Alliance

Уроки зменшення шкоди

Урок 10

Абсцеси. Флегмони. Перша медична допомога СІН

Абсцес (гнійник) – це обмежене скупчення гною в тканинах або органах внаслідок їхнього запалення з розплавлюванням тканин та утворенням порожнини. Абсцес може розвитися в підшкірній клітковині, м'язах, а також в органах або між ними. У споживачів ін'єкційних наркотиків абсцеси найчастіше виникають у місцях ін'єкцій.

Флегмона – розлите гнійне запалення м'яких тканин, що характеризується їхнім просочуванням гноєм з тенденцією до швидкого поширення запалення в прилеглих м'язах, сухожиллях, жировій клітковині. Флегмона може розвиватися в будь-якій частині тіла, а при бурхливому перебігу захворювання – захоплювати низку анатомічних областей, наприклад, шийну, плечову, стегнову, сідничну, поперекову, тощо.

Причини виникнення абсцесу – потрапляння до тканин організму через ушкоджену шкіру або слизову оболонку (порізи, уколи, садна і т.п.) гноєрідних мікробів – стафілококів, стрептококів та ін. Мікроорганізми можуть потрапляти до тканин в результаті випадкових поранень або при ін'єкційних маніпуляціях, що здійснюються без дотримання правил гігієни. Інфекція, що потрапила під шкіру, починає активно розмножуватися, «переварюючи» клітковину і в результаті утворюючи «мішечок», що містить гній, тобто абсцес.

У СІН часто виникають абсцеси після уколів – постін’єкційні абсцеси – через інфікування під час ін'єкції або неправильне введення розчину наркотику (влучення голки повз вену, потрапляння розчину наркотику до підшкірно-жирової клітковини). Виникнення та формування постін’єкційого інфільтрату (запального ущільнення) займає всього кілька годин. На 4-5 добу після невдалої ін'єкції при відсутності лікування або неефективному лікуванні формується гнійне вогнище (абсцес).

 Причини виникнення постін’єкційного абсцесу в СІН:

  • нестерильні ін'єкції (брудний шприц або голка);

  • проколювання голкою кровоносної судини (у тому числі наскрізний прокол вени) з наступним інфікуванням гематоми, що утворилася (крововиливу);

  • хімічне ураження тканин – введення у м'яз, а не в кровоносну судину, препаратів, що дратують тканини («задув»), наприклад, розчину наркотику, до якого додано димедрол;

  • введення наркотику через одяг або брудну шкіру в місці уколу;

  • введення в підшкірну клітковину погано очищеного розчину наркотику зі «сторонніми добавками» (нерозчинні залишки таблеток, домішки інших ліків, попіл, сода, пил, крейда і т.п.).


Фактори, що сприяють виникненню абсцесу: знижений імунітет, цукровий діабет, порушення периферичного кровообігу, інтоксикація організму внаслідок тривалого вживання наркотиків, переохолодження.

Прояви абсцесу в СІН: болісні відчуття в області ін'єкцій, почервоніння шкіри, припухлість, підвищення температури, болісні відчуття при русі, біль та збільшення прилеглих лімфатичних вузлів, ущільнення та підвищення температури в місці ін'єкції.

Лікування абсцесів проводиться ЛИШЕ в медичних установах. При виникненні абсцесу необхідно звернутися до хірурга. Якщо абсцес не лікувати, сам він не пройде, а перейде у флегмону або сепсис. Небезпечно зловживати народними методами лікування абсцесів. Лікування абсцесів індивідуально, тому народні методи підходять не всім!

Сепсис (зараження крові) – небезпечне для життя ускладнення абсцесу та/або флегмони, стан, спричинений потраплянням у кров гноєрідних мікроорганізмів і продуктів їхньої життєдіяльності – токсинів. Характеризується запальним процесом не в окремому місці або органі, а в усьому організмі. Підвищення температури тіла при абсцесі або флегмоні – перша ознака розвитку сепсису! Необхідно негайно звернутися до хірурга або викликати «швидку допомогу».

Профілактика абсцесів у СІН:

  • Дотримання гігієнічних норм – необхідність слідкувати за чистотою рук та тіла.

  • Використання чистого, стерильного ін'єкційного інструментарію.

  • Використання стерильного, «чистого», тобто добре відфільтрованого, без домішок розчину наркотику.

  • Обробка спиртовою серветкою або антисептиком місця уколу до та після ін'єкції (підходящі антисептики – хлоргексидин, перекис водню, 70% спиртові розчини).

  • Чергування місць ін'єкцій.

  • Не додавати до розчину наркотику «розкатані» таблетки димедролу. При використанні димедролу у таблетках для приготування наркотику необхідно ретельно фільтрувати отриманий розчин. За можливості краще використовувати рідкий препарат димедролу.

  • Не готувати розчин наркотику з таблеток!

  • Щоб запобігти появі гнійників, у випадку ушкодження шкіри або слизової оболонки варто відразу ж обробити місце ушкодження йодом або зеленкою, а якщо необхідно – накласти стерильну пов'язку.


При перших проявах абсцесу необхідно:

  • Направити хворого до хірурга в медичну установу.

  • Тримати місце абсцесу в чистоті – промивати ушкоджене місце 2-3 рази на день чистою водою із господарським милом.

  • Робити протягом 2–3 днів йодну сітку на тому місці, де з'явилася припухлість та ущільнення. Розмір сітки – не більше 7 мм, інакше знижується ефективність процедури.

  • На початковій стадії розвитку абсцесу можна зробити напівспиртовий компрес. Компрес складається із трьох шарів. Шматок тканини (марлі), складеної в кілька разів, змочують у п'ятдесятипроцентному розчині спирту, віджимають і прикладають до шкіри. Перший шар накривають клейонкою, розмір якої більше вологого шару на 2-3 см. Зверху накладають шар вати ще більшої площини та достатньої товщини. Всі три шари закріплюють бинтом. Компрес можна робити лише на початковій стадії абсцесу, поки він ще не сформований.

  • При абсцесі, що починається, можуть допомогти наступні мазі: левомеколь, вундехіл, метилурацилова мазь, мазь Вишневського, діоксизоль, октенісепт (спрей).


Чого не можна робити при абсцесах:

  1. чекати поки він «пройде сам»;

  2. самостійно розкривати гнійник і видавлювати гній;

  3. масажувати місце абсцесу;

  4. робити компреси та примочки у випадку, якщо абсцес сформувався або гноїться. 





Глосарій до уроку 10:

Глосарій до Уроку 10:

Димедрол – антиалергічний препарат, подрібнені таблетки якого споживачі ін'єкційних наркотиків додають до кустарного розчину опіуму («ширки») для посилення його дії.

Інтоксикація – отруєння організму.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: