Глосарій до уроку 10
Бактеріологічне дослідження, або бактеріологічний посів – метод дослідження біологічного матеріалу, взятого у пацієнта і поміщеного у штучне поживне середовище, яке сприятиме розвитку і розмноженню збудника захворювання. При такому дослідженні можна встановити не тільки факт наявності збудника, але і його концентрацію.
Біопсія – взяття невеликої ділянки тканини з будь-якого органу для вивчення на предмет ознак того чи іншого захворювання.
Мікроскопічне дослідження – метод дослідження за допомогою світлового мікроскопа під різними збільшеннями з попереднім забарвленням матеріалу (мокротиння/мазка) або без нього.
Опортуністичні інфекції – захворювання, що викликаються вірусами або клітинними організмами (бактерії, гриби, найпростіші), які зазвичай не призводять до захворювання здорових людей з нормальною імунною системою, але розвиваються у осіб з імунодефіцитними станами.
Резистентність – стійкість мікроорганізмів (бактерії туберкульозу, вірус імунодефіциту людини та ін.) до застосовуваних препаратів.
Хіміопрофілактика (від «хімія» і «профілактика») – метод попередження захворювань, головним чином інфекційних, за допомогою хіміотерапевтичних засобів.
Ендоскопічний метод – метод дослідження внутрішніх органів за допомогою спеціальних приладів - ендоскопів. Ендоскопи - це гнучкі пластикові або металеві трубки з освітлювальною та оптичною системою, які при введенні в певні органи дозволяють отримати зображення і взяти зразки тканини.
Залежно від досліджуваного органу розрізняють: бронхоскопію (дослідження бронхів), торакоскопію (дослідження плевральної порожнини), езофагоскопію (дослідження стравоходу), гастроскопію (дослідження шлунка), колоноскопію (дослідження товстої кишки) і т.д.
Пошук