Alliance

Уроки зменшення ризику

Урок 18

Секс без презерватива

Заняття проникаючим сексом без використання презерватива і безпечний секс - поняття взаємовиключні. Деякі люди вважають, що контакт з перевіреним партнером - це і є безпечний секс, інші дотримуються думки, що презерватив - це панацея від усіх неприємних сюрпризів, третя група впевнена, що найбезпечніший секс - відсутність сексу.

Займаючись сексом, партнери в будь-якому випадку ризикують. І зовсім не важливо, користуються вони презервативом або обходяться без нього. Різниця лише в тому, що застосування презерватива знижує ризик інфікування венеричними захворюваннями до 3%, а відмова від його використання збільшує шанси захворіти до 100%.

Крім того, навіть при використанні презервативів існує ризик інфікуватися різними ІПСШ та ВІЛ, оскільки не всі люди дотримуються простих правил використання презерватива, які вказані в інструкції.

Також існує можливість повторного інфікування між партнерами, якщо лікування інфекцій і хвороб, що передаються статевим шляхом, відбувалося не одночасно. І далеко не всі люди проходять повний курс лікування, часто вони припиняють приймати препарати, як тільки зникають основні симптоми захворювання, що призводить до культивування збудників, стійких до лікування. Крім того, багато пар вирішують відмовитися від використання презервативів відразу ж після проходження тесту на ВІЛ, забуваючи про те, що є «період вікна», а також існують інші ІПСШ.

Втім, незважаючи на можливі наслідки, багато пар незалежно від сексуальної орієнтації практикують секс без презерватива, так як переконані в тому, що:

  • «Ризик передачі ВІЛ та інших ІПСШ при незахищеному анальному сексі для інсертивного (проникаючого) партнера відсутня». Насправді ж у рецептивного (приймаючого) партнера в сім разів вище ризик інфікуватися ВІЛ, ніж у інсертивного. Однак ризик передачі ВІЛ при незахищеному анальному сексі є завжди, і ніяку позицію не можна вважати безпечною.

  • «Серед гетеросексуалів набагато більше ВІЛ-позитивних людей, ніж серед геїв, тому вони більш схильні до ризику». У світовому масштабі випадків інфікування ВІЛ серед гетеросексуальних людей дійсно більше. Однак через специфіку сексуальної поведінки, стигматизації та дискримінації геї та інші ЧСЧ є групою підвищеного ризику.

  • «У деяких людей є імунітет до ВІЛ». Це дійсно правда. Але такого роду імунітет надзвичайно рідкісний. Серед європеоїдів імунітет спостерігається в однієї людини з тисячі.

  • «ВІЛ-позитивних людей видно неозброєним оком». Вірус імунодефіциту людини ніяк не впливає на зовнішність. А регулярне застосування лікарських препаратів не дозволяє ВІЛ розвинутися в СНІД. Адже саме через СНІД люди погано себе почувають і хворобливо виглядають. Як правило, багато геїв і бісексуалів, дізнавшись про ВІЛ-позитивний статус, починають більше піклуватися про своє здоров'я, ходити в спортзал і вести здоровий спосіб життя.

  • «СНІДу немає!». Цей міф заснований на віруванні, що СНІД - це вигадка фармацевтичних компаній для реалізації дорогих ліків. Однак правда в тому, що людина з вірусом імунодефіциту, завдяки цим самим лікам, зовсім необов'язково перейде в стадію СНІДу. Скептик, що інфікований ВІЛ і не вірить в існування цієї хвороби, швидше за все, дійде до цієї стадії, оскільки не лікуватиметься. А так як стадія СНІД термінальна, то і набір захворювань під час неї такий, що навіть найбільш досвідченому лікарю не завжди вдається допомогти.

  • «Використання презерватива значно знижує чутливість, навіть робить процес болючим і неприємним». Втім результати численних світових досліджень свідчать про те, що основна причина неприйняття презервативів і появи подібних суджень полягає в психологічному настрої. А відчуття при використанні якісних презервативів досить близькі до природних.

  • «Лесбійки не можуть інфікуватися ВІЛ одна від одної». Однак передача ВІЛ від жінки до жінки можлива, хоча ризик і надзвичайно малий. До факторів ризику відносяться контакти з вагінальними виділеннями або іншими біологічними рідинами, кров'ю під час менструації, кров'ю через пошкодження під час грубого сексу, а також спільного використання секс-іграшок.


Ці та інші соціальні стереотипи перешкоджають здійсненню програм профілактики серед геїв і інших ЧСЧ, а також гомосексуальних жінок.

Але якщо пара хоче займатися сексом без презерватива, потрібно володіти інформацією щодо того, як максимально знизити ризики інфікування ВІЛ та іншими ІПСШ для обох партнерів/партнерок.

Дані рекомендації універсальні для всіх людей незалежно від сексуальної орієнтації і застосовуються лише в разі тривалих (більше півроку) постійних відносин з одним здоровим і вірним статевим партнером/партнеркою.

  • Обом партнерам/партнерка слід пройти тестування на наступні ІПСШ - гонорею, трихомоніаз, хламідіоз, уреаплазмоз, мікоплазмоз, сифіліс, ВІЛ, гепатити (В, С) і вірус папіломи людини (ВПЛ) високого онкогенного ризику. Навіть при отриманні негативних результатів на всі перераховані вище захворювання рекомендується використовувати бар'єрні контрацептиви ще протягом шести місяців, так як ряд захворювань мають тривалий інкубаційний період і можуть протікати безсимптомно. Після чого слід пройти повторне обстеження, і при отриманні негативних результатів пара може відмовитися від використання презервативів. Однак пам'ятати про те, що обом партнерам необхідно як мінімум один раз в шість місяців проходити профілактичний огляд у лікаря уролога/гінеколога.

  • Крім того, необхідно максимально дотримуватися правил інтимної гігієни: приймати душ до, під час (при зміні видів сексу) і після сексу, а також дбати про чистоту рук.

  • Не слід займатися сексом в стані алкогольного або наркотичного сп'яніння, адже при цьому існує високий ризик травматизації під час статевого акту.

  • Слід віддавати перевагу найменш ризикованим сексуальним практикам: обійми, дотики, ласки, масаж, використання індивідуальних сексуальних іграшок, мастурбація, оральні ласки.

  • Бажано використовувати перерваний статевий акт: необхідно виймати статевий член з ротової порожнини, піхви або ануса перед еякуляцією.

  • Якщо у вас є ВІЛ, слід регулярно приймати антиретровірусну терапію (АРТ). Це значно знизить ризик інфікування вашого партнера/партнерки, а також поліпшить ваше власне здоров'я.

  • Якщо ваш партнер/партнерка є ВІЛ-позитивним/ою, обговоріть з вашим лікарем можливість застосування преконтактної профілактики (ПрЕП).


Кожна пара приймає рішення щодо того, використовувати або не використовувати бар'єрні контрацептиви індивідуально, тим самим зменшуючи або збільшуючи ризик передачі всіляких захворювань.

Якщо є хоча б найменші сумніви або занепокоєння щодо вашої безпеки - краще відмовитися від незахищеного сексу. У сучасному світі існує величезна кількість різних якісних бар'єрних контрацептивів, при використанні яких ви будете відчувати природний процес заняття сексом. А урізноманітнити свої відчуття можна за допомогою фемідомів або презервативів з різноманітними текстурами, кольорами і ароматами, а також зі спеціальними добавками, що підсилюють збудження.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: