Alliance

Уроки зменшення ризику

Урок 8

Лубриканти

Лубрикант – спеціальна змазка, що зволожує статеві шляхи і тим самим полегшує перебіг статевого акту. Запобігає появі мікротравм і потертостей слизових оболонок статевих органів, а також ануса і ректума, знімає больові відчуття при статевому акті. Також пом'якшує, зволожує шкіру і слизові статевих органів і анусу, доглядаючи за ними, полегшує введення статевого члена при ослабленій ерекції у чоловіків і усуває неприємні відчуття при сухості або підвищеній чутливості слизової оболонки піхви або ануса. У комбінації з презервативом підвищує захист від інфекцій, що передаються статевим шляхом та ВІЛ-інфекції.

Види лубрикантів

Лубриканти бувають на:

  • масляній основі (oilbased);

  • водній основі (waterbased);

  • силіконовій основі (siliconbased).


Для безпечного сексу рекомендується використовувати лубриканти на водній або силіконовій основі. Лубриканти на водній основі підходять для будь-яких видів презервативів - вони не руйнують латекс. Однак, якщо статевий акт затягується, то лубрикант на водній основі може висохнути та буде потрібно повторно його нанести. Лубриканти на силіконовій основі найбільш підходять для анального сексу, забезпечуючи хороше ковзання.

З презервативами не можна використовувати лубриканти на масляній основі, вазелін, креми, тому що вони руйнують латекс. Деякі чоловічі презервативи продаються з уже нанесеною на них речовиною ноноксинолом-9. На таких презервативах зазвичай написано «Ноноксинол-9» або «зі сперміцидом». За даними останніх досліджень, ця речовина не тільки не захищає від ВІЛ-інфекції та ІПСШ, але часто викликає подразнення шкіри і слизової оболонки піхви або прямої кишки, що полегшує доступ інфекцій, включаючи ВІЛ-інфекцію, в кровотік. Тому такі презервативи краще не використовувати.

Чим не можна замінювати лубрикант?

Замість лубриканта не можна використовувати:

  • слину;

  • креми;

  • продукти харчування (наприклад, сметану, йогурт, вершкове масло чи рослинні олії та ін.).


Ці засоби нестерильні - вони можуть викликати запальні процеси в статевих органах, що буде поживним середовищем для розвитку збудників інфекцій, що передаються статевим шляхом.

Як правильно вибрати лубрикант?

Купувати лубрикант найкраще в аптеках, супермаркетах або спеціалізованих магазинах (секс-шопах), де є гарантія якості. Важливо завжди звертати увагу на термін придатності речовини і цілісність упаковки. Краще вибирати лубрикант на водній основі. При цьому, необхідно звернути увагу на його склад на упаковці і інформацію про те, для якого виду сексу він підходить (вагінального, анального або орального). Додані в лубрикант ароматизатори, смакові добавки або анестетики (знеболювальні, охолоджуючі, що подовжують ефект і ін.) можуть викликати алергічні реакції у разі індивідуальної непереносимості даних речовин.

Як правильно використовувати лубрикант?

Лубрикант не можна наносити на статевий член по всій довжині перед одяганням презерватива, тому що це може сприяти його зісковзуванню під час статевого акту. Необхідно капнути 1-2 краплі лубриканта на головку статевого члена. Також ним можна змастити статеві органи приймаючого партнера/ки. При анальному сексуальному контакті лубрикант необхідно наносити як на статевий член, так і на анус (не більше 1-2 крапель). Презерватив краще змащувати з зовнішньої сторони, коли він надітий на статевий член в стані ерекції, і дозувати кількість лубриканта, яка може потрапити всередину презерватива. Для змазування презерватива зсередини досить 1-2 крапель лубриканта. Занадто рясне змазування може спровокувати його зісковзування під час статевого акту.

При оральному статевому контакті не можна використовувати лубриканти, не призначені для цього.

Після сексуального контакту з використанням лубриканта необхідно обмити статеві органи теплою водою з милом.

Як правильно зберігати лубриканти?

Зберігати лубриканти необхідно в прохолодному, сухому місці, де виключений ризик їх пошкодження. Не можна залишати лубрикант під прямими сонячними променями або близько до джерел тепла (батареї, каміну, лампи, свічок та ін.), тому що він може висохнути, змінити свою консистенцію або зіпсуватися. Важливо стежити за терміном придатності лубриканта і не використовувати його, якщо він закінчився.

Де взяти лубрикант?

Лубриканти доступні у вільному продажі в аптеках, супермаркетах, секс-шопах. Безкоштовно його можна отримати в проектах профілактики ВІЛ-інфекції на базі НУО.



Глосарій до уроку 8:

Глосарій до уроку 8

НУО - неурядові організації.

Ароматизатори – речовини, які використовують для надання продуктам або виробам певних запахів, створення або поліпшення аромату. Харчові ароматизатори додають до харчових продуктів, кормів для тварин, лікарських препаратів, засобів контрацепції (включаючи презервативи, лубриканти) та особистої гігієни (наприклад, зубна паста) для додання їм смаку та запаху або корекції наявних смаку та запаху.

Консистенція – ступінь густоти, твердості або розм'якшення речовини.



Література уроку 8

Література до уроку 8

  • Буклет «10 запитань про жіночі та чоловічі презервативи». - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2012.

  • Листівка «Лубріканти і презервативи» - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2013 роки.

  • Брошура «Бійці інтимного фронту» - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2013. - С. 17-23.

  • Уроки зменшення шкоди. Матеріали для самостійного вивчення соціальними працівниками: 17. Урок Лубриканти / Навчальний посібник. 2-е видання. - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2014. - С. 74-76.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: