідження.

 

Обсерваційні дослідження



В обсерваційних дослідженнях дослідник спостерігає і регулярно збирає інформацію, не вносячи при цьому змін до об'єктів спостереження (люди, тварини, реактиви). У той час як в експериментальних дослідженнях, навпаки, дослідник втручається, маніпулює експозицією (наприклад, призначає препарат), а потім спостерігає за результатом.

Приклад обсерваційного дослідження: у понеділок зібрати у студентів зразки крові для вимірювання рівня алкоголю (в цьому випадку, хоча і є втручання у вигляді забору крові, дослідник не намагається змінити рівень вмісту алкоголю - це всього лише вимірювання даних).
Приклад експериментального дослідження: попередити одну групу студентів, що в понеділок буде забір крові для вимірювання рівня алкоголю, і порівняти результати даної групи студентів з іншою, яку не попереджували.

Обсерваційні дослідження

1. Крос-секційний дизайн.
Особливості:

  • поперечний (одномоментний) зріз даних;

  • інформація від кожного респондента збирається один раз;

  • має на меті описати популяцію станом на даний момент.


Що вимірюємо?

  • поширеність.


Приклад: Яка поширеність куріння серед школярів в місті Київ? Для цього необхідно вибрати декілька шкіл у різних районах Києва, зі списку учнів випадковим чином вибрати необхідну кількість респондентів потрібного віку і опитати їх щодо куріння.

  1. Когортний дизайн.
    Особливості:



  • дозволяє вивчити зміни і встановити тимчасову залежність;

  • респонденти вибираються на основі експозиції (впливу чого-небудь);

  • підходить у випадках низької поширеності результату (захворювання);

  • підходить у випадках, коли поява результату (захворювання) настає швидко.


Що вимірюємо:

  • захворюваність;

  • ризик, що приписується певному впливу (експозиції) - атрибутальний ризик.


Види:

  • Перспективний (лонгітудіальний) - вибираються групи людей (когорти), які не мають захворювання, і відслідковуються по часу до появи/непояви результату (захворювання).

  • Ретроспективний - вибираються групи людей (когорти) на основі експозиції; дослідник звертається до вже задокументованих фактів (медичні картки і т.п.) щодо появи/ непояви результату (захворювання).


Приклад: Фремінгемське дослідження було розпочате в 1949 році для визначення факторів, пов'язаних з підвищеним ризиком розвитку ішемічної хвороби серця (ІХС). Репрезентативна вибірка загальною кількістю 5209 чоловіків і жінок у віці 30-59 років була відібрана з приблизно 10000 осіб даного віку, які проживають у Фремінгемі (США). З включених осіб 5127 на момент першого обстеження не страждали на ІХС і, отже, мали лише ризик розвитку захворювання. Ці люди обстежувалися кожні два роки для виявлення можливих ознак ІХС. Дослідження тривало 30 років і показало, що ризик розвитку ІХС пов'язаний з підвищеним артеріальним тиском, високим рівнем холестерину, курінням, порушенням толерантності до глюкози і гіпертрофією лівого шлуночка.

3. Контроль випадку.

Особливості:

  • з популяції відбираються особи, виходячи з факту наявності або відсутності у них захворювання, що вивчається (або щодо будь-якого іншого досліджуваного результату);

  • підхід передбачає наявність двох груп для спостереження;

  • група для дослідження (випадки) складається з осіб, у яких виявлене дане захворювання (або інший досліджуваний результат); контрольна група (група порівняння) включає осіб, у яких дане захворювання (або будь-який результат) відсутнє;

  • дослідну і контрольну групи поділяють на дві підгрупи: «експонованих» і «неекспонованих» до досліджуваного фактору ризику;

  • даний підхід підходить для вивчення рідкісних захворювань (результатів);

  • порівняльна дешевизна дослідження;

  • швидкість, оскільки для дослідження іноді важливо отримати швидку відповідь;

  • дає можливість досліджувати багато експозицій;

  • дозволяє вивчити рідкісні захворювання.


 Що вимірюємо:

  • співвідношення шансів (odds ratio).


Приклад: Вивчення поширеності ожиріння і ризику розвитку цукрового діабету II типу у пацієнтів з ожирінням. Метою даного дослідження стало визначення залежності між наявністю загального і центрального ожиріння і ризиком розвитку цукрового діабету II типу. Контроль випадків захворювання проводився в амбулаторній клініці Каунаса (Литва). За час дослідження було проаналізовано стан 234 пацієнтів у віці 35-86 років, яким в 2001 р був поставлений діагноз «Цукровий діабет II типу». Контрольна група пацієнтів також складалася з пацієнтів цієї клініки, були підібрані контролі з характеристиками, максимально схожими з випадками. Відношення кількості випадків захворювання до кількості пацієнтів групи контролю склало 1: 2. Всього для групи контролю було відібрано 468 осіб, у яких не було виявлено підвищення рівня глюкози натще або порушення толерантності до глюкози при навантажувальному тесті.

Експериментальні дослідження



Експериментальні дослідження

 Рандомізоване контрольоване випробування.

Особливості:

  • випадковий розподіл пацієнтів за порівнюваними групами; пацієнти та дослідники до завершення дослідження не знають, яке саме лікування проводиться в кожній з порівнюваних груп (хоча проведення таких подвійних сліпих досліджень не завжди можливе);

  • всі групи, за винятком експериментальних, отримують ідентичну терапію; аналіз пацієнтів проводиться у складі груп, в які вони були розподілені; аналіз сфокусований на визначенні ступеня відмінності результатів між порівнюваними групами.


Що вимірюємо:

  • абсолютне зниження ризику (Absolute Risk Reduction) - кумулятивна захворюваність в контрольній групі мінус кумулятивна захворюваність в експериментальній групі.


Приклад: Scott і співавтори (1984) провели дослідження препарату Акарбоза і плацебо (неактивної форми лікування) у хворих з інсулін-незалежним діабетом. Після двотижневого періоду підготовки, під час якого пацієнти познайомилися з деталями дослідження, вони були випадково розбиті на групи, які отримували або плацебо, або активний препарат. Через один місяць пацієнти помінялися місцями, одні, навпаки, стали отримувати активний препарат (замість плацебо), а інші - плацебо (замість активного препарату) протягом ще одного місяця. В останній тиждень кожного місячного періоду вимірювався рівень глікозильованого гемоглобіну (HbA1%).

  1. Квазі-експериментальний дизайн.


Особливості:

  • проспективні дослідження;

  • мають як тестову групу, так і контрольну;

  • поділ на групи не провадиться за рахунок закону випадкових чисел;

  • часто використовується для отримання додаткової інформації про характеристики нового лікування, яке застосовується в одній групі пацієнтів, коли рандомізація складна або неможлива.


Приклад: Heartbeat Wales (Tudor-Smith і співавтори, 1998) вивчили велику кількість координованих видів впливу для зміцнення здоров'я населення Уельсу. Контрольна порівнювана група була сформована на північному сході Англії, досить далеко від місця проведення дослідження, щоб не відбулося ефекту «забруднення» рекламною кампанією, яка проводилася в Уельсі і була предметом дослідження (вона не отримувала ніяких додаткових матеріалів, присвячених зміцненню здоров'я). У кожному районі були проведені два незалежних крос-секційних опитування - перше було проведене до того, як почалася інформаційна кампанія в Уельсі, друге - через шість років. Хоча в обох регіонах було виявлене поліпшення, проте, не було знайдено додаткового поліпшення в тій області, яка зазнала впливу.

Екологічні дослідження

Всі описані раніше типи досліджень мали одну загальну характеристику - спостереження робилися на підставі даних одного пацієнта. Можливо також проводити дослідження, в яких одиницею спостереження є група людей, а не один індивідуум. Такі дослідження називаються екологічними або сумарними. Групами можуть бути класи школярів, заводи, міста, країни, регіони або нації. Єдиною вимогою є те, щоб в досліджуваних популяціях була інформація про вплив і розподіл захворювань. Захворюваність і смертність є найбільш частими показниками для того, аби оцінити частоту виникнення захворювань в групах.

Біоповедінкові дослідження

Соціально-поведінкові дослідження є складовою системи моніторингу та оцінки ефективності заходів, що забезпечують контроль над епідемією ВІЛ/СНІДу. Їхня мета - відстежити тенденції змін у поширенні ВІЛ-інфекції та отримати інформацію про потенційні поведінкові фактори, які обумовлюють поширення ВІЛ в суспільстві, а також використовувати цю інформацію для інформаційно-просвітницької діяльності, планування, моніторингу та оцінки ефективності профілактичних програм серед цільових груп.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: