Alliance

Уроки зменшення ризику

Урок 20

Зменшення шкоди і зменшення ризику

Зменшення шкоди - профілактичний підхід, спрямований на послаблення негативних наслідків вживання наркотиків (усунення медичних і соціальних ризиків), до яких схильні особи, що вживають ін'єкційні наркотики (ЛВІН), що не мають можливості або не бажають припинити їх вживання. Перш за все, зменшення шкоди направлено на зменшення ризиків інфікування ВІЛ, туберкульозом та вірусними гепатитами. Програми зменшення шкоди засновані на прихильності цінностям громадської охорони здоров'я, науково-доказової бази, забезпечують захист прав людини і є економічно ефективним заходом впливу.

Для вирішення проблеми ВІЛ/СНІД та наркозалежності розроблений комплексний підхід за трьома напрямками:

  1. Зниження попиту на вживання наркотиків - профілактика початку вживання наркотиків серед дітей та молоді, лікування та реабілітація наркозалежних.

  2. Зниження поставок - боротьба з незаконним обігом наркотиків, спрямована на організаторів наркобізнесу.

  3. Зменшення шкоди - зведення до мінімуму ризиків в середовищі споживачів ін'єкційних наркотиків, які ще не готові або не можуть відмовитися від їх вживання.


Зменшення ризику - підхід, спрямований на збереження здоров'я людини, не на заборону шкідливої для здоров'я поведінки, а зменшення шкідливих наслідків і зміна поведінки на більш безпечну. Цей підхід спрямований на зменшення ризиків передачі ВІЛ-інфекції та інших ІПСШ, серед працівників комерційного сексу та чоловіків, які практикують секс з чоловіками.

Концепцію зменшення шкоди та ризику підтримують Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), ЮНЕЙДС та Управління ООН з наркотиків і злочинності (УНЗ ООН), вважаючи їх науково обґрунтованим методом профілактики, лікування і догляду при ВІЛ-інфекції серед споживачів ін'єкційних наркотиків, працівників секс-бізнесу (ПКС) і чоловіків, які практикують секс з чоловіками (ЧСЧ).

Відповідно до «Технічної інструкції для країн з розробки цілей в рамках концепції забезпечення універсального доступу до профілактики, лікування та догляду у зв'язку з ВІЛ-інфекцією серед споживачів ін'єкційних наркотиків» УНЗ ООН, ВООЗ та ЮНЕЙДС, необхідна комплексна програма реагування на поширення ВІЛ-інфекції.

Вона включає в себе наступні дев'ять компонентів (методів Зменшення шкоди), які продемонстрували свою результативність і економічну ефективність по всьому світі, про що до теперішнього часу накопичено велику кількість наукових свідчень:

  1. Програми обміну голок і шприців.

  2. Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) метадоном або бупренорфіном, включаючи психосоціальну підтримку клієнтам ЗПТ, а також інші види лікування наркозалежності.

  3. Тестування на ВІЛ-інфекцію та консультування, включаючи експрес-тестування силами НУО.

  4. Антиретровірусна терапія (для споживачів ін'єкційних наркотиків, які живуть з ВІЛ), включаючи формування прихильності до лікування.

  5. Профілактика та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом.

  6. Програми щодо забезпечення презервативами споживачів ін'єкційних наркотиків та їх статевих партнерів.

  7. Цільові програми в галузі інформування, освіти та комунікацій, орієнтовані на споживачів ін'єкційних наркотиків та їх статевих партнерів.

  8. Вакцинація, діагностика та лікування вірусних гепатитів (включаючи А, В, С).

  9. Профілактика, діагностика і лікування туберкульозу.


Для РКС та ЧСЧ методами Зменшення ризику є:

  1. Тестування на ВІЛ-інфекцію та консультування, включаючи експрес-тестування силами НУО.

  2. Антиретровірусна терапія (для ПКС та ЧСЧ, що живуть з ВІЛ), включаючи формування прихильності до лікування.

  3. Профілактика та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом.

  4. Програми щодо забезпечення презервативами.

  5. Цільові програми в галузі інформування, освіти та комунікацій.

  6. Вакцинація, діагностика та лікування вірусних гепатитів (включаючи А, В, С).


Якщо ПКС або ЧСЧ вживає ін'єкційні наркотики, то для них необхідно застосовувати методи Зменшення шкоди.

Етичні принципи Зменшення шкоди і Зменшення ризику:

  • Анонімність і конфіденційність клієнта.

  • Терпимість до способу життя клієнта.

  • Толерантність і гуманність.

  • Робота в умовах, зручних для клієнта (місце і час зустрічі вибирає клієнт).

  • Профілактика ВІЛ-інфекції є пріоритетом стратегії Зменшення шкоди.


Ієрархії зменшення шкоди та зменшення ризику

Базою програм Зменшення шкоди і Зменшення ризику є поступовий процес зміни поведінки. Виходячи з цього підходу, в основу якого покладені психологічні особливості та соціальні передумови, що формують поведінку особистості, були прийняті так звані «Ієрархія зменшення шкоди» та «Ієрархія зменшення ризику». «Ієрархія зменшення шкоди» реалізується знизу вгору.

«Ієрархія зменшення шкоди» включає в себе наступні тези:

  1. Не починай вживати наркотики, якщо почав - припини.

  2. Якщо вживаєш наркотики, відмовся від їх ін'єкційного вживання, обмежся неін'єкційним.

  3. Якщо все ж вводиш наркотики ін'єкційним шляхом, завжди використовуй стерильний шприц і голку, ніколи не передавай їх для повторного використання.

  4. Якщо немає можливості при кожній ін'єкції користуватися новими стерильними шприцом та голкою, то використовуй свої власні шприц і голку повторно (попередньо промий їх дезінфікуючим розчином), але ніколи не користуйся чужим нестерильним інструментарієм.

  5. Якщо користуєшся чужим нестерильним інструментарієм, дезінфікуй його перед використанням.


«Ієрархія зменшення ризику» включає в себе наступні компоненти:

  1. При кожному статевому контакті (вагінальному, анальному, оральному) завжди використовуй презерватив.

  2. Щоб уникнути мікротравм при статевому контакті і посилити захист від інфекцій, що передаються статевим шляхом та ВІЛ, разом з презервативом використовуй лубрикант (краще на водній основі, він не руйнує презерватив).

  3. Якщо сексуальний партнер (або клієнт) відмовляється використовувати презерватив при сексуальному контакті - відмовся від такого контакту.





Глосарій до уроку 20:

Глосарій до уроку 20

Експрес-тестування – тестування за допомогою швидких тестів (служить для визначення антитіл до ВІЛ). Може здійснюватися в польових умовах (на маршруті, в мобільній амбулаторії, офісі НУО). Для тестування кров беруть з пальця. За результатами даного тесту не можна ставити діагноз, результат повинен бути підтверджений лабораторним тестом або іншим швидким тестом (іншого виробника).

Конфіденційність - обов'язкова вимога для особи, яка отримала доступ до певної інформації, не передавати цю інформацію третім особам без згоди її власника.

ЮНЕЙДС - Об'єднана програма Організації Об'єднаних Націй з ВІЛ/СНІД, або ЮНЕЙДС - об'єднання організацій ООН, створене для всебічної, скоординованої боротьби в глобальному масштабі з епідемією ВІЛ/і її наслідками.



Література уроку 20

Література до уроку 20

  • Що таке зменшення шкоди? Позиційний документ Міжнародної асоціації зменшення шкоди (IHRA). - 2010. Доступно за посиланням: http://www.ihra.net/files/2010/06/01/Briefing_What_is_HR_Russian.pdfhttp://www.ihra.net/files/2010/06/01/Briefing_What_is_HR_Russian.pdf

  • Цінності зменшення шкоди. Євразійська мережа зменшення шкоди. Доступно за посиланням: http://www.harm-reduction.org/ru/issues/values-harm-reduction

  • Буклет «Зменшення шкоди». - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2013 роки.

  • Уроки зменшення шкоди. Матеріали для самостійного вивчення соціальними працівниками: Урок 9. Зменшення шкоди / Навчальний посібник. 2-е видання. - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2014. - С. 42-44.

  • Листівка «Зменшення ризиків секс-роботи». - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ / СНІД в Україні», 2013 роки.

  • Технічне керівництво для країн з розробки цілей в рамках концепції забезпечення загального доступу до профілактики, лікування, догляду в зв'язку з ВІЛ-інфекцією серед споживачів ін'єкційних наркотиків, 2012. Доступно за посиланням: http://www.who.int/hiv/pub/idu/targets_universal_access/ru/

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: