Alliance

Уроки зменшення ризику

Урок 7

Презервативи та латексні серветки

Презерватив – засіб контрацепції бар'єрного типу, який представляє собою непроникний для сперми чохол, який вдягають на статевий член в стані ерекції. Презервативи найчастіше виготовляються з латексу, хоча використовуються і інші матеріали, наприклад поліуретан. Призначений презерватив для запобігання зачаття та захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Презервативи бувають чоловічі (кондом) і жіночі (фемідоми).

Крім традиційних презервативів, в світі існує близько ста різновидів кондомів, що відрізняються матеріалом, з якого вони виготовлені, розміром, товщиною стінок, формою, кольором, текстурою поверхні і ін.

Види чоловічих презервативів

За розміром:

  • класичний, традиційний, має довжину 180 мм і діаметр 54 мм;

  • презерватив збільшеного розміру, або XXL, має довжину понад 180 мм і діаметр понад 54 мм, як правило - 56 мм.


За видом матеріалу, з якого виготовлені:

  • латексний презерватив виготовляють з натурального латексу - соку каучукового дерева, яке називається гевея. Переваги: висока міцність, еластичність. Недоліки: може викликати алергію, мати неприємний запах;

  • поліуретановий презерватив в три рази тонше звичайних латексних кондомів, не має мікроотворів, які є в латексних презервативах. Переваги: краще проводить тепло, менш чутливий до температури і ультрафіолетового випромінювання, довше зберігається, менш алергічний, не має запаху. Недоліки: менш еластичний, легше зісковзує, набагато дорожче і набагато рідше присутній в торговому асортименті;

  • поліізопреновий презерватив виготовляють з синтетичного латексу, який не містить у своєму складі білка. Переваги: висока міцність, еластичність, не викликає алергії. Недоліки: може мати неприємний запах.


За текстурою поверхні:

  • гладкі;

  • текстуровані, або ребристі (ribbed), рельєфні (relief), мають випуклі смужки або крапки у верхній або середній частині.


За призначенням:

  • презерватив для орального сексу (ultrathin – «надтонкий» або ultrasensitive – «надчутливий») – ультратонкий презерватив (товщина стінок – 0,04 мм). Застосовується тільки для орального сексу, тому що при інших видах сексуальних контактів може порватися.


Переваги: дуже тонкий, менше знижує гостроту відчуттів, на зовнішній його поверхні може бути нанесений ароматизатор з певним запахом і смаком (наприклад, яблучним, полуничним, шоколадним).

Недоліки: смак і/або запах презерватива не всім подобається, ароматизатор може викликати алергію;

  • презерватив для анального сексу (ultrastrong, extrastrong) – особливо міцний кондом (товщина стінок - до 0,08 мм). Переваги: міцний, еластичний. Недоліки: якщо застосовувати для інших видів сексу, крім анального, може знижувати гостроту відчуттів.


Секс-шопи, супермаркети або навіть аптеки пропонують великий вибір чоловічих презервативів з різними додатками - вусиками, кульками, спіралями, віями, кільцями і ін. Такі презервативи слід використовувати з обережністю. Є велика ймовірність того, що під час інтенсивних фрикційних рухів вусики, кульки або інші деталі презерватива можуть відірватися і залишитися всередині організму  партнера/ки, що, в свою чергу, призведе до травм і запальних процесів.

Фемідоми (впроваджуваний презерватив) – невелика трубочка з поліуретану чи нітрилу (синтетичного латексу). З обох сторін має пружні обідки, які допомагають йому утримуватися у піхві або ректумі. Переваги: фемідоми можна використовувати при вагінальному або анальному статевому контакті, можна ввести за 8 годин до статевого акту, можна змащувати різними лубрикантами, в тому числі і на масляній основі; не викликає алергії, не зменшує чутливість. Недоліки: іноді при застосуванні можливий неприємний «чавкаючий» звук; у фемідомів з поліуретану або нітрилу буває неприємний запах, занадто рясне змащення; для правильного введення і вилучення фемідому необхідне попереднє тренування для формування навичок використання.

Латексні серветки – спеціальні гігієнічні прокладки, смужки з тонкого латексу. Використовуються при оральних пестощах піхви або ануса для бар'єрної захисту від хвороб, що передаються статевим шляхом. При правильному використанні латексної серветки зменшується ризик потрапляння мікрофлори слизової оболонки піхви або прямої кишки в порожнину рота, і навпаки. Як альтернативний варіант - можна використовувати розрізаний латексний презерватив. Під час орального сексу латексну серветку необхідно прикласти до геніталій або анусу і притримувати так, щоб вона завжди була навпроти рота. На тій її стороні, яка буде контактувати зі шкірою або слизовою оболонкою статевих органів, анусом партнера/ки, необхідно нанести лубрикант на водній  або силіконовій основі.

Як правильно вибрати презерватив і/або латексні серветки?

Купувати презерватив і латексні серветки краще всього в аптеках, де вони зберігаються в належних умовах і завжди мають сертифікат якості. Безкоштовно отримати якісні презервативи можна в проектах профілактики ВІЛ-інфекції на базі НУО.

Важливо звертати увагу на термін придатності, назву виробника, а також цілісність упаковки, фактуру презерватива або латексної серветки на дотик (вони не повинні бути твердими).

Вибираючи презерватив, необхідно звернути увагу на інформацію на упаковці про:

  • матеріал, з якого він виготовлений;

  • його розмір - занадто великий може зісковзнути під час сексу, а надто маленький - перетиснути пеніс біля основи і порватися;

  • склад лубриканту;

  • вид сексу, для якого він підходить, - вагінального, анального або орального;

  • наявності ароматизаторів.


Важливо пам'ятати, що додані в мастило ароматизатори, смакові добавки або анестетики (знеболювальні, охолоджуючі, що подовжують ефект та ін.). Можуть викликати алергічні реакції в разі індивідуальної непереносимості даних речовин.

Як правильно зберігати презервативи та латексні серветки?

Зберігати презервативи та латексні серветки необхідно в прохолодному, сухому місці, де немає ризику їх пошкодження. Не можна залишати презерватив або серветки під прямими сонячними променями або близько до джерел тепла (батареї, каміну, лампи, свічок та ін.), Тому що матеріал, з якого вони зроблені, може пошкодитися або зіпсуватися. Важливо стежити за терміном придатності презерватива та латексних серветок, не використовувати, якщо він закінчився.

Важливо пам'ятати, що презерватив необхідно використовувати при кожному сексуальному контакті  - вагінальному, анальному, оральному, в тому числі із застосуванням секс-іграшок.



Глосарій до уроку 7:

Глосарій до уроку № 7

Засіб контрацепції бар'єрного типу – запобігання небажаній вагітності шляхом перешкоджання попаданню сперми в піхву або шийку матки механічним (презервативи, вагінальні діафрагми та ковпачки) або хімічним (сперміциди) шляхом.

НУО - неурядові організації.

Ароматизатори – речовини, які використовують для надання продуктам або виробам певних запахів, створення або поліпшення аромату. Харчові ароматизатори додають до харчових продуктів, кормів для тварин, лікарських препаратів, засобів контрацепції (включаючи презервативи, лубриканти) та особистої гігієни (наприклад, зубна паста) для додання їм смаку та запаху або корекції наявних смаку та запаху.



Література уроку 7

Література до уроку № 7

  • Буклет «10 запитань про жіночі та чоловічі презервативи». - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2012.

  • Листівка «Лубриканти і презервативи» - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2013.

  • Брошура "Бійці інтимного фронту." - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2013. - С. 17-23.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: