Alliance

Уроки зменшення ризику

Урок 4

ЛГБТ та ЧСЧ - що спільного і в чому різниця?

ЛГБТ (LGBT) - це абревіатура, що виникла в англійській мові в кінці ХХ століття для позначення лесбіянок, геїв, бісексуальних та транс ґендерних людей. Часто зустрічаються терміни «ЛГБТ-спільнота» або «ЛГБТ-ком'юніті» (від англ. LGBT-community) – спільнота лесбіянок, геїв, бісексуалів і трансґендерів (ЛГБТ), що об'єднуються загальними інтересами, проблемами і цілями. Вона складається з різних груп спілкування, громад, субкультурних течій, гей-кварталів і ЛГБТ-організацій.

Крім цього в назву ЛГБТ можуть додаватися додаткові літери, наприклад ЛГБТК (LGBTQ), буква «К» позначає квір (Q - queer), яке дослівно перекладається як «дивний», «сторонній», «інший». Даний термін часто використовують відносно осіб, які не відповідають традиційній моделі поведінки та ідентичності.

Також можливий варіант LGBTQQ. В даному випадку остання буква позначає тих, хто не визначився (Q - questioning), в зв'язку з цим в кінці часто ставиться знак питання -LGBTQ?

Серед додаткових букв абревіатури LGBT також можуть зустрічатися літери:

  • «U» (від англ. Unsure) – невпевнений;

  • «C» (від англ. Curious) – експериментуючий;

  • «I» (від англ. Intersexual) – інтерсексуал або інтерсекс;

  • «А» (від англ. Аsexual) – асексуал;

  • «P» (від англ. Pansexual) – пансексуал;

  • «H» (від англ. HIV-affected)– ВІЛ-позитивний;

  • «O» (від англ. Others) – інші.


Це означає, що перераховані вище категорії людей підтримують певний стиль життя і прийняли певну ідентичність. І хоча це люди різного віку, національності, релігійних і політичних переконань, різноманітних стилів життя і поведінки, найрізноманітніших професій, соціальних і сімейних статусів, в соціально-демографічному ключі вони нічим не відрізняються від гетеросексуалів.

Існує перелік причин, за якими ЛГБТ-спільнота об'єднується в групу:

  • потреба в захисті цивільних і фундаментальних прав людини;

  • негативне ставлення до ЛГБТ (гомофобія, біфобія, трансфобія та ін.) збоку іншої частини суспільства;

  • дискримінація та злочини на ґрунті ненависті;

  • наявність певної інфраструктури (громадські організації, магазини, кафе, нічні клуби та ін.);

  • існування групової ідентичності та почуття спільності («ми»);

  • визнання спільних інтересів в боротьбі з дискримінацією.


Таким чином, ЛГБТ-спільнота є соціальною групою, яка відкрито виступає за громадянське рівноправ'я, дотримання прав людини, викорінення дискримінації та ксенофобії, толерантність та визнання різномаїття.

Важливою частиною ЛГБТ-руху також є люди, які не належать до цієї спільноти, але які розуміють важливість роботи з подолання нерівності для всього суспільства. Іноді цю групу людей називають «дружні гетеросексуали», «союзники ЛГБТ» або «ЛГБТ-френдлі».

Термін «ЧСЧ» з'явився на початку 90-х років XX століття та використовується в основному в області профілактики інфекцій, що передаються статевим шляхом та ВІЛ-інфекції. Ухваленню терміну сприяла точка зору епідеміологів, згідно з якою поширення інфекційних захворювань пов'язано з сексуальною поведінкою людини, а не з її сексуальною ідентичністю та сексуальними уподобаннями. До поведінкової групи ЧСЧ відносять геїв, бісексуалів та інших чоловіків, які не відносять себе ні до тих, ні до інших, але практикують сексуальні контакти з чоловіками.

У сучасній західній медичній літературі особи, які мають гомосексуальні контакти, позначаються абревіатурами MSM (Men Who Have Sex with Men - чоловіки, які практикують секс з чоловіками) та WSW (Women Who Have Sex with Women - жінки, які практикують секс з жінками). В Україні це абревіатури «ЧСЧ» та «ЖСЖ».

Поняття «ЧСЧ» охоплює всіх осіб чоловічої біологічної статі, які не піддавалися хірургічній корекції первинних статевих ознак, незалежно від ґендерної ідентичності. Цей принцип справедливий і по відношенню до терміну «ЖСЖ», який характеризує всіх осіб жіночої біологічної статі, що не піддавалися корекції первинних статевих ознак без урахування ґендерної ідентичності.

Багато чоловіків, що вступають у сексуальні контакти з чоловіками, не вважають себе гомосексуалами або навіть вважають себе абсолютно гетеросексуальними, аргументуючи це тим, що вступають в статеві контакти з чоловіками лише в активній ролі. Значна частка всіх ЧСЧ у всьому світі перебуває в гетеросексуальному шлюбі або вступає в сексуальні контакти також і з жінками.

Група канадських дослідників під керівництвом Т. Майерса розділяє всю сукупність чоловіків, які практикують секс з чоловіками, на наступні групи:

  • гомосексуали, що свідомо протиставляють себе особам з гетеросексуальною орієнтацією як особливе співтовариство гомосексуальних чоловіків;

  • бісексуали, що характеризують себе такими, що мають приблизно однакові за ступенем вираженості сексуальні і емоційні потяги і до жінок, і до чоловіків;

  • чоловіки з дифузною сексуальною ідентичністю, які вступають в сексуальні стосунки з чоловіками, але не протиставляють себе як особливе співтовариство гетеросексуальній більшості;

  • гетеросексуальні чоловіки, які толерантні по відношенню до гомосексуальності і самі можуть мати випадкові або епізодичні одностатеві зв'язки.


Ця класифікація підходить так само і для ЖСЖ - жінок, які практикують секс з жінками.

Таким чином, абревіатура «ЛГБТ» використовується в тих випадках, коли мова йде про соціальну групу - спільноту лесбійок, геїв, бісексуалів і трансґендерів, а «ЧСЧ» і «ЖСЖ» - для позначення сексуальної поведінки, яка є ризикованою відносно передачі ВІЛ, гепатитів та ІПСШ в разі обміну біологічними рідинами і сексу без презерватива між людьми однієї біологічної статі.

Програми профілактики ВІЛ-інфекції, гепатитів та ІПСШ серед ЛГБТ/ЧСЧ/ЖСЖ можуть стати ще більш ефективними, якщо:

  • ЛГБТ-спільнота отримає більше можливостей брати участь в соціальному та політичному житті;

  • місця, де ЛГБТ/ЧСЧ/ЖСЖ могли б отримувати інформацію про профілактику, лікування, догляд та підтримку у зв'язку з ВІЛ-інфекцією, будуть доступними та безпечними;

  • покращиться доступ до медичної та правової підтримки для ЛГБТ/ЧСЧ/ЖСЖ, які страждають від сексуального примусу або насильства;

  • інформаційно-освітні та просвітницькі заходи з формування толерантного ставлення до ЛГБТ/ЧСЧ/ЖСЖ, боротьби з дискримінацією, стигматизацією та злочинами на ґрунті ненависті, спрямованими проти ЛГБТ/ЧСЧ/ЖСЖ, будуть проводитися для фахівців з різних областей (педагоги, психологи, медичні працівники, юристи, поліцейські, судді, журналісти та ін.).


Підходи, засновані на повазі прав та свобод людини, дозволять гомосексуальним, бісексуальним та трансґендерним людям, а також їх сексуальним партнерам-чоловікам та партнеркам-жінкам користуватися адекватними та ефективними заходами профілактики та лікування ВІЛ-інфекції.



Глосарій до уроку 4:

Глосарій до уроку 4

ЛГБТ-рух (ЛГБТ-активізм) – суспільно-політичний та соціально-культурний рух за права сексуальних та ґендерних меншин, який прагне домогтися змін в законодавстві, суспільстві та культурі, спрямованих на забезпечення прав сексуальних та ґендерних меншин, викорінення гетеросексизму, гетеронормативності, гомо-, бі- та трансфобії.

Хіджра – одна з каст недоторканних в Індії, Бангладеш та Пакистані, в яку входять представники «третьої статі». Як правило, одяг, поведінка і ім'я відповідає жіночому ґендеру. Чисельність хіджра за різними оцінками коливається від 50 тисяч до 5 мільйонів.



Література уроку 4

Література до уроку 4

  • Саранка Ю. Медичні потреби і проблеми чоловіків, що мають секс з чоловіками. - К., 2006. - 35 с.

  • Соціальна робота з людьми, практикуючими одностатеві сексуальні відносини: Теорія. Методики. Кращі практики / Упоряд. Л. Гейдар; під ред. М. Андрущенко. - К .: Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні, 2009. -196 с.

  • Гейдар Л.М., Мостяєва А.І., Ярошенко А.А. Методичні рекомендації з питань ВІЛ та ЧСЧ/ЛГБТ для журналістів: Методичний посібник / Програма розвитку ООН в Україні. - М., 2012. - 88 с.

  • Гейдар Л.М., Мостяєва А.І., Саранка Ю.А., Ярошенко А.А. Методичні рекомендації з питань ВІЛ та ЧСЧ для працівників сфери охорони здоров'я: Методичний посібник / Програма розвитку ООН в Україні / За ред. Ярошенко А.А. - М., 2011. - 80 с

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: