Alliance

Сексуальне і репродуктивне здоров’я

Урок 12

ВІЛ-інфекція, вірусні гепатити В і С і вагітність

Сьогодні в Україні актуальним залишається питання посилення профілактичних заходів щодо попередження інфікування ВІЛ жінок, що, як правило, призводить до високого рівня передачі ВІЛ від матері до дитини. Тому вагітну жінку необхідно проконсультувати з наступних питань:

  • використання презервативів для профілактики інфекцій, які передаються статевим шляхом (ІПСШ);

  • ризик передачі ВІЛ плоду і новонародженому і заходи профілактики;

  • необхідність консультування статевих партнерів вагітної в разі негативного результату на ВІЛ у жінки;

  • ризик і профілактика перинатальної передачі вірусів гепатиту B (ВГВ) і гепатиту C (ВГС);

  • ризик післяпологової передачі ВІЛ при грудному вигодовуванні і рекомендації по вигодовуванню дитини штучними дитячими сумішами;

  • планування сім'ї та сучасні методи контрацепції для попередження небажаної вагітності в майбутньому.


Обстеження вагітних на ВІЛ проводиться в першому, другому і третьому триместрах вагітності з урахуванням наявності серонегативного вікна (періоду від первинного зараження вірусом до виявлення антитіл до ВІЛ у сироватці крові), який, в середньому, становить 12 тижнів:

  1. Перше обстеження на ВІЛ має сенс проводити якомога швидше (до 12 тижнів) при взятті на облік вагітної. У разі негативного результату, друге обстеження проводиться на 20-24 тижні вагітності. Третє обстеження проводиться з використанням швидких тестів у вагітних з груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ та в дискордантних парах (жінка ВІЛ-негативна, партнер ? ВІЛ-позитивний) на 32-36 тижні вагітності або під час пологів.

  2. Вагітні, які були взяті на облік у зв'язку з вагітністю в другому триместрі (13-24 тижні), обстежуються при взятті на облік. У разі негативного результату, друге обстеження проводиться на 32 - 36 тижні вагітності. Третє обстеження проводиться з використанням швидких тестів у вагітних з груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ та в дискордантних парах (жінка ВІЛ-негативна, партнер ? ВІЛ-позитивний) під час пологів.

  3. Вагітні, які були взяті на облік у зв'язку з вагітністю в третьому триместрі (після 24-х тижнів), обстежуються при взятті на облік. У разі негативного результату, друге обстеження проводиться під час пологів з використанням швидких тестів.

  4. Вагітні, які не перебували на обліку по вагітності і не мають відомостей в обмінній карті або довідки про обстеження на ВІЛ, обстежуються під час пологів або відразу після них з використанням швидких тестів.


Щоб уникнути випадків інфікування ВІЛ дітей, матері яких не були обстежені під час вагітності або інфікувалися в третьому триместрі вагітності, проводиться обстеження під час пологів за допомогою швидких тестів.

Необхідно залучати статевих партнерів вагітних жінок до консультування та тестування на ВІЛ, незалежно від ВІЛ статусу вагітної!

Своєчасне виявлення ВІЛ-інфекції у статевого партнера дозволить попередити інфікування ВІЛ жінки і дитини, яка під час вагітності мала негативний тест на ВІЛ у випадках тривалого грудного вигодовування. Дискордантні сімейні пари повинні бути проінформовані про безпечну сексуальну поведінку і можливості використання допоміжних репродуктивних технологій, що сприятиме профілактиці ВІЛ-інфекції у статевого партнера і новонародженої дитини.

Обстеження дитини на ВІЛ-інфекцію проводиться методом виявлення противірусної ДНК ВІЛ у віці 2-3 діб (суха крапля крові (СКК)), 1-2 місяців і 3-4 місяців (венозна кров), серологічних маркерів ВІЛ ? у віці 18 місяців і старше (венозна кров).

АРТ у вагітних і новонароджених.

Всі ВІЛ-інфіковані вагітні жінки повинні отримувати комбіновану АРТ, незалежно від кількості СD4. АРТ вагітній потрібно призначати відразу після встановлення ВІЛ-статусу!

ВІЛ-інфіковані вагітні, які отримували комбіновану АРТ до початку вагітності, продовжують лікування за умови вірусологічної ефективності (ВН <1000 копій / мл).

Вибір / зміна схеми АРТ має ґрунтуватися на даних тесту на резистентність і історії попереднього лікування, з урахуванням тератогенного впливу АРВ-препаратів.

Постконтактна АРВ-профілактика дитини, народженої ВІЛ-інфікованою жінкою, призначається в перші 4 години і триває 4 тижні.

Плановий елективний кесарів розтин рекомендується ВІЛ-інфікованим вагітним з рівнем ВН ВІЛ> 50 копій / мл на момент пологів.

У жінок з різними показниками ВН елективний кесарів розтин (на 38 тижні) знижує ризик передачі ВІЛ на 80%.

Ко-інфекція ВІЛ / ВГВ, ВІЛ / ВГС у вагітних.

Всі ВІЛ-інфіковані вагітні, у яких до вагітності не виявлено ко-інфекції ВІЛ / ВГВ або ВІЛ / ВГС, підлягають скринінгу на гепатит В і С.

Якщо ВІЛ-інфіковані вагітні не мають ко-інфекції з гепатитом В, вони підлягають профілактичному щепленню проти гепатиту В. ВІЛ-інфіковані вагітні з хронічним гепатитом В, які не мають антитіл до ВГА і ніколи не прищеплювалися проти гепатиту А, повинні бути щеплені проти гепатиту А. Усім вагітним з ко-інфекцією ВІЛ / ВГВ призначається комбінована АРТ. Принципи вибору схеми АРТ вагітним з ко-інфекцією ВІЛ / ВГС такі ж, як для жінок без хронічного гепатиту С. Інтерферон-альфа і пегільовані інтерферони не рекомендуються, а рибавирин протипоказаний при вагітності.

Розродження вагітних з ко-інфекцією ВІЛ / ВГВ, ВІЛ / ВГС проводиться за акушерськими стандартам і з урахуванням супресії ВІЛ. Гепатит В не є показанням для кесаревого розтину, якщо немає інших показань.

При ко-інфекції збільшується ризик передачі ВІЛ і вірусу гепатиту C. Розродження вагітних з ко-інфекцією ВІЛ / ВГС проводиться шляхом планового кесаревого розтину, що зменшує ризик передачі ВІЛ і ВГС.

Щеплення проти гепатиту В і введення імуноглобуліну проти вірусу гепатиту В новонародженому проводяться в перші 12 годин після народження. Діти, народжені матерями з ко-інфекцією ВІЛ / ВГС повинні бути обстежені на анти-ВГС антитіла після 18 місяців. Новонародженим з підозрою на гепатит С потрібно провести скринінг за допомогою ПЛР РНК ВГС. Вірусологічні тести рекомендуються через 2 місяці після народження.

Всім дітям, народженим ВІЛ-інфікованими жінками, наполегливо рекомендується штучне вигодовування!



Глосарій до уроку 12:

Глосарій до уроку №12

Тератогенна дія (грец. ??????? - рід. П. Від грец. ????? - чудовисько, потвора, та ін. і грец. ?????? - народжую) - порушення ембріонального розвитку під впливом тератогенних чинників - деяких фізичних, хімічних (в тому числі лікарських препаратів) і біологічних агентів (наприклад, вірусів) з виникненням морфологічних аномалій і вад розвитку.

Ко-інфекція - наявність двох інфекцій в організмі.

Скринінг в медицині (англ. screening ? відбір) - метод активного виявлення осіб з будь-якою патологією або факторами ризику її розвитку, заснований на застосуванні спеціальних діагностичних досліджень, включаючи тестування.

Супресія - обмеження або повне пригнічення будь-якої фізіологічної активності.

Кесарів розтин ? спосіб розродження, який передбачає хірургічне втручання з розрізом передньої черевної стінки для вилучення плоду безпосередньо з матки.

Елективний кесарів розтин - це плановий кесарів розтин, що проводиться до настання пологової діяльності.

Екстракорпоральне запліднення (лат. extra - зовні, поза і лат. corpus - тіло, тобто запліднення поза тілом, скор. ЕКЗ) - допоміжна репродуктивна технологія, яка використовується у випадку безпліддя, в т.ч. у дискордантних пар при ВІЛ-інфекції.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: