Глосарій
Ксенофобія – страх стосовно інших, чужих, «не своїх». Міжнародні словники визначають ксенофобію як «страх або ненависть до чужинців чи іноземців або до всього, що є чужим чи іноземним». Такі загальні визначення не конкретизують, за якою ознакою виділяється ця «чужа» іншість – чи то за територіальною, чи за етнічнічною, чи за національною ознакою, за віком, статтю людей тощо.
Пряма дискримінація – будь-яке розрізнення, засноване на таких ознаках, як раса, колір, мова, релігія, громадянство/країна походження чи етнічне походження, що не має об'єктивного і розумного виправдання.
Непряма дискримінація трапляється тоді, коли явно нейтральний фактор, як, наприклад, вимога, критерій або практика, не можуть бути виконані особами, котрих об’єднують за такими ознаками, як раса, мова, релігія, громадянство або етнічне походження, чи створюють для цих осіб незручні обставини, за винятком ситуації, коли цей фактор має об’єктивне і розумне виправдання.
Сексизм (англ. sexism, від слова sex – стать) – дискримінація за ознакою статі.
Ейджизм (англ. ageism, від слова age – вік) – дискримінація за ознакою віку.
Лукізм (англ. lookism, від слова look – зовнішній вигляд) – дискримінація за зовнішнім виглядом.
Гомофобія – вороже ставлення до гомосексуалів і бісексуалів, їхнього стилю життя і культури, несприйняття негетросексуальних людей.
Трансфобія – страх перед трансгендерними людьми (тими, чия гендерна ідентичність не відповідає їхній біологічній статі).
Расизм – усвідомлене чи несвідоме переконання в первинній перевазі однієї раси над іншою. Звідси випливає, що «вища» раса повинна займати домінуюче становище і панувати над тими, хто відноситься до «нижчої» раси. Таким чином поняття «расизм» у даному трактуванні передбачає наявність різних рас (груп людей відповідно до певних природжених характеристик). Натомість колір шкіри – це фактор швидше територіальний, географічний, кліматичний, а не соціальний чи політичний. У сучасному розвинутому світі неприпустимо, аби зовнішній вигляд людини був причиною ворожого ставлення до неї.
Мова ворожнечі (англ. «hate speech»), в широкому розумінні – будь-яке самовираження з елементами заперечення принципу рівності всіх людей у правах. Мова ворожнечі описує, ієрархічно зіставляє різноманітні групи людей та оцінює особисті якості конкретних осіб на підставі їхньої приналежності до тієї або іншої групи. Мова ворожнечі може мати різні прояви і форми: жорстку форму висловлювань (наприклад, заклики до насильства чи дискримінації), середню форму висловлювань (наприклад, публікація висловлювань, які ставлять під сумнів історичну правду про випадки насильства чи дискримінації); м’яку форму (створення негативного іміджу, цитування ксенофобських висловлювань без коментаря тощо).
Знаки та символи ворожнечі («hate symbols») – графічні символи, малюнки, цифрові комбінації, абревіатури, які розміщені в публічному просторі (на стінах будинків, одязі тощо) і покликані пропагувати нетолерантне ставлення до представників певних соціальних груп, розпалювати ворожнечу у суспільстві.
Злочини на ґрунті ненависті («hate crimes») – будь-які карні злочини, включаючи злочини проти приватних осіб або майна, у яких потерпілий, об’єкт або мета злочину обрані з причини їхнього реального або гаданого зв’язку, належності, підтримки або членства у будь-якій групі. Віднесення до такої групи може базуватися на загальній характеристиці її членів, такої як дійсна або гадана належність до раси, національної або етнічної групи, мова, колір шкіри, релігія, стать, вік, фізична або розумова вада, сексуальна орієнтація або інші подібні фактори.
Права людини – поняття, що характеризує правовий статус людини стосовно держави, її можливості і домагання в економічній, соціальній, політичній і культурній сферах; закріплені міжнародними та національними нормами.
Людська гідність – категорія прав людини, що означає право на ставлення до себе як до людської істоти. Коли говорять про людську гідність, то мають на увазі права людини; коли говорять про повагу держави до людської гідності, то мають на увазі можливість для людини реалізувати ці права.
Пошук