Опіоїди – наркотичні речовини, похідні опіумного маку, які включають натуральні наркотики (опіати), а також синтетичні і напівсинтетичні, виготовлені в лабораторії, фабрично або в кустарних умовах. До поширених опіоїдів відносяться героїн, ацетильовані опіумні наркотики («ширка», «чорний» і т.д.), морфін, кодеїн, трамадол та метадон.
Головний побічний ефект опіоїдних наркотиків – пригнічення дихання і серцебиття: люди вмирають від опіоїдного передозування, тому що їхнє дихання і серцебиття сповільнюється або зупиняється.
Опіоїдне передозування – порушення серцево-судинної і дихальної діяльності організму аж до припинення їхньої активності, викликане введенням наркотику в організм в кількості, яка перевищує допустиму дозу.
Причини опіоїдного передозування:
- знижена толерантність: вживання наркотику після тривалої перерви (тюремне ув'язнення, ремісія, детоксикація, перебування в стаціонарі на лікуванні від наркозалежності);
- змішування опіоїдів з іншими депресантами (речовинами, що пригнічують центральну нервову систему): іншими опіатами, алкоголем, бензодіазепінами (сибазон, реланіум), ліками від кашлю або антигістамінними препаратами (наприклад, димедролом), тому що поєднання цих речовин посилює пригнічення дихання;
- часте вживання наркотиків протягом короткого часу – те, що мовою клієнтів називається «доганяти»;
- невідома якість наркотику, оскільки якість і сила впливу нелегальних наркотичних речовин непередбачувані – найчастіше продавці нелегальних наркотиків змішують їх з іншими речовинами, під виглядом однієї речовини продають зовсім іншу, більш небезпечну та токсичну;
- поганий стан здоров'я – люди зі зниженим імунітетом (при ВІЛ-інфекції, туберкульозі), в період гострих захворювань (застуда або інші респіраторні інфекції), а також із захворюваннями центральної нервової системи, печінки і нирок більш схильні до ризику передозування.
Профілактика опіоїдних передозувань:
- Бути уважними в ситуаціях, коли толерантність може знизитися, особливо, якщо людина недавно вийшла з в'язниці, була на детоксикації, а також робила перерву у вживанні.
- Не змішувати опіоїди та інші наркотики, які можуть привести до передозування.
- Вживати заходи для перевірки якості наркотику. Якщо купувати наркотики у знайомого дилера, так легше контролювати якість дози. Не слід купувати наркотики у незнайомих осіб. Про маловідомі наркотики слід намагатися дізнатися якомога більше у тих, хто приймав їх раніше.
- Вживати меншу дозу в період будь-якої хвороби.
- При прийомі наркотиків бути особливо обережним, якщо нещодавно траплялося передозування. У людини, яка мала досвід передозування в минулому, підвищуються шанси передозування в майбутньому.
- Перейти з ін'єкційного вживання на неін'єкційне – куріння, ковтання або назальне (вдихання) вживання.
- Ефективною профілактикою передозування для опіоїдних наркозалежних є участь у програмі замісної підтримувальної терапії.
Симптоми опіоїдного передозування:
- шкіра бліда або синюватого відтінку, кінчики пальців або губ посинілі, ціаноз;
- відсутність реакції (на голосно назване ім'я, струшування за плече);
- поверхневе, рідке дихання (1-2 вдихи за 10 секунд) або відсутність дихання взагалі;
- блювота;
- втрата свідомості.
Допомога при передозуванні:
- Покладіть потерпілого на підлогу, на спину.
- Закиньте голову і злегка висуньте нижню щелепу так, щоб нижні різці зайшли за верхні, дихальні шляхи при цьому звільняються від западання язика. Переконайтеся, що в роті немає нічого, що завадило б диханню.
- Попросіть тих, хто знаходиться поруч, зателефонувати до швидкої допомоги і знайти, якщо можна, налоксон. Налоксон – опіатний антагоніст, по суті – антидот при передозуванні опіатами!
Викликаючи швидку допомогу, важливо повідомити диспетчеру адресу, стать і вік потерпілого, наявність або відсутність у нього свідомості, якість його дихання і вказати, що ви приступаєте до реанімації, даючи зрозуміти, що ви почали боротьбу за життя людини.
- Введіть, якомога швидше, внутрішньом'язово 1-2 мл налоксону. Використовуйте для ін'єкції м'яз плеча або стегна, розташовані зовні.
- Розпочніть проводити серцево-легеневу реанімацію.
Техніка виконання серцево-легеневої реанімації.
Розташуйтесь на колінах збоку від потерпілого.
Компресійні стискання грудної клітини здійснюються шляхом ритмічного натискання основою кистей рук на межу між середньою і нижньою третиною грудини. Кістка грудини починається від яремної западини і закінчується мечовим відростком в районі сонячного сплетіння. При цьому кисті фіксуються одна знизу, друга зверху під кутом приблизно 90 градусів або, використовуючи європейський замок (одна кисть на іншій зверху, пальці переплетені). Важливо не згинати лікті, а перенести вагу тіла на руки і працювати корпусом. Глибина компресії 5-6 см, з частотою 100-120 за хвилину. Не відривайте руки від грудей! Давайте можливість грудній клітині розправитися повністю! Рекомендоване поєднання компресії і штучного дихання 30:2.
Для здійснення дихання «рот в рот» зручно використовувати плівку-клапан – спеціальний пристрій, який забезпечує захист рятувальника від зворотного потоку повітря, що видихається, і рідини. Такі клапани входять до автомобільних аптечок. Слід розташувати виступаючу частину клапана в роті потерпілого, обернути плівкою обличчя. Великим і вказівним пальцем закрити ніс потерпілого, губами повністю обхопити рот потерпілого і здійснити видих. Якщо при цьому грудна клітина потерпілого піднімається – вдих виконаний добре. Якщо під рукою немає плівки-клапана, то можна обійтися і без неї.
Слід продовжувати виконувати компресію без перерв на вдихи. Дихання при подібній ситуації - вторинне.
Навчальне відео про дії при передозуванні опіоїдами:
https://www.youtube.com/watch?v=Raq-bvW2x7g&feature=youtu.be&fbclid=IwAR3T3CWkFGwveEIXlCzICdf7m0a00NUtzsx_s1LgVbgdQoVqG3BTxnvmPVI
- Продовжуйте непрямий масаж серця до тих пір, доки потерпілий не подасть ознак життя або до приїзду швидкої допомоги.
- При необхідності через 30 хвилин можна повторно ввести налоксон.
- Якщо ви здійснюєте допомогу самостійно і вам необхідно відлучитися або, якщо потерпілий почав самостійно дихати, йому необхідно надати відновлювальну позицію:
- Найближчу до себе руку потерпілого розташуйте під кутом 90 градусів відкритою долонею вгору.
- Візьміть в замок кисть іншої руки і розташуйте тильною стороною під протилежною щокою людини.
- Візьміть дальню ногу людини, зігніть її в коліні, посуньте на себе. Одночасно, взявши за зігнуту в коліні дальню ногу і руку, потягніть потерпілого на себе, обернувши її на бік.
- У відновлювальній позиції людина спирається на зігнуті в коліні і лікті руку та ногу, голова злегка перекинута назад, рот відкритий.
Що НЕ треба робити при опіоїдному передозуванні:
- робити ін'єкцію будь-якої іншої речовини, окрім налоксону (наприклад, соляного розчину, кип'яченої води, стимуляторів, і т.д.).
- закріплювати язик шпилькою: достатньо перевірити, чи не запав язик і чи відкриті дихальні шляхи.