Alliance

Уроки зменшення ризику

Урок 11

Вірусні гепатити

Вірусні гепатити – інфекційні захворювання печінки, що викликаються вірусами. В даний час відомо дев'ять вірусів гепатиту, найбільш поширеними з них є А, В, С. У даному уроці увагу буде приділено вірусним гепатитам В і С.

Вірусні гепатити можуть проявлятися по-різному, але їх основними симптомами є: жовтяниця, важкість в правому підребер'ї, слабкість, підвищення температури тіла. Залежно від тривалості гепатити бувають гострі або хронічні. Гострий гепатит В зазвичай закінчується одужанням, проте у 15-20% пацієнтів гостра форма гепатиту може переходити в хронічну. Гострий гепатит С найчастіше протікає безсимптомно і в 75-80% випадків переходить в хронічну форму. Хронічний гепатит протікає тривало, з ускладненнями і може прогресувати до цирозу і раку печінки.

Шляхи передачі гепатиту В і С

  • Статеві контакти без використання презерватива. Таким шляхом частіше передається гепатит В, ймовірність передачі вірусу гепатиту С статевим шляхом становить 5%. Пошкодження шкіри та слизової статевих органів, прямої кишки або порожнини рота (в тому числі - невидимі для очей) служать «вхідними воротами» для вірусу, що міститься в спермі або вагінальних виділеннях. Особливо небезпечний незахищений анальний секс і проникаючий вагінальний секс в період менструації.

  • Через кров. Передача вірусу може відбутися через нестерильні шприци, голки, інструментарій для виготовлення та вживання ін'єкційних наркотиків, інструменти для нанесення татуювань, пірсингу, медичні та стоматологічні інструменти із залишками крові інфікованої вірусом людини, при переливанні крові.

  • Від матері до дитини. Можлива передача вірусу гепатиту В від вагітної жінки, інфікованої вірусом гепатиту В, плоду через плаценту, навколоплідні води або під час проходження дитини через родові шляхи. Ризик передачі гепатиту С від матері до дитини становить 5%.

  • При побутовому контакті. Ризик передачі вірусу досить високий при безпосередньому контакті з раною, спільному користуванні зубною щіткою, бритвою, манікюрним приладдям.


Важливо пам'ятати!

  • Вірус гепатиту В дуже стійкий до температури і дезінфікуючих засобів, а для інфікування потрібна дуже невелика кількість збудника.

  • Вірус гепатиту С передається значно легше, ніж ВІЛ-інфекція - він може до двох місяців жити, наприклад, в невидимій засохлій краплі крові або на лезі бритви.

  • Основна небезпека вірусу гепатиту С в тому, що у 80% інфікованих ним людей гострий період протікає безсимптомно, і це може тривати до 20 років і більше. Людина навіть не здогадується, що вона хвора, але при цьому може інфікувати інших.

  • Дуже часто гепатит С діагностується вже на стадії раку або цирозу печінки.


Діагноз вірусного гепатиту встановлюється лікарем на основі аналізу крові. Тому при підозрі на гепатит необхідно звернутися до сімейного лікаря або лікаря-інфекціоніста, а не займатися самодіагностикою і самолікуванням.

Як захиститися від вірусних гепатитів В і С

  • Необхідно користуватися стерильними (краще новими) шприцами, голками. Якщо нових немає, то потрібно ретельно дезінфікувати інструменти, що були у вжитку. Важливо пам'ятати, що вірус гепатиту С нестійкий і при кип'ятінні (при температурі 100°С) гине через 2-5 хвилин, а вірус гепатиту В - через 45 хвилин.

  • При вживанні ін'єкційних наркотиків потрібно користуватися тільки своїми шприцами, голками, фільтрами, посудом та іншим інструментарієм для приготування розчину наркотику і його вживання.

  • Важливо уникати прямих контактів з чужою кров'ю. Віруси гепатитів можуть передаватися навіть через найменші крапельки крові, дрібні ранки і садни.

  • Під час сексу (вагінального, анального, орального) необхідно користуватися презервативом.

  • Завжди важливо дотримуватися правил індивідуальної профілактики: користуватися власними предметами особистої гігієни - бритвами, зубними щітками, кусачками, ножицями, рушниками, посудом тощо.

  • Якщо є бажання зробити татуювання або пірсинг, то важливо користуватися послугами досвідченого майстра, який використовує одноразовий або оброблений і стерильний інструментарій, одноразові рукавички.

  • При відвідуванні стоматологічних, косметологічних, перукарських, манікюрних та інших установ необхідно контролювати стерильність маніпуляцій.

  • Надаючи допомогу постраждалим з кровотечами, важливо використовувати гумові рукавички.

  • Для профілактики гепатиту В у державних медичних установах або приватних клініках проводиться вакцинація дорослого населення. Вакцини від гепатиту С не існує.


Лікування вірусних гепатитів

Не всім інфікованим вірусом гепатиту В або С потрібно невідкладне лікування. Це може вирішити тільки лікар-інфекціоніст або гепатолог, що визначає схему лікування і препарати, які підходять конкретному пацієнту в залежності від особливостей перебігу захворювання і його способу життя. При лікуванні необхідно неухильно дотримуватися рекомендацій лікаря і не займатися самолікуванням. У такому випадку при гострому гепатиті В одужання спостерігається в 75-80%, а при гострому гепатиті С - у 15-20%. Сучасна противірусна терапія з використанням препаратів прямої противірусної дії призводить до одужання 90-95% пацієнтів.

Вірусні гепатити В, С і ВІЛ-інфекція

Через спільність шляхів передачі гепатити часто зустрічаються у людей, що живуть з ВІЛ. Поєднана інфекція (коінфекція) вірусом гепатиту В і ВІЛ найбільш часто зустрічається серед чоловіків, які практикують секс з чоловіками, споживачів ін'єкційних наркотиків. Наявність ВІЛ-інфекції суттєво обтяжує перебіг гепатитів, підвищуючи ризик переходу з гострої стадії в хронічну форму, а також прискорює прогресування до цирозу і раку печінки. У свою чергу, наявність гепатиту підвищує ймовірність розвитку побічних ефектів з боку печінки при прийомі антиретровірусних препаратів, а також інших лікарських засобів, які призначаються ВІЛ-позитивним пацієнтам/кам. Для профілактики гепатиту В людям, що живуть з ВІЛ, рекомендується пройти вакцинацію, яка є для них безпечною і ефективною. Протипоказанням для вакцинації у ВІЛ-позитивних пацієнтів/ок є 4-а клінічна стадія (СНІД). У таких випадках проведення вакцинації слід відкласти до відновлення імунної системи за допомогою антиретровірусної терапії.



Глосарій до уроку 11:

Глосарій до уроку 11

Гострий вірусний гепатит – захворювання, яке найчастіше виникає при вірусному ураженні печінки. Прогноз при цій формі перебігу хвороби найчастіше сприятливий (крім випадків переходу гострої форми в хронічну), так як її легше діагностувати і простіше лікувати.

Хронічний гепатит – продовження розвитку гострого гепатиту, який не вдалося вилікувати (або не лікувався зовсім). Механізм розвитку захворювання в такій формі - поступове заміщення клітин печінки сполучною тканиною. Через те, що клінічно вона проявляється слабше, протікає повільніше і може залишатися не діагностованим аж до розвитку цирозу печінки, вона гірше піддається лікуванню і має більш серйозний прогноз.

Цироз печінки – важке захворювання печінки з розвитком глибоких порушень її функції, що супроводжується необоротним заміщенням клітин печінки сполучною тканиною.



Література уроку 11

Література до уроку11

  • Уроки зменшення шкоди. Матеріали для самостійного вивчення соціальними працівниками: Урок 10. Вірусні гепатити / Навчальний посібник. 2-е видання. - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2014. - С. 46-49.

  • Буклет «Вірусний гепатит С» - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2015.

  • Буклет «Гепатит» - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2013.

  • Буклет «Гепатит В» - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2010.

  • Гепатит В, гепатит С. Інформація для пацієнтів. Доступно за посиланням: http://ucdc.gov.ua/pages/for_patients/other-social-diseases

  • Настільна книга для позитивних людей. Друге доповнене видання. - К.: МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2011. - С. 135-148.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: