Alliance

Уроки зменшення ризику

Урок 15

Інтимна гігієна жінок

Інтимна гігієна повинна бути невід'ємною частиною щоденного комплексу процедур кожної дівчинки / дівчини / жінки. При цьому важливо дотримуватися ряду правил. Так як шкіра інтимних зон дуже ніжна і чутлива, догляд за нею повинен здійснюватися обережно і ретельно. Крім того, інтимна гігієна має свої особливості в залежності від віку та фізіологічного стану організму.

Базові правила інтимної гігієни для жінок практично нічим не відрізняються від правил чоловічої інтимної гігієни, в зв'язку з чим авторки даного курсу  рекомендують всім читачам і читачкам попередньо ознайомитися з уроком 14 «Інтимна гігієна чоловіків», в якому більш детально описані:

  • гігієнічні процедури до, під час і після різних сексуальних практик (гігієна орального і анального сексу);

  • догляд за волосяним покривом в різних зонах;

  • вибір, експлуатація та зберігання натільної білизни;

  • особливості використання предметів особистої гігієни і термін їхньої служби.


А також пропонуємо вдосконалити свої знання щодо основних правил інтимної гігієни, які стосуються виключно жінок, щоденне дотримання яких дозволить зберегти почуття чистоти і комфорту, а також запобігти проблем зі здоров'ям.

Звичайне мило або звичайний гель для душу не підійдуть для догляду за жіночими статевими органами.

Справа в тому, що звичайне мило або гель призначені для підтримки природного рівня pH шкіри (5,5), тоді як рівень pH піхви становить від 3,8 до 4,5. Використання звичайного мила може привести до того, що станеться порушення природної мікрофлори піхви, як наслідок з'явиться можливість для розвитку і поширення хвороботворних мікроорганізмів. Через це можуть з'явитися подразнення, свербіж, неприємний запах, біль, ненормальні виділення або інфекції. Тому потрібно бути уважними при виборі засобів інтимної гігієни. Більшість гінекологів радять використовувати звичайну теплу воду, але якщо здається, що цього не достатньо, то краще використовувати тільки ті продукти, які призначені для інтимних зон.

Однак важливо знати, що гель для інтимної гігієни не є лікувальним засобом (навіть куплений в аптеці). Він не лікує інфекції, що передаються статевим шляхом. Це косметичний і профілактичний засіб. І якщо вас турбують незвичайні виділення, свербіж або печіння - зверніться до гінеколога.

Мийте тільки зовнішню сторону піхви, виконуючи рух «спереду назад», тобто від лобка до анального отвору.

У промежині зазвичай накопичується чимало виділень, які містять бактерії, і при неправильному очищенні цієї області тіла виділення можна занести на початок піхви і в саму піхву. Жінки також не повинні направляти струмінь води в піхву, вводити туди мило, гелі та інші речовини. Внутрішню частину піхви мити не потрібно і навіть шкідливо, так як це може привести до серйозних захворювань. Багато фахівців рекомендують підмиватися після кожного відвідування туалету, але якщо немає такої можливості, водні процедури два рази в день є обов'язковими.

Під час прийняття інтимного душу не використовуйте губки або мочалки.

Шкіра статевих органів дуже ніжна, а використання губки або мочалки може її пошкодити, що призведе до різних інфекцій і захворювань. Також слід пам'ятати про те, що підмивання потрібно виконувати тільки чистими руками.

Промивання піхви водою або розчинами лікарських речовин.

Слизова оболонка піхви виділяє в'язкий секрет, який сам по собі є засобом, що очищає - саме з ним назовні виводяться відмерлі клітини. Самі по собі виділення природні і нешкідливі і з'являються в зв'язку з гормональними змінами під час циклу (наприклад, під час овуляції). Тому якщо немає інфекційного захворювання і організм жінки сам справляється з самоочищенням, то необхідності в спринцюванні немає.

Щоденні спринцювання вимивають природну змазку, а це може призвести до подразнення і сухості тканин, зміни кислотності і пригнічення нормальної мікрофлори піхви. В результаті знижуються захисні функції слизової, що може спричинити розмноження патогенних мікроорганізмів і привести до розвитку інфекційних і запальних захворювань.

Жінкам після 45 років, особливо в період менопаузи, спринцювання не рекомендується зовсім, тому що в цей період і так існує проблема сухості піхви.

Крім того, не можна промивати піхву під час вагітності, менструації, в перші тижні після пологів або аборту, а також під час деяких запальних захворювань.

Також небажано спринцюватися перед відвідуванням гінеколога, так як відсутність виділень на слизовій оболонці може викривити клінічну картину захворювання і ускладнить постановку діагнозу.

Якщо виділення пов'язані з захворюванням, мають неприємний запах, незвичний колір і консистенцію, викликають свербіж, печіння і подразнення, то це привід звернутися до гінеколога, який поставить точний діагноз і призначить лікування, частиною якого може бути спринцювання.

Проникаючий і оральний секс під час менструації несе підвищену небезпеку.

При дотриманні базових правил особистої гігієни і використанні бар'єрних засобів контрацепції ризики щодо проникаючого і орального сексу під час менструації можна звести до мінімуму. Використання презервативів, латексних серветок і рукавичок надійно захищає від інфекцій, що передаються статевим шляхом, в тому числі і ВІЛ. Однак слід пам'ятати, що у ВІЛ-позитивних жінок рівень вірусу в менструальної крові значно перевищує її вміст в вагінальному секреті. Тому найкраще утриматися від статевих практик, при яких відбувається обмін рідинами організму, поки не закінчиться менструація.

Дотримуйтесь правил використання сексуальних іграшок.

Сексуальна іграшка є предметом особистої гігієни, тому її використовують індивідуально. Перед першим використанням, виріб обов'язково слід обробити антисептиком (хлоргексидином або мірамістином), а до і після застосування промивати теплою водою з милом (не кип'ятити, не ошпарювати і не обробляти спиртом). Також слід обробити лубрікантом на водній основі. Це знизить ймовірність травмування. Ні в якому разі не можна використовувати як лубрикант речовини на жировій основі (вазелін, рослинні масла, креми) та інші не призначені для цього засоби. Це може зіпсувати матеріал іграшки, а також завдати істотної шкоди внутрішньому середовищу піхви. Також слід пам'ятати про те, що не можна використовувати одну і ту ж іграшку для вагінальної і анальної стимуляції. Це може привести до інфікування і дисбактеріозу. Крім того, вводячи будь-який предмет в піхву або анус, потрібно стежити за тим, щоб частина його залишалася зовні. В іншому випадку існує велика ймовірність, що витягти цей предмет без медичної допомоги буде неможливо. Не можна використовувати замість сексуальних іграшок підручні засоби (овочі, фрукти, мобільні телефони, намиста, лампочки, пляшки та інші побутові предмети), так як це може призвести до травмування статевих органів. Краще придбайте секс-іграшки в спеціалізованих магазинах. Вони мають пристосування, що дозволяють утримати виріб зовні, а також виготовляються з гіпоалергенних матеріалів. І найголовніше правило - будь-яку секс-іграшку потрібно використовувати з презервативом!

Необхідно правильно використовувати прокладки / тампони / менструальні чаші (капи).

Щоденні прокладки – хороший вихід, особливо якщо є виділення. Але слід пам'ятати, що їх потрібно часто міняти, не рідше одного разу на чотири години. Адже вбирати вони можуть тільки до певної міри, швидко перетворюючись до середовище для розмноження бактерій і збільшуючи ймовірність запалення і інфекцій. Тому категорично заборонено використовувати одну щоденну прокладку протягом усього дня.

Це ж стосується і прокладок для критичних днів.

Тут основні правила такі:

  • потрібно міняти прокладки не рідше одного разу на чотири години. Навіть якщо виділень небагато, кількість бактерій при несвоєчасній заміні збільшується дуже швидко;

  • звертати увагу на «крапельки», нанесені на упаковку, і використовувати ті прокладки, які підходять для конкретного періоду і інтенсивності виділень. На ніч краще використовувати прокладки з позначкою «night» (нічні) - вони більші за розміром і вбирають більше виділень;

  • віддавати перевагу звичайним прокладкам, а не ароматизованим, так як вони можуть викликати алергічну реакцію.


Тампони краще використовувати тільки у перші дні і не довше ніж на дві години. При запальних захворюваннях піхви і шийки матки їх краще не використовувати.

Одним з інноваційних гігієнічних засобів є екологічно чиста альтернатива тампонам і прокладкам - багаторазова менструальна чаша, яка не вбирає менструальні виділення, а збирає, тим самим не пересушує піхву і перешкоджає росту бактерій. Вона здатна вмістити більшу кількість виділень, повністю усуваючи менструальні запахи. Її можна використовувати до 12 годин на день, а термін експлуатації в залежності від виробника складає від 10 до 15 років. Однак даний засіб гігієни вимагає особливого догляду. Детально з рекомендаціями щодо стерилізації, технік введення і вилучення можна ознайомитися в інструкції до вибраного виробу.

Дотримуватися інтимної гігієни можливо навіть під час відсутності доступу до душу.

Якщо немає можливості прийняти душ вранці, ввечері, після відвідування туалету або сексуального контакту - потрібно використовувати спеціальні вологі серветки для інтимної гігієни. Їх можна купити в аптеках або магазинах. Такі серветки не містять спирту, який може викликати подразнення слизової оболонки, але до їхнього складу входять рослинні екстракти, масла і молочна кислота. Використовуючи серветки, важливо пам'ятати, що протирати треба в напрямку від піхви до анального отвору, щоб не занести інфекцію.

Крім того, кожна жінка повинна регулярно обстежуватися у гінеколога і мамолога, навіть якщо у неї немає скарг, і здається, що все добре. Тривалість розвитку різних захворювань в організмі людини має різний часовий проміжок - все залежить від виду інфекційного або гінекологічного захворювання, стану імунітету і багатьох інших факторів. Головне пам'ятати про те, що практично усі інфекції і захворювання можна вилікувати, і чим раніше почати лікування, тим ефективнішим воно буде.



Література уроку 15

Література до уроку 15

  • Брошура «Інтимна гігієна жінок». - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2013.

  • Стаття «Здоровий спосіб життя та питання особистої гігієни». Загальна гігієна / Єлісєєв Ю.Ю .// Серія «Шпаргалки» - інформативні відповіді відповідно до Державного освітнього стандарту. - М .: ЕКСМО, 2007.

  • Румянцев Г.І.Підручник для медичних ВУЗів. - М .: ГЕОТАР-Медіа, 2001.

  • Буртянскій Д.П., Кріштапь В.В. Клініка, лікування та профілактика сексуальних розладів у жінок (Метод, рекомендації). - Харків, 1977.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: