Alliance

Сексуальне і репродуктивне здоров’я

Урок 2

Анатомія і фізіологія жіночої репродуктивної системи. Особливості фізіології жінок, що вживають наркотики

Органи репродуктивної системи жінки

Яєчники – парні жіночі статеві органи, що знаходяться в малому тазу. В яєчниках відбувається синтез жіночих статевих гормонів (естрогену та прогестерону) і чоловічого статевого гормону (тестостерону). Гормони з яєчників надходять у кров та беруть участь в регуляції жіночої репродуктивної системи.

Також у яєчниках відбувається процес дозрівання яйцеклітин, що знаходяться в фолікулах. На момент народження в обох яєчниках міститься від 300 до 500 тисяч фолікул, кількість яких прогресивно зменшується до періоду статевого дозрівання, і далі з кожним роком. Щомісячно яйцеклітина полишає яєчник, цей процес називається овуляцією. Потім яйцеклітина рухається у напрямку маткової труби і живе там до 24 годин.

Маткові (фаллопієві) труби парні м’язові органи, що з’єднують порожнину матки із черевною порожниною. Маткові труби виконують транспортну функцію, тому мають бути прохідними. У випадку їх патології може виникнути позаматкова вагітність.

Матка – непарний дітородний орган, грушоподібної форми, із порожниною всередині.

Порожнина матки вкрита слизовою оболонкою-ендометрієм, котра під дією статевих гормонів виростає, дозріває і виходить із матки під час менструації.

Функції матки – менструальна та вмістилище плоду.

Шийка матки – щільний непарний м’язовий орган, котрий є межею між зовнішнім та внутрішнім середовищем. Шийка матки виконує захисну, провідникову, імунологічну функцію, а також бере участь у формуванні родового каналу під час пологів. Шийка матки має бути здоровою, тобто не мати на собі ран (ерозій), поліпів, язв, тріщин, саднів, папілом, кондилом. Показником здоров’я шийки матки є аналіз на ракові клітини – цитологія. Вона береться під час гінекологічного огляду, краще за кілька днів після закінчення менструації.

Піхва – непарний м’язовий орган, що виконує провідникову функцію (для статевого члена і сперматозоїдів, менструальної крові і під час пологів, як частина родового каналу). Піхва вкрита слизовою оболонкою у якій живе мікрофлора. У здоровій піхві живе переважно паличкова мікрофлора, котра виділяє молочну кислоту, а та, у свою чергу, забезпечує кисле середовище і захищає від «поганих» та «умовно-поганих» мікробів. При різноманітних захворюваннях мікрофлора піхви може бути порушена – з’являються гарднерели, грибки, лепторикси, мобілункуси, трихомонади, коки та ін.. Поява такої патогенної мікрофлори свідчить про наявності статевих інфекцій або інших запальних хвороб. Якщо жінка тривалий час вживає антибіотики, то «корисна» бактеріальна флора піхви гине і переважає патогенна.

Дівоча пліва існує до початку статевого життя і знаходиться біля виходу із піхви.

Малі та великі статеві губи – парні зовнішні статеві органи, що виконують захисну функцію.

Клітор – рудимент статевого члена, необхідний для реалізації статевого задоволення.

Функціональний стан репродуктивної системи жінки загалом визначається періодами життя, серед котрих розрізняють наступні:

  • антенатальний (внутрішньоутробний) період;

  • період новонародженості (до 10 днів після народження);

  • період дитинства (до 8 років);

  • період статевого дозрівання або пубертатний (від 8 до 16 років);

  • період статевої зрілості або репродуктивний (від 17 до 40 років);

  • передменопаузальний період (від 41 року до настання менопаузи);

  • постменопаузальний період (з моменту стійкого припинення менструацій).


Менструація – це циклічне відторгнення слизової оболонки порожнини матки, що відбувається щомісячно. Для початку першої менструації потрібно не лише досягнення відповідного віку, але і поєднання усіх зовнішніх і внутрішніх факторів: гормональний баланс на усіх рівнях регуляції менструальної функції, готовність гінекологічних органів, вага тіла дівчинки, стан інших внутрішніх органів та ін.

Менструальний цикл – це період від першого дня однієї менструації до першого дня наступної. Тривалість циклу складає від 21 до 35 днів, в середньому 28-30 днів. Тривалість самої менструації складає 3-7 днів, об’єм втраченої крові – до 80 мл в день. Нормалізуватися менструальний цикл має протягом 1-1,5 років. У підлітковому періоді він особливо чутливий до дії різноманітних внутрішніх та зовнішніх факторів. Якщо цикл був регулярним, а потім стався збій – це привід звернутися до лікаря, який надасть допомогу у вирішенні проблеми, в тому числі у встановленні факту наявності чи відсутності вагітності.

До 15 років розвиток організму дівчини повинен мати наступний вигляд: помірно, або добре розвинені молочні залози, правильне оволосіння і менструація з 11-14 років. Перша менструація називається менархе. Відхилення від такої формули, виявлені під час обстеження дівчат-підлітків 15-17 років, повинні насторожити її та її батьків, а також лікаря-гінеколога, та спонукати його проаналізувати загальний стан здоров’я для встановлення причини порушення статевого соматичного розвитку.

Зазвичай у віці від 40 до 55 років, але частіше у 50-51 рік настає менопауза.

Менопауза – це нормальний фізіологічний процес старіння жіночого організму, що виникає разом із згасанням функції яєчників і завершенням репродуктивного періоду життя жінки. Це не захворювання, хоча вона може супроводжуватися рядом негативних симптомів, що впливають на повноцінне функціонування жіночого організму. Менопаузу називають клімаксом або клімактичним періодом, а симптоми, що виникають в цей період – клімактичним синдромом. Існує немало міфів про те, що із настанням менопаузи жінка втрачає свою сексуальність, а значить не може жити статевим життям. Сексуальність не пов’язана зі статевим життям і вона може бути як у дівчинки-підлітка, так і у літньої жінки. Із настанням менопаузи у багатьох жінок виникає психологічний бар’єр що до продовження активного статевого життя.

Відмічено також, що тютюнопаління, зловживання алкоголем, вживання наркотиків значно збільшує ризик раннього настання менопаузи!

Особливості фізіології репродуктивної системи у жінок, що вживають наркотики.

Якщо жінка систематично вживає наркотики, менструації можуть стати нерегулярними через порушення регуляції менструальної функції на рівні головного мозку. Функціонування жіночої репродуктивної системи регулюється безпосередньо корою головного мозку – гіпоталамусом, за рахунок його взаємодії із гіпофізом та яєчниками, а також стимуляції утворення певних гормонів. Через вживання наркотиків ця функція порушується, і відбувається підвищене виділення гормону пролактину, і затримка менструації – аменорея.

Аменореєю називають відсутність менструацій протягом 6 місяців і більше  у невагітних жінок репродуктивного віку (від 16 до 45 років. Відбувається збій в репродуктивній системі на одному із етапів: гіпоталамус (відділ головного мозку) – гіпофіз (залоза внутрішньої секреції) – яєчники – стінка матки.

Навіть якщо менструацій немає, жінка все одно може завагітніти часто виділення бувають настільки незначними, що їх можна просто не помітити, перебуваючи «під кайфом» (у стані наркотичного сп'яніння).



Глосарій до уроку 2:

Глосарій до уроку №2

Репродуктивна система – сукупність органів, призначених для відтворення собі подібних особин.

Яйцеклітина – зріла жіноча статева клітина, що після запліднення дає початок новому організму.

Позаматкова вагітність – паталогічна вагітність, ситуація коли прикріплення заплідненої яйцеклітини відбувається поза порожниною матки.

Цитологія - діагностичний метод (лабораторне мікроскопічне дослідження), що дозволяє дослідити будову клітин, та виявити наявність атипових елементів, виявити відхилення з боку клітин шийки матки, що свідчать про розвиток захворювання.

Мікрофлора – сукупність різних типів мікроорганізмів, що населяють певне середовище існування.

Рудиментарні органи, рудименти (від лат. rudimentum— зачаток, першооснова) – органи, що втратили своє первісне призначення внаслідок еволюційного розвитку організму.

Патоген -  будь-який мікроорганізм (включаючи гриби, віруси, бактерії та ін.), а також особливий білок — пріон, здатний викликати патологічний стан (хворобу) іншої живої істоти.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: