Alliance

Сексуальне і репродуктивне здоров’я

Урок 6

Методи контрацепції

Контрацепція ? система заходів, направлена на профілактику небажаної вагітності.

Основні методи контрацепції:

  1. Відмова від сексу – самий надійний метод. Чим свідоміший підхід до початку статевого життя, тим більш безпечна поведінка.

  2. Бар’єрна контрацепція ? найбільш поширений метод попередження попадання сперми в статеві шляхи жінки, тобто на слизові оболонки. Найбільш поширені види бар'єрної контрацепції:



  • Чоловічий презерватив ? зроблений з латексу, із лубрикантом, одноразового використання.

  • Жіночий презерватив – (відомий також під назвою торгової марки - femidom) являє собою трубку з поліуретану або подібного еластичного матеріалу, що вставляється в піхву. Одноразові, з лубрикантом.
    Презерватив і фемідом – єдині засоби контрацепції, що захищають від захворювань, що передаються статевим шляхом, в тому числі ВІЛ-інфекції, тому ними можна користуватися як додатковим засобом разом із іншими (гормональними, хімічними) засобами контрацепції. При цьому, одночасно із захистом від інфекцій підвищується і контрацептивний ефект.

  • ковпачки, діафрагми - зроблені з латексу, гуми або силікону. Одноразові, мають лубрикант зі сперміцидом. Ефективні для жінок з нормальною анатомією шийки матки, для жінок, які народили менш дієві. Ступінь захисту залежить від пози, інтенсивності сексу, анатомо-фізіологічних особливостей шийки матки (маленька або велика).



  1. Хімічні методи контрацепції – використання хімічних речовин (сперміцидів), які інактивують або вбивають сперматозоїди за рахунок наявності антисептика (бензалконію хлориду), створюють бар'єр для сперматозоїдів (зміна церві кального слизу або створення піни в піхві). Випускаються у вигляді кульок, свічок, паст, мазей, гелів і таблеток. Застосовуються місцево безпосередньо перед статевим актом. Дані методи можна використовувати при наявності алергії на презерватив, але не рекомендується застосовувати при частому (частіше 2-3 рази на тиждень) сексі, щоб уникнути розвитку дисбактеріозу піхви.

  2. Внутрішньоматкові контрацептиви (спіралі) – чужорідне тіло (як правило, Т-подібної форми), яке вводиться в порожнину матки на період від 3 до 5 років. Існує два варіанти спіралей: такі, що містять метали та гормоновмісні. Механізм дії спіралі базується на уповільненні просування сперматозоїдів по матці і недопущення прикріплення заплідненої яйцеклітини до порожнини матки. Вводиться тільки лікарем і виключно здоровій, обстеженій жінці. Якщо є ймовірність сексу з непостійним сексуальним партнером, рекомендується додатково використовувати презерватив.

  3. Природні методи планування сім'ї – засновані на фізіології жіночої репродуктивної системи, дії жіночих статевих гормонів:



  • Температурний метод заснований на щоденному систематичному вимірюванні температури в прямій кишці (базальної температури) починаючи з першого дня менструального циклу. Вимірювання слід проводити не встаючи з ліжка, в один і той же час. Підвищення температури вище 37, 0 ° С свідчить про початок овуляції.

  • Метод вимірювання натягу слизу або цервікальний метод заснований на дії естрогенів (статевих гормонів) на секрецію слизу шийкою матки і залозами піхви. При нормальному гормональному фоні жінки до середини менструального циклу в одному з яєчників дозріває яйцеклітина, яка готується до овуляції. У ці дні жінка може відзначати появу помірно-рясних виділень слизового характеру зі статевих шляхів, які самостійно зникають через 3-4 дні.

  • Симптотермальний метод поєднує в собі температурний и цервікальний методи.

  • Календарний метод заснований на веденні менструального календаря протягом шести і більше місяців. Від кількості днів у самому довгому циклі потрібно відняти 11 (так визначається останній фертильний день жіночого циклу), від кількості днів в найкоротшому з циклів відняти 18 (так можна визначити перший фертильний день циклу).

  • Перерваний статевий акт заснований на передчасному вилученні статевого члена з піхви жінки, до моменту сім'явиверження. Ефективність методу щодо запобігання вагітності не дуже велика - це пов'язано з тим, що в момент збудження з залоз уретри посилюється виділення слизу, який містить певну кількість сперматозоїдів, що залишилися після попереднього статевого акту.

  • Метод лактаційної аменореї (МЛА) заснований на пригніченні виходу яйцеклітини (овуляції) гормоном пролактином, який виділяється головним мозком в підвищеній кількості на фоні грудного вигодовування. Умови застосування методу - період до 6 місяців після пологів, відсутність при цьому менструації, виключно грудне вигодовування дитини.


Природні методи контрацепції підійдуть тільки тим, хто готовий до вагітності! Жоден з них не захищає від передачі ІПСШ!

  1. Добровільна хірургічна стерилізація – хірургічний метод, який використовується і у жінок, і у чоловіків. У жінок проводиться перев'язка маткових труб, що запобігає зустрічі сперматозоїдів з яйцеклітиною. Жінка може використовувати цей метод відразу після проведення операції. У чоловіків проводиться перев'язка сім'явивідних проток, що запобігає виходу сперматозоїдів з яєчок. Даний метод у чоловіків починає діяти через 3 місяці, до цього моменту необхідно використовувати інші засоби контрацепції!

  2. Гормональна контрацепція. Гормональні препарати діють по різному, залежно від їх складу:



  • Комбіновані оральні контрацептиви (КОК). До складу таблеток входять два жіночих статевих гормони (естроген і прогестерон). Механізм їх дії полягає в наступному:

    • пригнічення овуляції (тобто перешкоджання дозріванню і виходу яйцеклітини);

    • згущення слизу в шийці матки, що робить шийку матки непрохідною для сперматозоїдів;

    • видозміна слизової оболонки в порожнині матки, через що запліднена яйцеклітина не може до неї прикріпитися.



  • Міні-пілі або препарати, що містять мінімальні дози гормону, образно кажучи, «мінімальні пігулки». Таблетки містять тільки прогестин в невеликих кількостях. Вони не пригнічують овуляцію, а лише впливають на цервікальний слиз і перешкоджають закріпленню заплідненої яйцеклітини в матці. Їх дія на жіночий організм набагато м'якше і, при наявності протипоказань для вживання КОК, міні-пілі є незамінним методом запобігання вагітності. До таких ситуацій належать:

    • період вигодовування грудьми (на відміну від КОК, міні-пілі не впливають на склад материнського молока і не погіршують його смак);

    • супутні серцево-судинні захворювання, що супроводжуються посиленням внутрішньосудинного згортання крові (КОК підвищують згортання крові, що загрожує утворенням тромбів і закупоркою судин);

    • паління у жінок старше 35 років (одночасна дія нікотину і КОК може призводити до активації процесу тромбоутворення в судинах).




Крім високого протизаплідного ефекту таблетки регулюють менструальний цикл, зменшують менструальну крововтрату і знижують вираженість больових відчуттів під час менструацій, усувають передменструальні прояви і хворобливі овуляції, покращують структуру шкіри і волосся.

Таблетки призначає тільки лікар і пояснює правила їх прийому. Першу таблетку приймають з першого дня менструального циклу, але не пізніше п'ятого дня, протизаплідний ефект настає через 7 днів від початку прийому і зберігається протягом всіх днів застосування. Слід пам'ятати про правило пропущеної таблетки: якщо забула випити ввечері, слід випити забуту з ранку, а ввечері ту, що повинна бути прийнята за планом! Тривалість прийому таблеток необмежена, але самостійно припиняти прийом не рекомендується. Контроль лікаря за станом організму жінки проводиться 2 рази в рік.

Слід пам'ятати, що деякі препарати, які приймає жінка для лікування основного захворювання, можуть впливати на ефект гормональних таблеток. До цих препаратів відносять опіати, седативні, снодійні, протитуберкульозні, протисудомні засоби, транквілізатори, деякі антибіотики, препарати АРТ.

Перед початком використання протизаплідних таблеток слід обов'язково порадитися з лікарем!

  • Протизаплідний пластир, що подає гормони в організм через кровотік.

  • Протизаплідна вагінальне кільце, що містить невеликі дози естрогену і прогестерону.

  • Гормональні ін'єкції, що містять прогестин. Їх роблять внутрішньом'язово кожні три місяці.

  • Імпланти, що містять левоноргестрел. Вони вводяться під шкіру.

  • Внутрішньоматкова гормоновмісна спіраль, яка містить левоноргестрел.


Гормональна контрацепція не захищає від ІПСШ та ВІЛ!

  1. Невідкладна (посткоітальна) контрацепція використовується для запобігання небажаній вагітності в разі незахищеного статевого акту або факту насильства. До неї відносяться:



  • Гормональні таблетки. Протизаплідні таблетки з високою дозою естрогенів або чисто прогестинові високодозовані таблетки - «Постинор» або «Ескапел». Вони запобігають прикріпленню заплідненої яйцеклітини до стінки матки. Дія даних препаратів здійснюється за рахунок одномоментно прийнятої великої дози гормонів, яка проходить через печінку жінки. Тому часте використання цих таблеток може призвести до порушення роботи печінки, зміни менструального циклу і безпліддя. «Постинор» в кількості 2-х таблеток потрібно прийняти не пізніше 72-х годин після незахищеного статевого акту, а «Ескапел» не пізніше 96 годин.

  • Внутрішньоматкова спіраль може також бути використана у обстеженої пацієнтки не пізніше 5 днів після незахищеного статевого акту, тому що запліднена сперматозоїдом яйцеклітина йде по матковій трубі 7-10 днів.

  • Антипрогестини блокують прикріплення і розвиток плідного яйця в матці. Приймають 600 мг препарату не пізніше 72 годин після незахищеного статевого акту.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: