Alliance

Сексуальне і репродуктивне здоров’я

Урок 3

Правила збереження репродуктивного та сексуального здоров’я жінки

Основи репродуктивного здоров’я жінки закладаються іще в ранньому віці і залежать від генетичних особливостей, наявності патології різних органів і систем організму, дії факторів зовнішнього середовища та ін. Нерегулярні менструації до 15-літнього віку не повинні викликати особливої тривоги, оскільки до 18 років відбувається становлення менструального циклу. Будь-які виявлені порушення (нетривалі та незначні, чи навпаки, болісні, тривалі та зі значними виділеннями) є підставою для направлення дівчини до дитячого гінеколога. Також до нього направляють усіх дівчат-підлітків із передчасним чи запізнілим статевим розвитком.

Передчасний статевий розвиток зустрічається доволі рідко і діагностується при появі вторинних статевих ознак та менструальних виділень до 8 років. Передчасний статевий розвиток може бути ізосексуальним, тобто по жіночому типу, і гетеро сексуальним – по чоловічому типу.

Передчасний статевий розвиток по ізосексуальному типу викликають порушення в системі нейроендокринної регуляції, що у свою чергу, можуть бути спровоковані екзогенними (стрес, психоемоційні фактори) або ендогенними причинами (перенесені хвороби, хронічні інфекції, пухлини). Відбувається раннє дозрівання ряду структур гіпоталамічної та гіпофізарної областей. Найбільш часті причини – органічна церебральна патологія (частіше за все як наслідок гіпоксії чи пологової травми), функціональні розлади (тонзилогенна інфекція), гормонально-активні або фолікулярні кісти яєчників.

Передчасний гетеросексуальний  статевий розвиток частіше за все викликається вродженою дисфункцією або пухлиною кіркової речовини надниркових залоз. Симптоми цього стану: ріст волосся за чоловічим типом, огрубіння голосу, довгий клітор.

Набагато частіше зустрічається затримка статевого розвитку, котра діагностується на підставі недорозвинених або відсутніх вторинних статевих ознак та відсутності менструації у віці 15 років.

Як і у випадку передчасного статевого розвитку, затримка може бути викликана порушеннями у системі нейроендокринної регуляції, часто генетично обумовленими (такими, що були у матері а/або сестер часті порушення менструальної і генеративної функції; пізнє менархе, вторинна аменорея, гіпоменструальний синдром, первинне безпліддя), і на фоні хронічних запальних захворювань (холецистит, тонзиліт та ін..).

Ранній початок статевого життя, інфекції, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), включаючи ВІЛ/СНІД, незапланована вагітність, аборти є основними проблемами репродуктивної сфери. Стан репродуктивного здоров’я неабияк залежить від способу життя людини, її відношення до власного здоров’я, а також від рівня поінформованості про основи репродуктивного здоров’я, можливості його збереження та реалізації продуктивних прав.

Тому варто виконувати прості рекомендації по збереженню репродуктивного здоров’я:

  • Запобігати інфікуванню ІПСШ. Найбільш надійний та дієвий метод – презерватив або фемідом. При появі симптомів ІПСШ необхідно звернутися за консультацією до лікаря дерматовенеролога або гінеколога.

  • Уникати небажаної вагітності. Необхідно уникати штучного переривання вагітності, тобто, медичного аборту, оскільки він завдає шкоди здоров’ю жінки та часто призводить до ускладнень. Підібрати оптимальні засоби контрацепції допоможе лікар.

  • Відсутність менструацій – не привід відмовлятися від контрацепції! Зберігається високий ризик незапланованої вагітності та інфікування ІПСШ.



  • Звертати увагу на регулярність менструацій. Порушення регулярного менструального циклу може виявитися першим показником серйозних порушень в роботі репродуктивної системи.



  • Дотримуватися основних правил гігієни. Статеві органи – дуже ніжна та делікатна область, яка вимагає особливого догляду. Не можна дуже часто користуватися милом. Для щоденного користування краще обирати спеціальні засоби для інтимної гігієни. Дуже важливо, щоб засіб для інтимної гігієни містив молочну кислоту. За нормальних умов її виробляють бактерії, що живуть у піхві. Ця речовина стимулює розвиток «корисної» мікрофлори і стримує патогенну. Якщо ви плануєте використовувати засіб щоденно, то воно повинно мати нейтральну, або слабо кислу реакцію, тобто його рівень pH не повинен бути вище 5.0.


Необхідно підтримувати чистоту зовнішніх статевих органів після кожного візиту у туалет, в ідеалі, споліскуючи проточною водою зовнішні статеві органи та анальну область.

Особливу увагу варто приділити гігієні під час менструацій: міняти прокладки та тампони не рідше ніж тричі на день, в літній період та після фізичних навантажень – частіше.

Секс із проникненням під час менструацій не рекомендовано. Кров є поживним середовищем для багатьох бактерій, що сприяє розвитку багатьох запальних захворювань.

Важливо користуватися чистою і комфортною спідньою білизною. Потрібно віддавати перевагу білизні, що дихає. Звісно міняти його потрібно щоденно.

Носіння щільно прилягаючої синтетичної спідньої білизни під час фізичних вправ або у жарку погоду викликає пошкодження шкіри, створюючи сприятливі умови для запальних процесів статевих органів.

Обидва партнери повинні піклуватися про чистоту геніталій до початку статевого акту та після нього. Сексуальним партнерам важливо мати власні рушники, котрими не користуються інші родичі та гості.

  • Відвідувати гінеколога. Кожна жінка повинна хоча б двічі на рік обов’язково проходити огляд у гінеколога. Деякі ендокринні, інфекційні та онкологічні захворювання на початкових стадіях протікають безсимптомно. Набагато легше попередити розвиток тієї чи іншої хвороби, ніж проходити складне та тривале лікування.



  • Зменшити шкідливий вплив токсичних та інших факторів на організм. Крім різноманітних інфекцій і захворювань на жіночу репродуктивну функцію негативно впливають такі фактори, як малорухливий спосіб життя; надмірне вживання алкоголю, тютюну, наркотиків, стреси та недосипання. Жінки, що хочуть завагітніти, також повинні утримуватися від алкоголю і повністю відмовитися від нього, як тільки дізнаються, що вагітні. Яйцеклітина містить генетичний матеріал дитини, і згубна дія алкоголю на неї може вплинути на всю структуру ДНК, що спричинить важкі патології новонародженого, котрі можна буде зафіксувати вже на третьому тижні розвитку плоду. У жінок-курців запаси яйцеклітин виснажуються швидше, ніж у тих, що не палять, і до того ж, паління впливає на утворення естрогену, який відіграє важливу роль у виділенні слизу шийки матки, що допомагає сперматозоїду просуватися до яйцеклітини. Нікотин у слизі шийки матки жінки-курця вбиває сперматозоїди, знижуючи шанси на запліднення. У жінок, що страждають від хронічного стресу, виробляється менше гонадотропин-вивільнюючого гормону, що призводить до ряду змін у гормональному фоні, пов’язаному із овуляцією. Нестача сну може стати причиною гормональних збоїв, порушення менструального циклу, зменшити шанси на успішне запліднення.

  • Контролювати масу тіла. Підшкірно-жирова клітковина жінки виділяє жіночі статеві гормони. Тому різка втрата ваги через нераціональне харчування, голодування, косметичні дієти, стреси та ін. може призвести до порушення менструального циклу, а потім до припинення менструацій, безпліддя.

  • Ожиріння стає причиною гормонального статевого дисбалансу. Жирові клітини виробляють і зберігають надмірну масу естрогенів, надлишок яких заважає нормальній роботі прогестерону. Внаслідок цього процес овуляції не настає, і дозрівання яйцеклітини стає неможливим. Крім того, надмірна кількість естрогену в жіночому організмі може стати причиною утворення великої кількості пухлин - фібром і міом. Матковий ендометріоз – захворювання, викликане надлишковою масою естрогену. У жінок із надмірною масою тіла існує велика імовірність полікістозу яєчників, коли виробляється надмірна кількість андрогенів, що порушують процес овуляції, а іноді і зовсім її зупиняють.





Глосарій до уроку 3:

Глосарій до уроку №3

Вторинні статеві ознаки – комплекс ознак, котрі формуються протягом дорослішання та статевого дозрівання організму. У чоловіків вони проявляються у рості бороди, вусів, появі низького тембру голосу та ін.., у жінок – у розвитку молочних залоз, прояві певних особливостей статури та ін.. Вторинні статеві ознаки є результатом діяльності статевих залоз людини.

Тонзилогенна інфекція – захворювання, що почало свій розвиток у  мигдалинах.

Фолікулярна кіста яєчника – доброякісне пухлиноподібне утворення, що утворюється із найбільшого фолікула, коли він досягає розміру 3 і більше см в діаметрі і відсутності овуляції (розриву фолікула та виходу яйцеклітини).

pH (водневий показник) – кислі та основні (лужні) властивості розчинів та середовищ.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: