Лубриканти – це мастила, що зволожують статеві органи і тим самим полегшують процес статевого акту.
Лубриканти захищають слизові оболонки статевих органів від появи мікротравм та тріщин, знімають болісні відчуття при статевому акті. Вони також пом'якшують і зволожують шкіру та слизові статевих органів, доглядаючи за ними. Лубриканти полегшують введення статевого члена при ослабленій ерекції у чоловіків та усувають неприємні відчуття у жінок при сухості та підвищеній чутливості слизової оболонки піхви. Також лубриканти застосовуються при анальному сексі.
Навіщо використовувати лубрикант?
Використання лубриканта покращує відчуття під час сексу, підвищує сексуальну задоволеність. Якщо використовувати лубрикант із презервативом, то підвищується ступінь захисту від інфекцій, що передаються статевим шляхом, та ВІЛ. Використання лубриканта запобігає ушкодженню тканин статевих органів, розриву презервативів, і тим самим захищає від ВІЛ/ІПСШ та/або небажаної вагітності.
Види лубрикантів
Лубриканти на масляній основі (oil based) добре передають температуру тіла та ковзання, але руйнують латекс презервативів, тим самим зводячи нанівець їхнє призначення. Їхнє застосування може призвести до інфікування ВІЛ/ІПСШ. Ніколи не використовуйте лубриканти на масляній основі разом із презервативами!
Лубриканти на водній основі (water based) іноді висихають в процесі статевого акту, тому при їхньому використанні може знадобитися повторне нанесення на статеві органи. Такі лубриканти не руйнують латекс презерватива.
Лубриканти на силіконовій основі (silicon based) найбільше підходять для анального сексу та забезпечують гарне ковзання. Їх можна використовувати з латексними презервативами. Силікон не дає мастилу висихати, до того ж мастило довго не розчиняється у воді, що дозволяє займатися сексом під час прийому душу або гарячої ванни.
Чим можна замінити лубрикант?
В Україні продаються презервативи на латексній основі, тому не можна використовувати презервативи з вазеліном або іншими кремами, тому що вони виготовляються на основі органічних масел, які руйнують латекс. Також є спокуса використовувати сперміцидне мастило – «Ноноксинол-9». Але в ході вивчення впливу сперміцида на латексну плівку з'ясувалося, що він тією чи іншою мірою спричиняє її руйнування (при тривалому контакті). Немає відомостей про вплив сперміцида при його контакті з кольоровими презервативами. Тому не рекомендується використовувати лубриканти зі сперміцидом «Ноноксинол-9», який, відповідно до останніх досліджень, не захищає від ВІЛ та ІПСШ, а лише викликає подразнення слизової, що сприяє потраплянню вірусів в організм.
Де взяти лубриканти?
Лубриканти поширюються безкоштовно в проектах профілактики ВІЛ-інфекції, а також вони доступні у вільному продажу: в аптеках та супермаркетах.
Як використовувати лубрикант?
Кількість лубриканта, що має використовуватися, визначається індивідуальними потребами.
Лубрикант необхідно нанести на поверхню презерватива, одягненого на статевий член у стані ерекції, або на поверхню геніталій партнерів до та/або під час інтимної близькості.
Використовуйте лубрикант разом із презервативом! Не забувайте про те, що саме по собі мастило не захищає від ВІЛ-інфекції та інших ІПСШ.
Для того щоб продовжити або покращити відчуття під час сексу, нанесіть невелику кількість (краплю) лубриканта на голівку пеніса перед тим, як одягнете презерватив. Ніколи не використовуйте велику кількість лубриканта під презервативом.
Не наносіть лубрикант по всій довжині пеніса до того, як одягнете презерватив, інакше він зісковзне.
Після статевого акту з використанням лубриканта обмийте статеві органи теплою водою з милом. Лубриканти, як правило, не залишають плям на білизні та одязі.
Використовуйте лубриканти відповідно до інструкцій, які до них додаються. Не використовуйте лубриканти не за призначенням.
Не використовуйте для орального сексу лубриканти, які не призначені для цього.
Не намагайтеся замінити лубриканти іншими мастилами (кремами, мазями, харчовими продуктами) – це може призвести до запалень, алергії, ушкодження тканин статевих органів, руйнування латексу презерватива і, відповідно, до підвищення ризику інфікування ВІЛ/ІПСШ.
Глосарій до уроку 16:
Глосарій до Уроку 16:
Сперміциди – речовини, що руйнують сперматозоїди.
Ерекція – чоловічий статевий член у збудженому стані.
Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.