Alliance

Уроки зменшення шкоди

Урок 21

Мультирезистентный туберкулез

Для визначення тактики ведення випадку туберкульозу велике значення має чутливість мікобактерій туберкульозу (МБТ) до протитуберкульозних препаратів (далі – ПТП).

Мультирезистентний туберкульоз («мульти» - багато, «резистентність» - стійкість (несприйнятливість, опірність, МРТБ) – форма ТБ, при якій МБТ стійкі (несприйнятливі) як мінімум до двох найсильніших ПТП: ізоніазиду і рифампіцину, що робить традиційні схеми лікування неефективними.

МРТБ діагностується за результатами зростання виділених МБТ у спеціальному живильному середовищі (т.з. «тест медикаментозної чутливості»). Процес визначення стійкості тривалий і становить 14-42 дні (при діагностиці на рідкому поживному середовищі у системі BACTEC) і 30-70 днів (при діагностиці на щільному живильному середовищі).

Клінічні ознаки МРТБ неспецифічні і нічим не відрізняються від чутливого ТБ. Характерною ознакою МРТБ є прогресування захворювання, незважаючи на проведене лікування, в т.ч. не досягається припинення бактеріовиділення.

Практично кожен четвертий випадок ТБ в Україні – МРТБ. За кількістю хворих з МРТБ і за низьким рівнем ефективності його лікування Україна є одним зі світових «лідерів».

Причини виникнення МРТБ

Розрізняють первинну і набуту резистентність до МБТ.

 • Первинна резистентність виявляється у хворих, які захворіли на ТБ вперше і ніколи раніше НЕ приймали ПТП. Інфікування резистентними МБТ відбувається при контакті з хворим МРТБ.
 • Набута резистентність формується в процесі неправильного лікування хворого. Вона викликається наступними факторами:
  • перерви у лікуванні;
  • низькі дози ПТП;
  • недостатня тривалість прийому ПТП;
  • ухилення від призначеної схеми лікування (прийом не всіх ПТП);
  • погана переносимість препаратів/побічні дії.

Для лікування МРТБ використовують не менше 4-х ефективних антибактеріальних ПТП після визначення чутливості до них.

Діагностика захворювання і лікування хворих МРТБ у межах України безкоштовні, а захворювання – виліковне.

Для отримання ефективного результату лікування хворого з МРТБ необхідний контроль лікування та його медико-соціальний супровід, що передбачає надання своєчасної психологічної, юридичної та соціальної підтримки. Це обумовлено:

 • тривалістю лікування (до 24-х місяців);
 • зважаючи на велику кількість ПТП, які хворий повинен приймати протягом дня (може доходити до 20-і таблеток і 2-х ін'єкцій);
 • з метою ранньої діагностики та профілактики побічних ефектів від призначених ПТП.

 

Глосарій до уроку 21:

.

Література уроку 21

.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: