Alliance

Сексуальне і репродуктивне здоров’я

Урок 4

Анатомія і фізіологія чоловічої репродуктивної системи. Особливості фізіології чоловіків, що вживають наркотики

Органи репродуктивної системи чоловіка

Яєчка - дві статеві залози, у яких утворюються чоловічі статеві клітини - сперматозоїди - і синтезуються чоловічі статеві гормони - андрогени. Яєчка знаходяться у мошонці.

Мошонка виконує захисну і терморегуляторну функцію для яєчок. Температура у мошонці повинна бути нижче температури черевної порожнини, це має значення для нормального дозрівання сперматозоїдів.

Статевий член (пеніс) виконує функцію сім'явиверження і сечовипускання.

Процес максимального збудження статевого члена називається ерекцією.

Процес сім'явиверження називається еякуляцією.

Сім'явивідні протоки - парні трубчасті канали, які з'єднують кожне яєчко із статевим членом.

Простата виділяє рідке середовище, у якому живуть сперматозоїди. Кислотність здорової сперми знаходиться у діапазоні лужних показників. Від стану простати залежить і якість сперми (об'єм, кількість у ній сперматозоїдів: живих і мертвих, активних, слабоактивних і неактивних, рухомих і нерухомих, з нормальною будовою і дегенеративних), а також показники запального процесу.

Статеве дозрівання чоловічого організму відбувається у віці від 12 до 18 років.

Спочатку починається ріст волосся на зовнішніх статевих органах. Приблизно через півроку після появи волосся на лобку спостерігається оволосіння пахвових ямок (фізіологічні межі 12,5-16,5 років). У цьому ж віці з'являються полюції.

Полюції - мимовільне виверження насінної рідини уві сні внаслідок еротичних сновидінь, сон при цьому не припиняється. В середньому, полюції відбуваються у підлітків і юнаків один раз на тиждень.

Функціонування чоловічої репродуктивної системи регулюється безпосередньо корою головного мозку – гіпоталамусом, гіпофізом і яєчками, за рахунок їх взаємодії і стимуляції утворення певних гомонів.

Особливості фізіології репродуктивної системи чоловіків, що вживають наркотики.

Наркотики – як опіати, так і стимулятори – порушують природній процес утворення та утилізації дофаміну, тим самим безпосередньо впливають на взаємодію гіпофізу та гіпоталамусу. Потяг до протилежної статі знижується на фоні гормональних та нервових порушень. Кількість чоловічих статевих гормонів (тестостерону) у крові зменшується, і, як наслідок, різко знижується сексуальна чутливість шкірних покривів і слизових оболонок.

Вважається, що такі наркотики як марихуана, екстазі, крек, кокаїн, похідні амфетаміну та інші психостимулятори підвищують сексуальну активність та значно покращують якість сексу. І справді, з самого початку вживання цих наркотиків відбувається швидке підвищення сексуальності: потяг стає нестримним, секс – більш частим та тривалим, а сексуальні відчуття – більш яскравими. Така дія пояснюється тим, що більшість психостимуляторів викликає безпосереднє подразнення центрів задоволення у головному мозку (гіпофізі та гіпоталамусі). Людина, що вживає «травку», амфетаміни або кокаїн ненадовго стає секс-гігантом. Але доволі швидко (іноді вже через 2-3 місяці) постійна стимуляція центрів задоволення притупляє можливість відчувати фізичне задоволення від будь-чого, у тому числі і від сексу. Спочатку людина стає здатна вступати в сексуальні зносини тільки після вживання наркотику. Потім сексуальні здібності падають, іноді навіть до повної імпотенції. Крім того, багато психостимуляторів викликають зміни у статевих залозах. Внаслідок таких змін рівень чоловічого гормону (тестостерону) у чоловіків після короткотривалого підйому різко падає, що в обох випадках веде до безпліддя.

Також має значення токсичний вплив наркотиків на якість спермограми. У ній зменшується кількість рухливих здорових сперматозоїдів і збільшується число незрілих, деформованих.

Чоловіча фертильність.

Чоловіча фертильність часто зводиться до поняття «фертильності сперматозоїдів». На чоловічу фертильність впливає багато факторів:

  • паління та вживання алкоголю;

  • анаболічні стероїди, а саме високі дози цих препаратів, що не відповідають природнім фізіологічним щоденним дозам тестостерону, котрий виробляється ендокринними залозами;

  • підвищена температура в області тестикул (яєчок), наприклад, при відвідуванні лазні або сауни, носіння тісної спідньої білизни і одягу не по сезону;

  • нестача вітаміну С і цинку;

  • надмірна вага;

  • вплив випромінювання та хімічних сполук;

  • захворювання сечостатевої системи (простатит, хламідоз, венеричні захворювання), ускладнення дитячих інфекцій (свинка, краснуха), цукровий діабет, вірусний гепатит;

  • особливості способу життя і фізичної діяльності;

  • варикоцеле.


Варикоцеле – варикозне розширення вен сім’яного канатика. Розширені вени сприяють накопиченню крові, що підвищує температуру у мошонці, а це впливає на утворення сперми. Це є найрозповсюдженішою причиною чоловічого безпліддя. Приблизно у 15 відсотків чоловіків є це порушення, і більшість про це не знає. Варикоцеле лікують за допомогою невеликої хірургічної процедури, під час якої хірург перетискає варикозні вени.



Глосарій до уроку 4:

Глосарій до уроку№4

Дофамін – активна речовина (нейромедіатор), що здійснює передачу нервових імпульсів між частинами головного мозку, що відповідають за прояви задоволення. Чим вищий рівень дофаміну – тим більш яскраві відчуття.

Спермограма – аналіз еякуляту (сперми), що використовується у медицині для встановлення фертильності (здатності до запліднення) чоловіка та виявлення можливих захворювання статевої системи.

Сперматогенез – розвиток чоловічих статевих клітин (сперматозоїдів), що відбувається під регулюючою дією гормонів.

Імпотенція – порушення ерекції, при якому об’єм статевого члену чоловіка, його твердість  і прямота недостатні для статевого акту.

Терморегуляція – здатність живих організмів підтримувати температуру тіла в певних межах, навіть якщо температура зовнішнього середовища значно відрізняється.

Фертильність (лат. fertilis — родючий) — здатність зрілого організму давати життєздатних нащадків. У фізіологічному значенні під фертильністю мають на увазі здатність жінки чи чоловіка до відтворення потомства, тобто зачаття.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: