Alliance

Сексуальне і репродуктивне здоров’я

Урок 9

Догляд за жінкою і дитиною у післяпологовий період, рекомендації по вигодовуванню

Важливою складовою у житті багатьох жінок є вагітність як можливість відтворити потомство. Кожна вагітна готується до появи дитини. Але часто про те, що відбувається у перші години і дні після пологів, майбутня мама знає мало. За фактом, післяпологовий період ? це особливий час для жінки, яка тепер уже на практиці вчиться бути мамою, годувати грудьми, доглядати за малюком.

Післяпологовий період триває приблизно 6-8 тижнів і починається відразу після закінчення пологів (народження посліду).

У цей період відбувається зворотний розвиток (інволюція) всіх змін, що виникли у зв'язку з вагітністю та пологами, до моменту відновлення початкового стану організму жінки. В акушерстві післяпологовий період умовно поділяють на дві категорії: ранній і пізній.

Ранній післяпологовий період триває всього 4 години після закінчення пологів. Породіллям допомагають почати грудне вигодовування в перші хвилини після народження дитини (за умови фізіологічного перебігу пологів). Відразу ж після перетину пуповини новонародженого витирають стерильною теплою пелюшкою і укладають на оголений живіт матері, укривши ковдрою. У такому положенні породілля самостійно утримує дитину протягом 30 хв. Потім акушерка допомагає здійснити перше прикладання до грудей. Воно не повинно бути насильницьким, бажання смоктати може з'явитися у дитини не відразу.

Контакт «шкіра до шкіри», «очі до очей» сприяє позитивному відчуттю психологічного комфорту у породіллі, виникнення емоційної близькості з дитиною. Найважливіший момент цієї методики - полегшення адаптації новонародженого до позаутробного життя шляхом заселення його шкіри і шлунково-кишкового тракту мікроорганізмами матері.

Після обробки пуповинної залишку здорову дитину переводять у палату разом з матір'ю.

Перші 2-2,5 год після нормальних пологів породілля знаходиться у пологовому залі. Лікар-акушер уважно стежить за загальним станом жінки, її пульсом, АТ, постійно контролює стан матки.

Пізній післяпологовий період починається через 4 години після пологів і закінчується повним відновленням репродуктивної, нервової, серцево-судинної та інших систем жіночого організму, а також змінами у ендокринній системі і молочних залозах, що забезпечують функцію лактації. В цей же час відбуваються психологічні зміни, жінці необхідно осмислити те, що сталося, звикнути до нових почуттів і відчуттів.

Спільне перебування матері і дитини значно знижує ризик післяпологових ускладнень у породіль і новонароджених. Це пов'язано з тим, що мати здійснює догляд за дитиною самостійно, обмежуючи контакт новонародженого з персоналом акушерського відділення, знижується можливість інфікування госпітальними штамами умовно патогенних мікроорганізмів. У першу добу догляд за новонародженим допомагає здійснювати медична сестра відділення. Вона навчає матір послідовності обробки шкірних покривів і слизових оболонок дитини (очі, носові ходи, підмивання), вчить користуватися стерильним матеріалом та дезінфікуючими засобами, навичкам годування і сповивання. Огляд кукси пуповини і пупкової ранки здійснює лікар-педіатр.

В даний час прийнято активне ведення післяпологового періоду, що полягає у ранньому (через 4-6 год) вставанні, яке сприяє поліпшенню кровообігу, прискоренню процесів інволюції у статевій системі, нормалізації функції сечового міхура і кишечника, а також профілактиці тромбоемболічних ускладнень.

При відсутності сечовипускання у першу добу і випорожнень протягом перших трьох діб породіллі необхідно звернутися за допомогою до медперсоналу.

Перебіг післяпологового періоду та особливості післяпологового догляду.

Для успішного скорочення матки дуже важливо прикладання новонародженого до грудей протягом першої години після народження, і часті (раз в 2 години в денний час) і тривалі годування надалі. Смоктання дитиною грудей стимулює вироблення гормону окситоцину, який сприяє скороченню матки. Через скорочення матки жінка може відчувати переймоподібні болі внизу живота, це нормальна реакція організму, що відновлюється після пологів.

Догляд за зовнішніми статевими органами, особливо при наявності розриву або розрізу промежини, включає обмивання слабким дезинфікуючим розчином і обробку швів на шкірі спиртовим розчином зеленки або перманганату калію.

Через 7-10 днів після виписки з пологового будинку породілля повинна відвідати дільничного лікаря жіночої консультації. У разі появи будь-яких ускладнень (підвищення температури, кровотеча, надмірне набухання молочних залоз, поява хворобливих тріщин сосків і ін.) Слід негайно звернутися в жіночу консультацію.

Режим жінки після виписки з пологового стаціонару.

У пологовому стаціонарі породіллю інструктують про правила домашнього режиму.

Статеве життя за нормального перебігу післяпологового періоду можна відновити не раніше ніж через 8 тижнів після пологів, попередньо проконсультувавшись з лікарем.

Породіллі слід дотримуватися правильного режиму фізичної активності і відпочинку: спати не менше 8 годин на добу і обов'язково відпочивати вдень; уникати підняття важких предметів і роботи, пов'язаної з великим фізичним навантаженням; проводити гімнастику спочатку за схемою, отриманою в пологовому будинку, а потім за рекомендаціями, даними жіночою консультацією.

Правила гігієни у післяпологовому періоді.

Дотримання правил особистої гігієни має захистити породіллю і новонародженого від інфекції. Щодня слід приймати душ, міняти натільну білизну, тримати в чистоті зовнішні статеві органи. У цей період з'являються лохії - післяпологові виділення з матки, пов'язані з відновленням слизової оболонки. Виділення після пологів йдуть протягом 4-6 тижнів, саме стільки часу знадобиться для зворотного розвитку (інволюції) матки після вагітності і пологів. Їх кількість з часом зменшується, що свідчить про загоєння ранової поверхні. Лохії не тільки забруднюють зовнішні статеві органи, а й викликають мацерацію (пошкодження) шкіри, а це сприяє висхідному проникненню інфекції. Для профілактики рекомендують не менше 2-х разів на день приймати душ, проводити обмивання зовнішніх статевих органів водою з милом, осушувати статеві органи після підмивання чистим індивідуальним рушником, своєчасно міняти прокладки (не рідше 3-4 разів на день). Не рекомендується використовувати тампони.

Догляд за здоровим новонародженим здійснюють відповідно до сучасних перинатальних технологій. В їх основі лежить спільне перебування породіллі і новонародженого, що забезпечує виключно грудне вигодовування при відсутності протипоказань. Породіллі необхідно ретельно мити руки перед кожним годуванням дитини і коротко стригти нігті. Догляд за молочними залозами, крім гігієни, включає носіння ліфчика, добре підтримує і не сильно здавлює молочні залози.

Режим харчування породіллі після виписки з пологового будинку.

Після пологів здорова породілля може повернутися до звичного для неї раціону харчування, проте до відновлення нормальної функції кишечника (зазвичай це перші 2-3 дні) рекомендують включати в раціон більше продуктів, багатих на клітковину. Дуже важлива наявність в щоденному меню молочнокислих продуктів, що містять живі біфідо-і лактокультури. Годуючим жінкам можна рекомендувати включення в раціон спеціальних сухих дієтичних сумішей, що використовуються як молочний напій.

Однак лактація і грудне вигодовування диктують певні обмеження дієти. Слід пам'ятати, що склад грудного молока погіршується, якщо годуюча мати перевантажує їжу вуглеводами, їсть багато цукру, кондитерських виробів, круп. При цьому в молоці знижується кількість білка. Необхідно обмежити вживання алергенів: шоколаду, кави, какао, горіхів, меду, грибів, цитрусових, полуниці, деяких морепродуктів, так як вони можуть викликати небажані реакції у дитини. Слід уникати також консервів, гострих і продуктів, що різко пахнуть (перець, цибуля, часник), які можуть надати молоку специфічний присмак.

Категорично заборонено прийом алкоголю і тютюну. Алкоголь і нікотин легко переходять в грудне молоко, що може викликати серйозні порушення з боку центральної нервової системи дитини, аж до відставання в психічному розвитку.



Глосарій до уроку 9:

Глосарій до уроку №9

Антенатальний період або пренатальний, до народження, внутрішньоутробний (лат. Ante - перед і natalis - відноситься до пологів) - період внутрішньоутробного розвитку плода від моменту утворення зиготи (заплідненої клітини) до 40 тижнів вагітності.

Натільний період або перинатальний (лат. Natalis - відноситься до пологів) - період відноситься до народження, з моменту народження.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: