Alliance

Уроки зменшення шкоди

Урок 8

Зменшення Шкоди

Стратегія Зменшення Шкоди – невід'ємна складова комплексного підходу до вирішення проблеми ВІЛ/СНІД у світі. Це профілактика/зменшення негативних медичних та соціальних наслідків для людини, що вживає ін'єкційні наркотики.

Передумови. Стрімке поширення ВІЛ-інфекції у світі, зокрема у середовищі споживачів ін'єкційних наркотиків (СІН), довело неефективність традиційних технологій профілактичної роботи, таких як «війна з наркотиками», і стимулювало пошук нових, більш дієвих та гуманних стратегій.  Для вирішення проблеми ВІЛ/СНІД і наркозалежності розроблено комплексний підхід за трьома напрямками:

  1. Зменшення попиту на вживання наркотиків – первинна профілактика вживання наркотиків серед дітей та молоді; лікування та реабілітація наркозалежних.

  2. Зменшення поставок – боротьба з незаконним обігом наркотиків, спрямована на організаторів наркобізнесу.

  3. Зменшення Шкоди – зведення до мінімуму ризиків у середовищі споживачів наркотиків, які ще не готові або не можуть відмовитися від їхнього споживання.


Історія. Стратегія Зменшення Шкоди (синоніми: зменшення ризику, harm reduction) виникла на початку 80-х рр. ХХ століття в Західній Європі як реакція на постійну, репресивну, проте малоуспішну «війну з наркотиками». Як відповідь на хвилю епідемії гепатиту В, а пізніше – ВІЛ-інфекції, в Голландії, а після і в інших західних країнах, стали з'являтися групи самодопомоги споживачів наркотиків, які, крім усього іншого, займалися поширенням стерильного ін'єкційного інструментарію.

Підхід Зменшення Шкоди належить до заходів вторинної профілактики. Ця стратегія спрямована на людей, які з тих або інших причин вже вживають наркотики і, можливо, ще не готові від них відмовитися. Стратегія Зменшення Шкоди як захід вторинної профілактики – це попередження ускладнень ін'єкційного споживання наркотиків, на відміну від первинної профілактики (профілактика вживання наркотиків серед молоді шляхом інформаційно-просвітницької роботи) та третинної профілактики (реабілітація споживачів наркотиків).

Ціль стратегії Зменшення Шкоди: запобігати та перешкоджати поширенню деяких негативних явищ (насамперед – ВІЛ-інфекції та вірусних гепатитів, а також тромбофлебіту, передозувань, тощо) серед споживачів ін'єкційних наркотиків та у суспільстві в цілому.

Методи Зменшення Шкоди:

  • Обмін шприців на стаціонарних і мобільних пунктах обміну шприців (ПОШ) та за допомогою аутріч-роботи.

  • Аутріч-робота (від англ. оutreach – охоплення зовні, вулична робота) – робота з СІН на «їхній території»: на вулиці, вдома, у місцях споживання наркотиків. За допомогою аутріч-роботи поширюються засоби безпеки, ліки, дезінфектанти, профілактична література, інформація про адреси допомоги, проводиться консультування, надання первинної медичної допомоги, тощо.

  • Консультування соціальних працівників та фахівців (психолог, юрист, лікар, фахівець із реабілітації).

  • Інформаційно-просвітницька робота – поширення профілактичної літератури, проведення тренінгів, навчання СІН на групах самодопомоги.

  • Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) – довгострокове (6 місяців та більше) призначення постійних доз замісних препаратів (метадон (метанол), бупренорфін (еднок)) у комплексному лікуванні залежності від опіоїдів з метою стабілізації психічного стану хворого, зниження медичних і соціальних наслідків споживання нелегальних наркотиків, створення умов для реабілітації та лікування інших захворювань (ВІЛ-інфекція, гепатит В та С, туберкульоз, септичні захворювання).

  • Соціальний супровід і переадресація СІН до державних установ для обстеження, лікування, реабілітації, соціального забезпечення, тощо.


Етичні принципи Зменшення Шкоди:

  • анонімність та конфіденційність клієнта;

  • не засуджувати спосіб життя клієнта;

  • толерантність та гуманність;

  • робота в умовах, зручних для клієнта (місце та час зустрічі обирає клієнт);

  • профілактика ВІЛ-інфекції є пріоритетом стратегії Зменшення Шкоди.


Одним з головних принципових положень стратегії Зменшення Шкоди є постулат, що не можна нікому відмовляти в наданні допомоги (наприклад, медичної) тільки тому, що людина схильна до ризикованої поведінки або відрізняється від більшості членів соціуму за своїм способом життя.

П'ять принципів Зменшення Шкоди від вживання наркотиків з метою профілактики інфікування ВІЛ та вірусними гепатитами:

  1. Не починай вживати наркотики взагалі.

  2. Якщо почав вживати, то не вживай ін'єкційні наркотики, обмежся неін'єкційними.

  3. Якщо почав вживати ін'єкційні наркотики, то кожну ін'єкцію роби новими стерильними шприцом і голкою та нікому не передавай їх для повторного використання.

  4. Якщо в тебе немає можливості при кожній ін'єкції користуватися новими стерильними шприцом і голкою, то використовуй свої власні шприц і голку повторно (попередньо промивши їх дезінфікуючим розчином), але не користуйся чужим нестерильним інструментарієм.

  5. Якщо ти користуєшся чужим нестерильним ін'єкційним інструментарієм, то обов'язково дезінфікуй його перед використанням.


Для дезінфекції шприців та голок перед ін'єкцією використовується схема 2х2х2:

  1. двічі промити шприц та голку кип'яченою водою;

  2. двічі промити шприц та голку розчином антисептика (хлоргексидин, перекис водню, фурацилін, тощо);

  3. знову двічі промити шприц та голку кип'яченою водою.





Глосарій до уроку 8:

Глосарій до Уроку 8:

Антисептики – те саме, що і дезінфектанти (див. Глосарій до Уроку 4).

Септичні захворювання – захворювання, що призводять до сепсису (зараження крові). Найнебезпечнішими для СІН септичними захворюваннями є абсцес, флегмона, тромбофлебіт (докладніше див. Уроки 10, 14).

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: