Alliance

Сексуальне і репродуктивне здоров’я

Урок 11

Найбільш часті прояви сексуальних дисфункцій у споживачів ін'єкційних наркотиків чоловіків і жінок

Сексуальна дисфункція - проблема, що виникає в будь-якій фазі циклу сексуального реагування, яка заважає людині або парі отримувати задоволення від сексуальної активності. Важливо відзначити, що сексуальні дисфункції і їх лікування - окрема галузь науки. Поради соціального працівника не можуть замінити необхідну кваліфіковану лікарську консультацію. Але соціальний працівник зобов'язаний знати і розуміти причини виникнення сексуальних дисфункцій у представників уразливих груп, усвідомлювати можливість їх появи в разі вживання препаратів в медичних та немедичних цілях, повідомляти клієнтам про те, що більшість випадків сексуальної дисфункції піддаються лікуванню. Знання людської анатомії, сексуальних функцій і змін, пов'язаних з вживанням психоактивних речовин, можуть допомогти партнерам подолати тривожність з приводу сексуальної дисфункції і мотивувати їх до лікування, збереження сексуального здоров'я і здоров'я в цілому.

Найбільш поширені види сексуальних дисфункцій у жінок:

  • Розлади потягу - немає бажання займатися сексом.

  • Розлади збудження - відсутність сексуальної реакції або відсутність здатності утримання збудженого стану.

  • Розлади оргазму – відсутність можливості отримати оргазм або болісний оргазм.

  • Вагінізм – сильний біль під час або після проникаючого сексу, при якому відбувається раптове болісне судомне скорочення м'язів, що оточують піхву, що виникає у відповідь на дотик до вульви або піхви, а також при спробі введення пеніса. Проникаючий статевий акт стає неможливим.


Серед найчастіших причин сексуальних дисфункцій у жінок слід виділити:

побічну дію деяких лікарських препаратів, хронічні захворювання (наприклад, діабет або високий кров'яний тиск), вживання алкоголю, вагінальні інфекції, депресію, вагітність, пологи, грудне годування, менопаузу (сухість піхви або біль під час сексу), стрес. При цьому причини однієї дисфункції призводять до інших, так як це ланки одного процесу.

Препарати, що впливають на виникнення сексуальних дисфункцій у жінок: психоактивні речовини (антипсихотичні препарати, бензодіазепіни, антидепресанти, амфетаміни, транквілізатори, снодійні), барбітурати, гормональні препарати, оральні контрацептиви, антигістамінні, препарати для лікування захворювань серцево-судинної системи, антибіотики і ін.

У чоловіків найбільш поширені чотири види сексуальних дисфункцій:

  • Зниження лібідо (потягу) - відсутність або слабке бажання сексуального життя. Виникає спонтанно або у відповідь на еротичну стимуляцію. Залежить від рівня тестостерону, харчування, вживаних препаратів, загального стану здоров'я, депресії.

  • Еректильна дисфункція - відсутність або недостатня ерекція пеніса. Це нейропсихологический процес. Порушення найчастіше пов'язаний із судинними, неврологічними і гормональними порушеннями, а також виникає внаслідок вживання наркотиків.

  • Розлади еякуляції (сім'явиверження) - передчасна еякуляція характеризується відсутністю достатнього вольового контролю за реакцією оргазму, тому пік статевого збудження у чоловіка наступає дуже швидко; при сповільненій еякуляції розрядка не відбувається навіть при тривалому статевому акті.

  • Розлади оргазму (аноргазмія) - відсутність приємного відчуття, що формується у мозку практично одночасно з еякуляцією. Аноргазмія може бути фізичним явищем внаслідок зниження чутливості в області пеніса або нейропсихологічним явищем внаслідок психологічних порушень або вживання психоактивних речовин.


Препарати, що впливають на сексуальні дисфункції у чоловіків ті ж, що і у жінок.

Сексуальні дисфункції у споживачів наркотиків.

І чоловіки, і жінки - споживачі наркотиків - мають рівні шанси розвитку сексуальних дисфункцій. Вік і тривалість вживання ПАР (психоактивних речовин) не мають значення.

У споживачів опіоїдів сексуальні дисфункції - як серед чоловіків, так і серед жінок - зустрічаються частіше, ніж у споживачів стимуляторів. Вживання опіоїдів у жінок викликає тимчасову аменорею і неможливість овуляції, у результаті може наступити незапланована вагітність. Чим старше жінка, тим вище шанси появи 12-місячної аменореї, викликаної менопаузою.

У чоловіків вживання опіатів викликає зниження рівня тестостерону. В результаті - затримка еякуляції виникає у 68% випадків, зниження потягу - у 35%, проблеми з потенцією - у 49%. Відновлення функцій відбувається через деякий час після припинення вживання.

У споживачів стимуляторів сексуальні дисфункції носять дещо інший характер. Перш за все, виділяється порушення сексуальної поведінки у вигляді гіперсексуальності. В першу фазу сп'яніння тактильна стимуляція ейфорії викликає повторні відчуття поширення хвилі («приходу»), збільшуючи її інтенсивність і тривалість. Під час другої фази відбувається різке посилення лібідо і потенції на фоні послабленого контролю. Тому можливі множинні сексуальні контакти, в тому числі з незнайомими партнерами. Ці явища посилюються аддиктивною (залежною) деформацією особистості. Деформація проявляється у постійній підвищеній потребі в задоволеннях, що призводить до порушення потягу. У споживачів стимуляторів спостерігається різке зниження переносимості дискомфорту, низькі пороги сприйняття психогенних подразників і підвищена психічна вразливість.

Аддикція носить стійкий характер і викликає виражений егоцентризм і мотиваційний колапс. Особливо сильно ця тенденція проявляється у жінок. Це пов'язано з взаємозалежністю: сексуальною і ефедроновою. Ранні психологічні травми (дитячі та підліткові) асоціюються з розвитком залежностей серед жінок, часто супроводжуються надмірною сексуалізацією. Можливе формування сексуально-хімічної аддикції.

Більшість сексуальних розладів, пов'язаних з вживанням наркотиків, зменшуються або зникають при відмові від їх споживання або суттєвому зниженні дози. Своєчасне звернення до лікаря, лікування ІПСШ, психологічна допомога дають можливість підвищити сексуальну задоволеність.

Сексуальні дисфункції внаслідок замісної підтримувальної терапії

У клієнтів (-ок) програм замісної підтримувальної терапії метадоном та бупренорфіном можуть спостерігатися сексуальні дисфункції ? як внаслідок несприятливого анамнезу життя і психологічного стану, так і у результаті лікування.

Близько 14% чоловіків заявляють про сексуальні дисфункції різного характеру.

Рівень задоволеності сексуальним життям серед тих, хто вживає бупренофін, більш ніж на 30% вище в порівнянні з тими, хто вживає метадон. В обох групах ступінь вираженості сексуальних дисфункцій залежить від дозування препарату.

Метадон при дозі 1, 2, 4, 8, і 16 мг / кг знижує сексуальний потяг і еректильні функції. Чим вище доза метадону, тим вище ймовірність розвитку дисфункції оргазму. Використання метадону у жінок асоціюється зі скороченням кількості сексуальних контактів і порушеннями оргазму.

Сексуальні дисфункції при ЗПТ мають оборотний характер. Рекомендуємо звернутися до нарколога для оптимізації (зниження) дози і до психолога для нормалізації психологічного стану.

Сексуальні дисфункції внаслідок прийому антиретровірусних препаратів (ВААРТ).

Про вплив ВААРТ на сексуальне життя жінок вчені сперечаються. Деякі говорять про те, що зв'язку між терапією і сексуальними розладами у жінок немає. Швидше за все, у такому випадку сексуальні дисфункції виникають через вік, вживання антидепресантів.

Як правило, сексуальні дисфункції стають значно менш вираженими, коли поліпшується загальний стан здоров'я. Різноманітність у сексуальних практиках (еротичний масаж, інтимні ласки без проникнення і ін.) допоможуть подолати невеликий дискомфорт.



Глосарій до уроку 11:

Глосарій до уроку №11.

Дисфазія - загальна назва порушень мови будь-якого походження.

Деформація особистості розглядається як один з варіантів регресивного розвитку особистості. Деформації поділяють на оборотні та необоротні. Оборотні деформації зникають після закінчення дії наркотичної речовини, а незворотні особистісні зміни, сформовані під впливом вживання наркотиків, залишаються. Деформація особистості може носити епізодичний, стійкий, поверхневий або глобальний характер. Проявляється у наркоманському жаргоні, у манерах поведінки, у фізичному вигляді і на психологічному рівні.

Аддикція (англ. addiction ? залежність, згубна звичка) ? у широкому сенсі, нав'язлива потреба у певній діяльності. Термін часто вживається для таких явищ, як залежність від ліків, наркоманії.

Егоцентризм (від грец. E?? - «я» і лат. Centrum - «центр кола») - нездатність або небажання індивіда розглядати іншу, ніж його власну, точку зору як варту уваги. Сприйняття своєї точки зору як єдиної існуючої.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: