Речовини амфетамінового ряду (РАР) – це група речовин, в яку входять синтетичні стимулятори, включаючи амфетамін, метамфетамін, меткатинон і речовини з групи екстазі (наприклад, MDMA і MDA). Ця категорія наркотиків має подібні хімічні особливості і дію. До основних видів РАР, які нелегально вживаються в Україні, відносяться метамфетамін (часто, хоча і не завжди іменований «винт») і меткатинон ( «джеф», «мулька» або «болтушка»).
Ознаки впливу РАР. Амфетамін стимулює в організмі величезний викид нейромедіаторів дофаміну, серотоніну і норадреналіну. Останній допомагає нам ефективно діяти у випадку стресу. Нейромедіатори стимулюють посилене серцебиття, підвищення артеріального тиску і температури тіла; характерні підвищена активність та енергійність (приплив сил), рухове збудження, ейфорія (гарний настрій), відчуття благополуччя, самовпевненість, зайва балакучість і товариськість, а також зниження апетиту. Концентрація і працездатність підвищується в рази, а втома і голод зникають. Поки триває ефект прийому РАР, наркозалежний відчуває себе супергероєм. Однак, постійне неконтрольоване вживання амфетамінів може привести до серйозних наслідків і гострих змін стану здоров'я, може наступити передозування.
Причина передозування стимуляторами. Передозування РАР виникає внаслідок надмірного вживання стимуляторів або їх повторного введення в той час, коли доза наркотику, прийнятого раніше, ще не виведена з організму. Також причиною може стати вживання сурогатних речовин з різними домішками, які токсично впливають на організм; змішування наркотиків і алкоголю; серйозні захворювання центральної нервової системи, серцево-судинної системи, печінки, нирок.
Передозування стимуляторами часто протікає як гостра психостимуляторна інтоксикація (ГПІ). Спостереження за споживачами РАР показують, що в більшості випадків (але не завжди) симптоми ГПІ проявляються у вигляді гострого психозу (панічна атака) і, незважаючи на те, що при цьому можуть спостерігатися фізичні розлади (тахікардія, підвищення температури тіла), ГПІ проходить самостійно і не вимагає медичного втручання. Однак бувають і випадки, коли передозування РАР загрожує життю. У цьому випадку необхідна медична допомога.
Ознаки передозування стимуляторами, які зустрічаються найчастіше:
- параноя;
- зорові галюцинації, марення;
- надмірна дратівливість, яка переходить в агресію;
- тривожність, яка переходить в паніку;
- порушення координації;
- ознаки вегето-судинного кризу (підвищення артеріального тиску, підвищене потовиділення, тремор, запаморочення, сильний головний біль, болі в грудях);
- посилене, прискорене серцебиття (сленговою мовою споживачів «молотки» – відчуття, що «серце стукає у вухах»);
- підвищення температури тіла (сленговою мовою споживачів «утюги» - відчуття жару, перегріву);
- нудота, блювота, діарея;
- спазми м'язів.
Небезпечні для життя стани при передозуванні РАР:
- епілептичний приступ;
- інсульт (крововилив в мозок);
- інфаркт міокарду;
- зупинка серця, відсутність дихання.
Важливо розуміти, що передозування РАР відрізняється від передозування опіатами. Не існує препаратів, які можуть швидко і безпечно його усунути.
Надання допомоги при передозуванні РАР. Коли споживач стимуляторів відчуває важкі симптоми передозування, контроль над ситуацією повинні взяти на себе люди, що знаходяться поруч. При цьому для надання ефективної допомоги від помічників вимагається зібраність, розважливість і належні знання.
Що необхідно зробити:
- Негайно викликати швидку медичну допомогу або відвезти потерпілого до лікарні (при загрозливих для життя станах).
- Дати потерпілому рясне пиття.
- Забезпечити надходження свіжого повітря до приміщення.
- Підтримувати потерпілого в свідомості і спокої; створити, наскільки це можливо, комфортні умови: прибрати фактори, які приносять роздратування (гучні звуки, світло).
- Спробувати знизити температуру тіла. Для цього слід покласти прохолодну вологу пов'язку під пахви та коліна, на лоб, зняти теплий одяг.
- Якщо станеться зупинка серця і/або ви побачите, що потерпілий не дихає, необхідно розпочати робити непрямий масаж серця і штучне дихання до приїзду швидкої допомоги.
З алгоритмом легенево-серцевої реанімації можна познайомитися в уроці №12
Навчальне відео про дії при передозуванні стимуляторами:
https://www.youtube.com/watch?v=Raq-bvW2x7g&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3T3CWkFGwveEIXlCzICdf7m0a00NUtzsx_s1LgVbgdQoVqG3BTxnvmPVI
Якщо потерпілий прийшов до тями або вам необхідно відлучитися, покладіть його в відновлювальну позицію.
- Найближчу до себе руку потерпілого розташуйте під кутом 90 градусів відкритою долонею вгору.
- Візьміть в замок кисть іншої руки і розташуйте тильною стороною під протилежною щокою людини.
- Візьміть дальню ногу людини, зігніть її в коліні, посуньте на себе. Одночасно, взявши за зігнуту в коліні дальню ногу і руку, потягніть потерпілого на себе, обернувши її на бік.
- У відновлювальній позиції людина спирається на зігнуті в коліні і лікті руку та ногу, голова злегка перекинута назад, рот відкритий.
Що НЕ МОЖНА робити:
- Залишати потерпілого наодинці (за винятком тих випадків, коли необхідно шукати допомогу).
- Класти потерпілого у ванну або під душ.
- Вводити будь-які наркотики і алкоголь! Серед споживачів поширене оманливе твердження, що при передозуванні стимуляторами слід ввести опіати («ширку»), щоб «попустило». Соціальні працівники повинні пам'ятати і роз'яснювати споживачам наркотиків, що це небезпечно для життя, оскільки може призвести до зупинки серцебиття і дихання. Кава і чай також не рекомендуються.
- Вводити воду внутрішньовенно! Ще один поширений в середовищі споживачів наркотиків міф, що введення води нібито знижує концентрацію наркотику в організмі.
Рішення про введення потерпілому тих чи інших препаратів приймають лише медичні працівники. Самолікування в даному випадку може призвести до негативних наслідків!