Alliance

Уроки зменшення ризику

Урок 1

ВІЛ-інфекція

ВІЛ - це вірус імунодефіциту людини. Потрапляючи в організм і розмножуючись, він руйнує клітини імунної системи, які відповідають за боротьбу з інфекціями. Згодом у ВІЛ-позитивної людини розвивається синдром набутого імунного дефіциту (СНІД), її організм втрачає здатність захищатися від інфекцій і пухлин.

У концентрації, достатній для інфікування інших людей, ВІЛ може міститися в крові, спермі, вагінальних виділеннях, грудному молоці. Він також може знаходитися в таких рідинах, як слина (без домішок крові), сльози, сеча і піт, але не в такій кількості, щоб привести до інфікування іншої людини.

Шляхи передачі ВІЛ:

  • через кров (парантеральни шлях передачі) - при спільному використанні нестерильних шприців, медичного інструментарію, який порушує цілісність шкіри, переливанні інфікованої крові та її компонентів, використанні нестерильного інструментарію для пірсинга, проколювання вух, манікюра, педикюра, гоління, тату, що містить залишки інфікованої крові;

  • при статевому контакті (статевий шлях передачі) - вагінальному, анальному, оральному сексі без використання презерватива;

  • від ВІЛ-позитивної матері до дитини - під час вагітності, під час пологів та при грудному вигодовуванні.


ВІЛ не передається:

  • через повітря - під час чхання, кашлю, розмови;

  • через дружні поцілунки, обійми, рукостискання;

  • через їжу, яку приготувала ВІЛ-позитивна людина;

  • через сліди застарілої, висохлої крові;

  • під час спільного користування басейном, ванною, душем, туалетом, лазнею, сауною, тренажерами;

  • при спільних заняттях командними (напр., баскетбол) і груповими (напр., йога) видами фізкультури і спорту;

  • при спільному використанні посуду, постільної білизни, одягу;

  • через спільне робоче місце;

  • під час парних танців або використання парних атракціонів (як, наприклад, в аквапарках);

  • через гроші, книги та інші матеріальні об'єкти, що використовуються необмеженим колом людей;

  • при спільному палінні цигарок, кальяну;

  • при відвідуванні «кабінетів довіри» та медичних установ, в яких надається допомога ВІЛ-позитивним людям;

  • через укуси комах та тварин.


Розвиток ВІЛ-інфекції

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) виділяє такі стадії розвитку ВІЛ-інфекції в організмі людини:

  • Початкова, або гостра ВІЛ-інфекція. Після інкубаційного періоду тривалістю від двох тижнів до трьох місяців у 30% ВІЛ-позитивних людей розвиваються симптоми гострої ВІЛ-інфекції. Вони нагадують симптоми інших вірусних інфекцій, наприклад ГРВІ. Основні симптоми гострої ВІЛ-інфекції: підвищення температури, головний біль, слабкість, ломота в м'язах, нездужання, нудота, збільшення лімфатичних вузлів та ін. Зазвичай вони зберігаються протягом одного-двох тижнів, і в більшості випадків ВІЛ-інфекція не розпізнається. У решти ВІЛ-позитивних людей (близько 70%) цей період проходить безсимптомно. Через півтора-три місяці в крові людини з'являються антитіла до ВІЛ, на виявленні яких базується діагностика ВІЛ-інфекції. Період, коли вони відсутні або їх мало для виявлення імуноферментними тест-системами, називається періодом «вікна», або сероконверсією (наукова назва – сероконверсійне або серонегативне, від serum – сироватка). Однак уже в період «вікна» людина може інфікувати інших людей.

  • Безсимптомна, або латентна стадія. Після початкової (гострої) стадії ВІЛ-інфекції розвивається безсимптомний період, який може тривати від 8 до 12 років. Людина відчуває себе здоровою, веде звичний спосіб життя, хоча періодично збільшуються лімфовузли і часто з'являються простудні захворювання. Такі люди є носіями ВІЛ і можуть інфікувати інших людей. Крім того, вони не можуть бути донорами крові і органів. У цей час встановлюється рівновага між ВІЛ та імунітетом, що виражається в коливаннях вірусного навантаження і концентрації CD4-лімфоцитів. Згодом, при відсутності специфічного лікування, ці коливання стають непомітними, тобто кількість копій ВІЛ та кількість СD4-клітин стабілізуються. Як правило, у людей в цей період немає виражених клінічних симптомів.

  • Стадія ранніх клінічних проявів ВІЛ-інфекції. По мірі ураження імунної системи організм людини, яка живе з ВІЛ, стає вразливим для різних захворювань, починають з’являться так звані опортуністичні інфекції. Як правило, вони викликаються бактеріями, вірусами, грибками, найпростішими. Наприклад, кандидоз, герпес, пневмонія, енцефалопатія та ін.

  • Стадія синдрому набутого імунодефіциту (СНІД). СНІД є найбільш важкою стадією ВІЛ-інфекції, коли існує виражений імунодефіцит і на його тлі розвиваються опортуністичні, в тому числі інфекційні, пухлинні і неврологічні захворювання. Рівень антитіл до ВІЛ знижується, іноді відбувається їх повне зникнення. Тому, якщо провести тестування на наявність антитіл до ВІЛ в цей період, то результат може виявитися негативним. Без лікування стадія СНІДу закінчується летально. Однак в разі успішного застосування АРТ стан здоров'я поліпшується.


У разі прийому антиретровірусної терапії (АРТ), пригнічується розмноження вірусних частинок, що сприяє зміцненню імунітету та зростанню кількості CD4 - лімфоцитів. Стан здоров'я поступово покращується. У разі успішного лікування, вірусне навантаження знижується до невизначеного рівня, ризик інфікування інших людей практично відсутній, з'являється можливість народження неінфікованої дитини.

Щоб визначити, чи є в крові вірус, необхідно пройти тест на ВІЛ. Якщо результат тесту позитивний, слід якомога раніше звернутися до лікаря і почати лікування. Для постановки діагнозу, з визначенням стадії захворювання, ВІЛ-позитивній людині потрібно зробити всі аналізи, пройти необхідні інструментальні дослідження, консультації вузьких фахівців, які порекомендує лікар. Серед них: аналіз на кількість клітин CD4 в крові, який покаже, наскільки сильно постраждала імунна система, аналіз на вірусне навантаження, який покаже, наскільки активний вірус в організмі.

Згідно з новими рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), антиретровірусну терапію (АРТ) слід починати всім людям, які мають діагноз «ВІЛ-інфекція», при будь-якій кількості клітин CD4 в крові. В даний час, в Україні АРТ призначається при кількості СD4 менше 500 кл/мл крові, але є показники при яких призначають лікування незалежно від їх кількості.

Як перевірити наявність ВІЛ в організмі?

Тільки тест на ВІЛ може визначити, чи є в крові вірус.

Методи тестування на ВІЛ

  • Експрес-тестування (за допомогою швидких тестів). Такі тести служать для визначення антитіл до ВІЛ. Вони можуть проводитися в польових умовах (на аут річ-маршруті, в мобільній амбулаторії, офісі НУО і т.д.) та в медичних закладах. Для тестування, найчастіше, кров беруть з пальця. Позитивний результат швидкого тесту має бути підтверджений в лабораторії методами ІФА, ІБ чи іншим швидкими тестами.

  • Імуноферментний аналіз (ІФА). Служить для визначення сумарних антитіл до ВІЛ. Для тестування, найчастіше, кров беруть з вени. Діагностика ВІЛ-інфекції побудована на етапності і послідовності в проведенні ІФА: перша тест-система повинна мати найбільш високу чутливість (для максимального виключення хибнонегативних результатів аналізу), а наступні - більш високу специфічність, ніж перша (для зменшення хибнопозитивних результатів досліджень).
    Надання інформації щодо позитивного результату тестування проводиться по завершенню всіх етапів лабораторної діагностики.


Причинами хибнопозитивних результатів можуть бути:

  • наявність у пацієнтів певних перехресно реагуючих лейкоцитарних антигенів;

  • наявність аутореактивних антитіл;

  • наявність антитіл до ревматоїдного фактору;

  • антитіла до вірусу Епштейна-Барр;

  • ін'єкції препаратів імуноглобуліну (транзиторна сероконверсія);

  • вакцинація проти будь-якого вірусного захворювання (грип, гепатит В тощо);

  • наявність новоутворення (пухлини) в організмі обстежуваного;

  • імунодефіцити іншого походження (не ВІЛ-інфекція) та інше.


Первинний позитивний результат ІФА може бути підтверджений і методом іммуноблотинга.

  • Імуноблотінг. Використовується для підтвердження первинного позитивного результату тесту на ВІЛ. Він дозволяє визначити антитіла до окремих специфічних білків ВІЛ, тому є більш точним. Для цього тесту кров беруть з вени.

  • Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР). Визначає наявність вірусу в крові. Для цього тесту кров беруть з вени. Цей метод дає можливість визначити наявність вірусу в крові навіть в період «вікна». В даний час, він частіше використовується для діагностики ВІЛ-інфекції у дітей до 18 місяців, народжених ВІЛ-позитивними матерями. Його також використовують і для визначення вірусного навантаження у ВІЛ-позитивних пацієнтів.


Добровільне консультування і тестування (ДКТ) або КіТ - консультування і тестування

Перед тестуванням на ВІЛ кожній людині, віком від 14 років, мають провести дотестове консультування. Після тестування, при отриманні результату тесту, проводиться післятестове консультування. Консультування та тестування є добровільними і конфіденційними.

Консультування стосується таких аспектів:

  • ризикована поведінка;

  • шляхи зменшення ризиків;

  • переваги знання ВІЛ-статусу;

  • індивідуальний план профілактики;

  • план захисту від інфікування постійного партнера;

  • діагностика і лікування ВІЛ;

  • можливість отримання психологічної, соціальної та інших видів підтримки.


Консультування та тестування проводяться з урахуванням вимог Протоколу з ДКТ- спеціального інструктивного документа Міністерства охорони здоров'я України. Консультування можуть проводити спеціально навчені медичні, соціальні працівники та психологи.

Тестування мають право проводити спеціально навчені медичні працівники.

У НУО спеціально навчені соціальні працівники можуть асистувати (інструктувати і контролювати) процесу самотестування клієнта.



Глосарій до уроку 1:

Глосарій до уроку 1

Антитіла – білки, які виробляються клітинами імунної системи організму людини при попаданні в нього чужорідних речовин і мікроорганізмів (антигенів) і нейтралізують їх шкідливий вплив.

Вірусне навантаження – кількість вірусу в крові інфікованої людини. Чим більше вірусне навантаження, тим швидше уражається імунна система, а також вище ризик розвитку симптомів ВІЛ-інфекції, опортуністичних захворювань, а на найбільш важкій стадії - СНІД-асоційованого комплексу. Вимірюється в кількості копій РНК вірусу на один мілілітр (кубічний міліметр) крові.

Імунна система людини – система, яка об'єднує специфічні клітини, деякі білки, органи і тканини, які захищають організм від захворювань, розпізнаючи і знищуючи пухлинні клітини, хвороботворні (патогенні) мікроорганізми і віруси.

Імуноферментні тест-системи – тести для діагностики інфекцій в організмі.

Інкубаційний період захворювання – (синоніми: інкубація, латентний період) - проміжок часу від моменту потрапляння в організм збудника (інфікування організму) до клінічного прояву хвороби.

Опортуністичні захворювання – захворювання, що викликаються вірусами або клітинними організмами (бактерії, гриби, найпростіші), які зазвичай не призводять до захворювання здорових людей з нормальною імунною системою, але розвиваються у осіб з імунодефіцитними станами.

СD4-клітини, або Т-лімфоцити – білі клітини крові, які відповідають за «розпізнання» різних хвороботворних бактерій, вірусів і грибків, які повинні знищуватися імунною системою.

Чутливість (%) - показник, який характеризує здатність тест-системи виявляти максимальну кількість дійсно позитивних сироваток, відображає кількість інфікованих осіб, які можуть бути виявлені при використанні даної тест-системи. Чим вище чутливість тесту, тим менша кількість хибнонегативних результатів при його використанні.

Специфічність (%) - можливість тест-системи визначати лише той компонент, для визначення якого вона призначена, тобто показник, який характеризує можливість тест-системи реєструвати мінімальну кількість хибнопозитивних сироваток.



Література уроку 1

Література до уроку 1

  • Профілактична листівка «ВІЛ». - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2013.

  • Профілактичний буклет «ВІЛ через дружбу не передається». - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні», 2012.

  • Уроки зменшення шкоди. Матеріали для самостійного вивчення соціальними працівниками: Урок 1. ВІЛ-інфекція / Навчальний посібник. 2-е видання, - МБФ «Міжнародний Альянс з ВІЛ / СНІД в Україні», 2014. - С. 10-12.

  • ВІЛ-інфекція / Інформація для пацієнтів на сайті Українського центра контролю за соціально небезпечними хворобами МОЗ України. Доступне за посиланням: http://ucdc.gov.ua/pages/for_patients/about-hiv-aids

  • Базові питання добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію: Навчальний посібник для лікарів / за редакцією Дзюблик І.В. К., 2007.- 171 с.

Перевірте свої знання, пройдіть тест до цього уроку.

Пройти тест

Уроки цього курсу: