Alliance

Сексуальне і репродуктивне здоров’я

Урок 14

Особливості, які необхідно враховувати при консультуванні на тему «Сексуальне і репродуктивне здоров'я»

У сфері соціальної допомоги консультування розглядається, як послуга, спрямована на інформування, підтримку клієнта(-ки) і пошук ресурсів для подолання складної життєвої ситуації. Консультування на тему «Сексуальне і репродуктивне здоров'я» потрібне для осіб, які зазнають труднощів у зв'язку з проявом сексуальності або охороною сексуального та репродуктивного здоров'я.

Процес соціального консультування включає наступні етапи:

  • Встановлення контакту і довірчих взаємин з клієнтом(-кою).

  • Збір інформації, необхідної для визначення причини звернення і проблеми клієнта(-ки).

  • Прояснення проблеми - отримання чіткого і ідентичного розуміння проблемної ситуації, як з боку консультанта, так і з боку клієнта(-ки).

  • Вирішення проблеми, включаючи інформування і мотивування.

  • Зворотній зв'язок і завершення консультування.


Консультант слід пам'ятати, що клієнт може відмовитися від подальшої співпраці на будь-якому етапі спілкування. Тому для консультанта(-ки) при наступній зустрічі з даним клієнтом(-кою) це автоматично означає повернення на стадію встановлення контакту і довірчих взаємин. Довірчі відносини між клієнтом(-кою) і консультантом(-кою) є виключно важливими під час обговорення цієї делікатної теми. Ці відносини повинні ґрунтуватися на повазі до клієнта(-ке) як до особистості. Важливо дотримуватися принципів толерантності та конфіденційності.

Консультант(-ка) у сфері охорони сексуального і репродуктивного здоров'я використовує підхід, позбавлений будь-якої повчальності і виключає взяття на себе будь-якої відповідальності за формування рішень замість клієнта(-ки).

Завдання консультанта(-ки) на етапі формування змін у житті клієнта(-ки) полягає в тому, щоб:

  • допомогти зробити усвідомлений інформований вибір;

  • навчити клієнтів(-ок) вмінню контролювати своє життя і самостійно вирішувати питання сексуального та репродуктивного здоров'я.


Таке консультування вимагає спеціальної підготовки і відрізняється від непрофесійних рекомендацій або порад, що надходять від друзів або колег. Володіння знаннями про сексуальне і репродуктивне здоров'я є невід'ємною складовою частиною професійної підготовки консультантів. При консультуванні клієнта(-ки) потрібно надавати йому тільки актуальну для нього (неї) інформацію. При цьому необхідно обов'язково перевіряти її достовірність. Використовуйте професійну лексику для позначення анатомічних, фізіологічних термінів. Не допускається використання сленгу або «народних» позначень частин репродуктивної системи чоловіка і жінки. Використання професійної мови допоможе вам окреслити ваші межі і компетентність як консультанта. При необхідності терміни потрібно пояснити.

Використання гендерно-чутливої мови при консультуванні на тему про сексуальне і репродуктивне здоров'я є необхідністю для подолання лінгвістичного сексизму. В ідеалі, мова повинна бути вільною від гендерних стереотипів, щоб клієнт(-ка) не помічали зусиль, зроблених консультантом, щоб зробити спілкування гендерно-коректним. Неприпустимо використовувати займенник «він» в якості узагальнюючого, крім тих випадків, коли мова йде виключно про хлопчика і чоловіка; використовувати займенник «вона» як узагальнюючий, крім тих випадків, коли мова йде виключно про дівчинку або жінку. Рекомендується використовувати фемінітіви ? слова з закінченнями жіночого роду для позначення професії або заняття, якщо мова йде про жінку.

Інформація про особливості здоров'я часто є досить складною для розуміння клієнтами(-ками), особливо, коли вони є споживачами ін'єкційних наркотиків. Аддиктивна поведінка ускладнює процеси навчання і часто супроводжується деструктивною і емоційною поведінкою. Тому необхідно задіяти різні прийоми і методи з використанням візуалізації, наочних посібників та відпрацювання практичних навичок. Наприклад, розмовляючи про використання презерватива, раціонально використовувати анатомічну модель пеніса і презервативи для відпрацювання техніки правильного використання бар'єрних методів контрацепції.

Будьте сумлінні по відношенню до клієнтів і до себе. Нерідко консультант(-ка), боячись втратити повагу клієнта, не бажає визнати свою некомпетентність. Однак, бути сумлінним - значить мати мужність визнати свою некомпетентність. Ви завжди можете перенаправити клієнта за консультацією на цю тему до медичних фахівців.



Глосарій до уроку 14:

Глосарій до уроку №14

Сексизм - ідеологія і практика дискримінації людей за ознакою статі, пов'язані з наявністю переконань у перевазі однієї статі над іншою у різних сферах життя, а також забобонів по відношенню до представників певної статі.

Аддиктивна поведінка - поведінка, пов'язана із залежністю, наприклад, наркотичною.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: