Alliance

Уроки зменшення шкоди

Урок 3

Прихильність до АРВ-терапії

Лікування будь-якого захворювання являє собою складний процес, який стосується всіх сфер життя людини.


Прихильність до лікування – це усвідомлене бажання розпочати лікування і можливість приймати препарати згідно з приписом лікаря.


Прихильність до лікування означає:

  1. Прийом усіх призначених препаратів в правильному кількості і дозах.
  2. Прийом усіх призначених препаратів у встановлений час.
  3. Прийом препаратів відповідно до визначеного харчового режиму.
  4. Облік взаємодії з іншими препаратами або наркотичними речовинами.
  5. Регулярні відвідування лікаря і проходження рекомендованих контрольних обстежень.
  6. Здоровий спосіб життя.

 

Не слід починати прийом будь-яких додаткових лікарських засобів на тлі АРТ без консультації з лікарем-інфекціоністом. Навіть при прийомі знеболюючих препаратів або рослинних засобів (фітотерапії) слід попередньо отримати консультацію лікаря. Ліки, що застосовуються для АРТ можуть, наприклад, знижувати ефективність, деяких гормональних препаратів, протизаплідних засобів – останні під впливом АРТ дуже швидко виводяться з організму, тому жінкам, які приймають АРТ, рекомендується використовувати додаткові методи контрацепції. Деякі сильнодіючі знеболюючі з групи опіоїдів (метадон) також вступають у взаємодію з препаратами АРТ, внаслідок чого може знадобитися збільшення їх дози. На ефективність препаратів АРТ можуть впливати навіть окремі продукти – наприклад, звичайний грейпфрутовий сік.


Низький рівень прихильності до АРТ може привести не лише до зниження ефективності лікування, але і до виникнення стійких до препаратів форм ВІЛ.


Сформувати прихильність до АРТ допоможуть групи самодопомоги для людей, що живуть з ВІЛ, консультації фахівців, допомога «рівний-рівному», а також підтримка рідних і друзів.


Деякі рекомендації щодо формування та дотримання прихильності до АРВ-терапії для пацієнтів:

  • «Прив'яжіть» графік прийому АРВ-терапії до ваших щоденних дій. Приймайте препарат до певної дії, а не після.
  • Завжди носіть з собою будь-яку їжу, якщо вам потрібно приймати препарати з їжею, і воду.
  • Уникайте випадків, коли у вас закінчуються запаси препарату.
  • Поставте собі нагадування у вигляді будильника або нагадування на мобільному телефоні. Попросіть кого-небудь з близьких нагадувати вам про прийом таблеток.
  • Розкладіть препарати за прийомами і по днях в спеціальні таблетниці.
  • Ведіть щоденник прийому препаратів.

 

Не можна пропускати прийом таблеток або «забувати» про наступну дозі більше ніж на 2 години після стандартного часу прийому – статистика показує, що АРТ ефективна тоді, коли пацієнт приймає не менше 95% від необхідної дози всіх препаратів, що означає, що при прийомі один раз в день можна пропустити прийом всього лише однієї дози в місяць, а при прийомі 2 рази в день – не більше 3 прийомів!


При пропуску прийому АРВ-препаратів для режиму два рази в день зазвичай рекомендують:

  • якщо пройшло менше 6 годин (12 годин для режиму один раз на добу) – прийняти пропущену дозу;
  • якщо пройшло більше 6 годин (12 годин для режиму один раз на добу) –
    не приймати.


Далі слід дотримуватися звичайного графіку прийому препаратів. Якщо ви забули прийняти препарат і згадали про це лише тоді, коли прийшов час приймати наступну дозу не можна приймати подвійну дозу.


Дії в разі, якщо після прийому АРВ-препаратів починається блювота:

  • якщо пройшло менше години після прийому АРТ (особливо, в тому випадку якщо в блювотних масах видно таблетки) – прийом препаратів слід повторити;
  • якщо пройшло більше часу – прийом препаратів не повторюють.


Спосіб життя при прийомі АРВ-препаратів


Люди, що живуть з ВІЛ, можуть багато що зробити для поліпшення свого загального самопочуття. Важливу роль в підтримці необхідної якості життя ВІЛ-позитивної людини грає здорове (повноцінне, раціональне, вітамінізоване) харчування.


Принципи здорового харчування:

  • Організм ВІЛ-позитивних людей витрачає більшу кількість енергії. Наприклад, потреба в білках зростає більш ніж на 30%. Білки містяться в м'ясі, рибі, яйцях, молоці, бобових. Також ВІЛ-позитивним людям потрібно більше вітамінів. Особливо необхідні вітаміни групи В (міститься в злаках, печінці, шпинаті), фолієва кислота (печінка, спаржа, томатний сік, апельсини), вітаміни Е (соняшникова, кукурудзяна олія), С (шипшина, смородина, хрін, цибуля, цитрусові, капуста ) та А (печінка, вершкове масло, жовтки). Не слід забувати, що вітамінні добавки – це теж ліки, їх можна приймати лише після консультації з лікарем!
  • Збільшити вміст в раціоні цільних злаків та зменшити кількість цукру – з метою профілактики проблем вуглеводного обміну (при лікуванні інгібіторами протеаз).
  • Дуже бажано вживати не менше 1,5 - 2 літрів води в день.
  • Для того, щоб дотримуватися раціонального прийому їжі, бажано «тримати їжу під рукою», харчуватись в один і той же час, щоб виконувати всі гігієнічні умови.
  • Харчове отруєння при ВІЛ-інфекції може призвести до серйозних наслідків. Для того, щоб уникнути харчових отруєнь, необхідно регулярно мити руки, ретельно мити фрукти і овочі, не вживати сире (напівсире) м'ясо, птицю, рибу, яйця, не купувати їжу на «стихійних» ринках, перонах і в переходах, їсти щойно приготовану їжу.

 

Помірні фізичні вправи справляють благотворний вплив на імунну систему, сприяють підняттю настрою, зміцнюють м'язовий тонус і підтримують здоровий зовнішній вигляд. Вони також допомагають знизити рівень ліпідів в крові, який іноді підвищується внаслідок прийому АРВ-препаратів.


Увага! Перед початком тренувань слід обов'язково проконсультуватися з лікарем!


Зверніть увагу: якщо людина дізналася про наявність ВІЛ в організмі, їй необхідно застосовувати запобіжні заходи (завжди використовувати презерватив при будь-якому статевому контакті, а також чистий шприц при ін'єкції). Це допоможе уникнути повторного інфікування іншим штамом ВІЛ, ІПСШ, вірусними гепатитами В і С та ін., а також зберегти здоров'я своїх близьких!


Деякі рекомендації щодо дотримання прихильності до лікування у споживачів наркотиків:

  1. Використання нелегальних наркотичних засобів завжди пов'язане з ризиком затримання міліцією і тюремного ув'язнення (включаючи затримання до суду).


Рекомендації:

  • Постійно мати при собі додаткову денну дозу АРВ-терапії, особливо при поході до наркоторговця, за закладкою і т.п.
  • У разі затримання, відразу поінформувати працівників поліції про необхідність приймати АРВ-препарати і попросити надати можливість зателефонувати тому, хто може їх принести.
  • Обов'язково мати картку учасника проекту, де перераховані препарати і контактна інформація лікаря/соціального працівника.

 

  1. Вживання наркотиків часто призводить до порушення добового ритму і режиму дня, що часто стає причиною пропусків прийому препарату.


Рекомендації:

  • Якщо є можливість – приєднатися до програми замісної підтримувальної терапії.
  • Повідомити лікаря, який призначає вам АРВ-терапію, про участь в програмі замісної терапії. Це дуже важливий фактор при виборі комбінації АРВ-препаратів.

Глосарій до уроку 3:

Штам – певний вид вірусів, бактерій, інших мікроорганізмів.


Інгібітори протеаз – противірусні засоби, які діють на заключному етапі репродукції ВІЛ. Інгібітори протеази пов'язують активна ділянка ферменту, попереджаючи утворення повноцінних вірусних частинок, здатних вражати інші клітини.

 

Література уроку 3

  1. Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 12.07.2010 №551 «Про затвердження клінічного протоколу антиретровірусної терапії ВІЛ-інфекції у дорослих та підлітків».
  2. Уроки снижения риска. Материалы для самостоятельного изучения социальными работниками: Урок 12. АРВ - терапия. Вербицкая Н., Варбан М., Антонюк И. – К.:МБФ «Альянс общественного здоровья», 2017. 
  3. Приверженность к АРВ-терапии. Серия для позитивных людей. – К.: «Врачи без границ», МБФ «Альянс общественного здоровья»,  2007

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: