Alliance

Сексуальне і репродуктивне здоров’я

Урок 10

Вагітність і вживання наркотиків

Вживання опіоїдних наркотиків впливає на менструальний цикл у більшості жінок, викликаючи скорочення або припинення менструацій. Ця ситуація формує безтурботне ставлення наркозалежних жінок до необхідності контрацепції. Однак ймовірність настання вагітності в такому випадку досить висока і жінки, що вживають наркотики, мають досить високий ризик незапланованої вагітності. В такому випадку складна життєва ситуація, в якій часто знаходяться ці жінки, посилюється необхідністю створення умов для виношування і народження дитини. Часто жінки бояться звертатися до лікаря через стигматизацію, упереджене ставлення персоналу медичних установ, які беруть на лікування вагітних наркозалежних жінок, страху затримання правоохоронним органами. Дуже часто жінки-СІН знаходяться в скрутному матеріальному становищі, тому у них менше можливості збалансовано харчуватися, приймати вітаміни і дотримуватися режиму дня. Щодня вживаючи наркотики, жінка може часто забувати про час прийому необхідних ліків і регулярні відвідини лікаря, що нерідко заважає вчасно помітити і виявити ускладнення вагітності.

Роль соціального працівника у цій ситуації ? підтримати психологічно майбутню матір, надати всю інформацію про можливості організації спостереження і лікування під час вагітності та пологів, сприяти встановленню ефективного та комфортного спілкування клієнтки з медичним персоналом.

Хоча вплив наркотичних засобів на організм жінки вивчений недостатньо, всі дослідники сходяться на тому, що вживання наркотиків під час вагітності може викликати множинні патології і затримку розвитку дитини.

Як правило, жінки, залежні від наркотиків, паралельно вживають спиртне і тютюн, що завдає організму вагітної жінки і дитини не меншої шкоди. Вагітність завжди проходить на тлі зміни імунітету, а якщо до цього додається вплив токсичних речовин, то це призводить до загострення хронічних процесів в організмі, появи анемії, приєднання інфекцій в т.ч. вірусних, ураження плаценти, загрози переривання вагітності, затримки внутрішньоутробного розвитку плоду, вадам розвитку його внутрішніх органів.

Однак! Різке припинення прийому опіоїдних наркотиків може призвести до викидня або передчасних пологів. Оптимальним варіантом у цій ситуації є перехід на замісну підтримувальну терапію (ЗПТ).

ЗПТ є загальновизнаним світовим стандартом лікування опіоїдної залежності у вагітних жінок. Метадон, як правило, вважається кращим препаратом для лікування вагітних за результатами багаторічного досвіду його застосування. Не потрібно боятися, що метадон негативно позначиться на здоров'ї дитини. Не існує доказів того, що прийом його стабільних доз пов'язаний з додатковими ризиками для розвитку плода. Однак застосування метадону має і кілька добре вивчених негативних сторін. Дитина може народитися в стані, так званого, неонатального абстинентного синдрому. Він характеризується підвищеною збудливістю центральної нервової системи, порушеннями з боку шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної і дихальної систем новонароджених. Найчастіше зустрічаються такі прояви: тремор, порушення сну, роздратований і пронизливий крик, підвищення м'язового тонусу, судоми, зниження апетиту, нав'язливе смоктання, блювання, діарея, погана прибавка у вазі, пітливість, лихоманка, прискорене серцебиття, закладеність носа. Якщо мама вважає, що у дитини абстинентний синдром, необхідно повідомити про це лікаря. Симптоми відміни можна зняти під медичним наглядом за кілька днів без будь-яких довгострокових наслідків. Між годуваннями потрібно якомога більше давати дитині відпочити і не виносити її на яскраве світло. Ні в якому разі не слід самостійно намагатися зняти у дитини симптоми відміни або давати йому метадон - це може бути небезпечно для його життя!

Якщо жінка, яка приймає метадон, хоче годувати грудьми і не має специфічних протипоказань, таких як деякі інфекційні захворювання і вживання заборонених наркотиків, лікар повинен підтримати її рішення. Грудне вигодовування корисне для малюків і мам, і під час прийому метадону годування груддю не протипоказане. Метадон в невеликих кількостях може міститися в молоці, однак немає однозначної оцінки, через який час після початку лікування він туди потрапляє. Незначна кількість метадону в молоці може запобігти або зменшити симптоми відміни у новонародженого. Можливо, подібні рекомендації можна дати і щодо грудного вигодовування на тлі бупренорфіну, але тут вони засновані на більш короткому періоді спостереження і меншій кількості досліджених випадків.

Жінкам, які вживають стимулятори, за можливості, необхідно відмовитися від прийому наркотичних речовин під контролем лікаря або, у крайньому випадку, відмовитися від їх ін'єкційного введення (наприклад, перейти на пероральне вживання).

Необхідно роз'яснити наркозалежним вагітним, що лікар і акушер повинні знати про лікування метадоном, а також про всі інші препарати, які вона приймала або приймає. Це важливо для коректного підбору методів і препаратів для знеболення.

Рекомендації під час консультації соціального працівника вагітних споживачок ін'єкційних наркотиків:

  • Переконайтеся, що ви вагітні (зробіть тест на вагітність).

  • Відвідайте лікаря-гінеколога (зверніться за підтримкою/супроводом у громадську організацію).

  • Не відмовляйтеся від прийому наркотиків відразу! Зробіть це поступово під контролем лікаря.

  • При вживанні опіатів ? станьте клієнткою програми замісної терапії.

  • Якщо такий варіант для вас неприйнятний, спробуйте перейти на менш токсичні наркотики і безпечніші способи вживання (куріння, вдихання, ковтання).

  • Якщо ви вже є клієнткою програми ЗПТ ? не переривайте лікування!

  • Коли ви приїдете народжувати, переконайтеся, що лікар і акушер знають про ваше лікування метадоном, а також про всі інші препарати, які ви вживали чи вживаєте.

  • Відмовтеся від тютюну і алкоголю.

  • Здайте всі аналізи, які вам призначить лікар.

  • Регулярно проходьте обстеження у лікаря, відвідуйте школу відповідального материнства, не нехтуйте консультаціями психолога, спробуйте на прийомі бути максимально чесною, не соромтеся задавати питання і скаржитися.


Соціальному працівнику (-ці) важливо знати, що консультування ? обов'язковий компонент допомоги ВІЛ-інфікованим жінкам, які мають наркотичну залежність (згідно наказу Міністерства охорони здоров'я України від 16.05.2016 № 449). Воно повинно включати обговорення наступних питань:

  • шкода наркотиків для плоду та новонародженого;

  • користь ЗПТ для матері і плоду;

  • ризик стресу у плоду внаслідок спроби відмови від наркотиків за відсутності медичної та психологічної допомоги;

  • вплив вагітності на дозування препарату при замісної терапії і ймовірна необхідність її підвищення;

  • взаємодії між препаратами ЗПТ та АРВ;

  • прихильність до замісної терапії та АРТ.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: