Глосарій
Стать (або біологічна стать) – сукупність анатомо-фізіологічних ознак організму, яка забезпечує відтворення потомства й дозволяє розрізняти в більшості організмів чоловічі й жіночі особини, а також один із двох розрядів живих істот (чоловіків і жінок, самців і самок), які різняться за цими ознаками.
Гендер — стать як соціальна категорія, на відміну від біологічної статі. Це соціальний конструкт, який охоплює соціальні можливості кожної статі в освіті, професійній діяльності, доступі до влади, сімейних ролях та репродуктивній поведінці. Гендер є одним з базових вимірів соціальної структури суспільства і стосується не анатомо-фізіологічних властивостей, за якими розрізняються чоловіки і жінки, а соціально сформованих рис, притаманних фемінності (жіночості) та маскулінності (мужності).
Гендерні ролі — ролі, які відведені чоловікам і жінкам відповідно до культурних норм і традицій. Найчастіше гендерні ролі базуються не на біологічних і фізичних характеристиках, а, як правило, на стереотипах і уявленнях про те, що можуть і повинні робити чоловіки і жінки. Проблеми стосовно гендерних ролей виникають тоді, коли суспільство приписує більшу цінність одній із статей – чоловікам.
Виховання (або соціалізація) – всебічне і послідовне входження індивіда в суспільство чи окрему його частину. Розрізняють первинну та вторинну соціалізації. Первинна – це та початкова соціалізація в житті індивіда, яку він проходить в дитинстві, стаючи в результаті членом суспільства. Вторинна соціалізація – це кожен наступний процес, який дозволяє вже соціалізованому індивідові входити в нові сфери суспільства.
Статево-рольовий підхід у вихованні – навчання дівчаток і хлопчиків тим гендерним ролям, які стереотипно відповідають їхній біологічній статі. Цей підхід критикується гендерною теорією як такий, що базується на стереотипах і обмежує подальшу діяльність жінок і чоловіків.
Біологічний детермінізм у поясненні гендерних ролей базується на ідеї, що біологічне – це єдино можливе пояснення відмінностей між жінками і чоловіками. Натомість соціальні чинники не беруться до уваги.
Гендерна теорія – критика біологічного детермінізму як єдино можливого пояснення відмінностей між жінками і чоловіками; бере до уваги соціальні та культурні особливості гендерних ролей.
Пошук