.
Для визначення тактики ведення випадку туберкульозу велике значення має чутливість мікобактерій туберкульозу (МБТ) до протитуберкульозних препаратів (далі – ПТП).
Мультирезистентний туберкульоз («мульти» - багато, «резистентність» - стійкість (несприйнятливість, опірність, МРТБ) – форма ТБ, при якій МБТ стійкі (несприйнятливі) як мінімум до двох найсильніших ПТП: ізоніазиду і рифампіцину, що робить традиційні схеми лікування неефективними.
МРТБ діагностується за результатами зростання виділених МБТ у спеціальному живильному середовищі (т.з. «тест медикаментозної чутливості»). Процес визначення стійкості тривалий і становить 14-42 дні (при діагностиці на рідкому поживному середовищі у системі BACTEC) і 30-70 днів (при діагностиці на щільному живильному середовищі).
Клінічні ознаки МРТБ неспецифічні і нічим не відрізняються від чутливого ТБ. Характерною ознакою МРТБ є прогресування захворювання, незважаючи на проведене лікування, в т.ч. не досягається припинення бактеріовиділення.
Практично кожен четвертий випадок ТБ в Україні – МРТБ. За кількістю хворих з МРТБ і за низьким рівнем ефективності його лікування Україна є одним зі світових «лідерів».
Причини виникнення МРТБ
Розрізняють первинну і набуту резистентність до МБТ.
Для лікування МРТБ використовують не менше 4-х ефективних антибактеріальних ПТП після визначення чутливості до них.
Діагностика захворювання і лікування хворих МРТБ у межах України безкоштовні, а захворювання – виліковне.
Для отримання ефективного результату лікування хворого з МРТБ необхідний контроль лікування та його медико-соціальний супровід, що передбачає надання своєчасної психологічної, юридичної та соціальної підтримки. Це обумовлено:
.
.