Alliance

Сексуальне і репродуктивне здоров’я

Урок 5

Основні правила збереження сексуального та репродуктивного здоров'я чоловіків

Для збереження здоров'я репродуктивної системи чоловіка необхідно виконувати наступні рекомендації:

  • Запобігати інфікуванню ІПСШ. Найбільш надійний та дієвий метод – презерватив або фемідом. При появі симптомів ІПСШ необхідно звернутися за консультацією до лікаря дерматовенеролога або гінеколога.

  • Дотримуватись основних правил гігієни. Як і в будь-якій справі у підтримці чистоти геніталій головне - не перестаратися. Мити геніталії достатньо двічі ? вранці і ввечері. Здорові люди можуть це робити теплою водою з-під крана, використовуючи миючі засоби з нейтральним pH. Мити статевий орган необхідно напрямком струменя води від головки уздовж його тіла до основи, ретельно вимиваючи забруднення (нехай і не завжди видимі неозброєним оком), потім акуратно промити віночок і вуздечку. Мошонку споліскують прохолодною водою після теплого душу. Необхідно також дотримуватися чистоти зовнішніх статевих органів після кожного відвідування туалету, в ідеалі, ополіскуючи статевий орган і анальну область проточною водою. Важливо використовувати чисту та комфортну нижню білизну. Потрібно віддавати перевагу повітропроникним моделям. Оптимальним варіантом є труси типу «сімейні», з натуральних тканин. Вони не здавлюють статеві органи, не сприяють перегріванню пахової області. Якщо ви прихильник інших моделей, то важливо вибрати білизну за розміром, щоб уникнути дискомфорту і потенційно шкідливого ефекту. Очевидно, нижня білизна має бути чистою, і міняти її потрібно щодня. Обидва статевих партнери повинні подбати про чистоту геніталій до початку статевого акту і після нього. Сексуальним партнерам важливо мати власні рушники, якими не користуються інші родичі або гості. При зміні видів сексу (оральний, вагінальний, анальний) статевий член необхідно вимити теплою водою з милом або хоча б протерти вологою серветкою.

  • Зменшити шкідливий вплив токсичних та інших факторів на організм. Крім різних інфекцій і захворювань на чоловічу репродуктивну функцію негативно впливають такі чинники, як часті гарячі ванни, малорухливий спосіб життя, надмірне вживання алкоголю, тютюну, наркотиків, стреси, недосипання. Алкоголь ? це "гонадотоксин", тобто отрута для яєчок, яка впливає на вироблення сперматозоїдів. Чоловікам варто обмежити споживання алкоголю, марихуани і цигарок, оскільки всі ці речовини спричиняють аномалії сперми. У чоловіків на фертильність впливає також стрес, знижуючи обсяг сперми і збільшуючи кількість аномальних сперматозоїдів.

  • Контроль маси тіла. Вага чоловіка безпосередньо впливає на його сексуальність. Одноманітне харчування, екстремальні дієти і недостатня вага у чоловіків приводять до дефіциту вітамінів і мінералів, що, в свою чергу, негативно впливає на здатність до зачаття дитини. Дефіцит необхідних речовин може призводити до загибелі або недостатньої рухливості сперматозоїдів, безпосередніх і дуже активних учасників процесу. При ожирінні надлишкова активність жирової клітковини призводить до вироблення гормону лептину та підвищенню активності ферменту аромотази. Він пригнічує тестостерон і функцію гіпофіза, і, що значно гірше, перетворює невелику кількість тестостерону, що лишився, в жіночі статеві гормони ? естрогени. За підсумками досліджень учених різних країн, чоловіки з надмірною вагою страждають від імпотенції в 25 разів частіше, ніж ті, хто не обтяжений ожирінням. Вони систематично відчувають дискомфорт під час статевого акту, а потім і зовсім починають утримуватися від сексу. Це призводить до психологічної імпотенції.


Тестостерон ? основний чоловічий статевий гормон, що виробляється головним чином сім’янниками (у тварин), яєчками (у чоловіків), яєчниками (у жінок) а також наднирковими залозами і печінкою (у чоловіків і жінок).

До функцій цього гормону відносяться: формування анатомічних статевих ознак, ріст м'язової маси і фізичної сили, витривалість, агресія, тренованість, сексуальна активність, здорові амбіції.

Не зайвим буде згадати, що рівень тестостерону знижують стрес, шкідливі звички, нерегулярний секс, малорухливий спосіб життя або мінімальна активність, алкогольні та безалкогольні шипучі напої (особливо пиво), фізичні фактори (частоти мобільного телефону, робота з ноутбуком на колінах), підвищені артеріальний тиск, білірубін, цукор і холестерин крові, перегрівання яєчок (температура понад 34°С, наприклад, перебування в лазні, сауні), їзда на велосипеді з анатомічно неправильним сидінням.

Серед продуктів харчування знижувати вироблення тестостерону можуть: сіль (при вживанні більше 3 грамів в день), цукор (більше 6 чайних ложок в день), кофеїн (більше 1 чашки натуральної кави в день), м'ясо (дуже часто при відгодівлі тварин і птахів використовують гормони), жирні продукти, що сприяють підвищенню рівня холестерину, соя, продукти швидкого приготування (фаст-фуд), жирне молоко, білий дріжджовий хліб, випічка, рослинна олія (лляна, кукурудзяна, соняшникова).

Відновлення повноцінної функції сперматогенезу можливе тільки через 3 місяці після усунення негативних факторів!



Глосарій до уроку 5:

Глосарій до уроку №5

Екзогени (від exo - ззовні + genesis - походження) ? тобто те, що має зовнішнє походження; те, що викликане зовнішніми чинниками. Протилежне поняття – ендогени.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: